Krzysztof Bosak: Nie straszę migrantami. Straszenie to jak się robi "bu!"

Mamy w Polsce problem z nielegalną imigracją, a informowanie o tym to nie jest straszenie - przekonywał w TVP Info lider Konfederacji Krzysztof Bosak. Wicemarszałek Sejmu podkreślił, że Polska jest zupełnie nieprzygotowania do wyzwania, jakim jest masowa migracja - brak np. systemowych rozwiązań w sprawie uczenia migrantów języka polskiego.

Publikacja: 24.06.2024 14:23

Lider Konfederacji Krzysztof Bosak odniósł się do kwestii presji migracyjnej na Polskę

Lider Konfederacji Krzysztof Bosak odniósł się do kwestii presji migracyjnej na Polskę

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w weekend, że jego formacja będzie od września zbierać podpisy popierające zorganizowanie ponownego referendum w sprawie przyjmowania migrantów.

Krzysztof Bosak: 95 proc. Polaków przeciw przyjmowaniu imigrantów

- Przecież referendum w sprawie imigrantów już mieliśmy i to zrobione przez PiS, po co powtarzać? - skomentował w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji.

Czytaj więcej

Niemiecki polityk proponuje deportację bezrobotnych ukraińskich uchodźców

- Opinia Polaków jest jasna: 95 proc. opowiedziało się przeciw przyjmowaniu imigrantów - podkreślił w rozmowie z TVP Info, wspominając też o aktualnych wynikach badań opinii publicznej. - Myślę, że jest jasne, że od prawicy do lewicy Polacy są przeciwko paktowi migracyjnemu - powiedział Bosak.

Lider Konfederacji wyraził pogląd, że rząd Donalda Tuska powinien zaskarżyć pakt migracyjny do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Rząd tego z jakichś powodów nie robi. Obawiam się, że z takich, iż chce to realizować wbrew temu, co mówi. Uważam, że rząd nie jest z nami szczery - mówił poseł.

Nazapraszano tu miliony ludzi z innych państw. Nie mamy żadnej administracji, żadnego systemu nauczenia ich języka, nie mamy systemu śledzenia losów ani nawet liczby imigrantów.

Lider Konfederacji Krzysztof Bosak

Lider Konfederacji o presji migracyjnej. "Okazuje się, że granicy w sumie strzec nie wolno"

- I z jednej, i z drugiej strony mamy presję migracyjną na Polskę, i z Niemiec, i z Białorusi i Ukrainy, i nielegalny szlak bałkański ze Słowacji. Sytuacja niecodzienna. Możemy powiedzieć, że z każdej strony na Polskę pojawia się presja migracyjna - powiedział wicemarszałek Sejmu.

- Byliśmy dotychczas dumni, że jesteśmy państwem, w którym nie ma tzw. negatywnie rozumianego ubogacenia kulturowego, czyli multikulturowości, obcych, pozaeuropejskich kultur, przemocy z tym związanej, poczucia zagrożenia i to się bardzo szybko zmienia. Moim zdaniem wielu Polaków jest zaskoczonych - kontynuował.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Polacy obawiają się napływu imigrantów w związku z paktem migracyjnym?

- Myśleliśmy, że przed nami pokolenia życia w spokoju i harmonii społecznej, a nagle się okazuje, że granicy w sumie to strzec nie wolno, Unia Europejska nam przyśle swoich imigrantów w ramach podzielenia się, a nasze służby graniczne nie strzegą granicy zachodniej, Niemcy nam podrzucają nielegalnych imigrantów. To jest jakiś absurd, ja również przeciwko temu protestuję - oświadczył w TVP Info Krzysztof Bosak.

- Będę publikował wszystkie zdjęcia dokumentujące takie działania i będę alarmował opinię publiczną - zadeklarował. Dopytywany o te słowa wyjaśnił, że będzie publikował zdjęcia nielegalnych imigrantów oraz alarmował, "że nielegalna imigracja się w Polsce pojawia". - Codziennie w Polsce zatrzymywani są nielegalni imigranci - podkreślił.

Bosak: Podawanie faktów to debata, nie straszenie

Prowadzący rozmowę zapytał, czy będzie "polityczny wyścig między PiS a Konfederacją, kto bardziej straszy imigrantami". - To nie jest straszenie, tylko podawanie faktów - odparł Bosak. - To media powinny podawać fakty. Dziwię się, że np. TVP Info tych wszystkich faktów nie podaje. Moglibyśmy się wyłącznie powoływać na TVP Info, dlaczego tak nie jest? - dodał. Dopytywany wyjaśnił, że mówi o informowaniu o tym, że "mamy problem z nielegalną imigracją w Polsce, z legalną zresztą też".

- Straszenie to jest jak ja się schowam za rogiem, ktoś idzie, i zrobię mu "bu!", to jest straszenie. A jak podaję fakty, które mają znaczenie polityczne, to to jest debata polityczna. Mamy prawo do swojej debaty politycznej - powiedział lider Konfederacji. Mówił, że za czasów PiS policja zaczęła "cenzurować statystyki, żeby nie podawać narodowości sprawców różnych przestępstw". - To powinno być natychmiast zakończone przez nowy rząd - ocenił.

Czytaj więcej

Niemiecka policja przewiozła do Polski kolejnych migrantów. "Ponaglali pasażerów do pośpiechu"

"Nie mamy żadnego systemu nauczenia migrantów języka"

- Musimy powiedzieć społeczeństwu uczciwie, że nazapraszano tu też miliony ludzi z innych państw. Nie mamy żadnej administracji, żadnego systemu nauczenia ich języka, nie mamy systemu śledzenia losów ani nawet liczby imigrantów. Jak ktoś traci prawo do pobytu, nie mamy mechanizmu sprawdzenia, czy on kraj opuścił. Jesteśmy w gorszym miejscu niż państwa zachodnie, jesteśmy zupełnie nieprzygotowani do wyzwania, jakie poprzedni i obecny rząd nam fundują - przekonywał Krzysztof Bosak.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w weekend, że jego formacja będzie od września zbierać podpisy popierające zorganizowanie ponownego referendum w sprawie przyjmowania migrantów.

Krzysztof Bosak: 95 proc. Polaków przeciw przyjmowaniu imigrantów

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Grzegorz Schetyna o głosowaniu ws. aborcji: Porażka. Przegrywamy wszyscy
Polityka
Hołownia wstrzymuje budowę nowego hotelu dla posłów
Polityka
Mateusz Morawiecki: Zbiry Bodnara realizują politykę zastraszania narodu
Polityka
Kosiniak-Kamysz o rozpadzie koalicji: Mniej kosztowny niż utrata wyborców
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Polityka
Bloomberg: Polska osłabiła kryzys na granicy z Białorusią. Zasługa wizyty Dudy w Chinach?