Wielka Brytania: Sondaże wskazują, że Partię Konserwatywną czeka historyczna klęska

Trzy sondaże opublikowane na Wyspach w środę wskazują, że rządzącą krajem od 14 lat Partię Konserwatywną czeka 4 lipca wyborcza klęska.

Publikacja: 20.06.2024 05:38

Rishi Sunak

Rishi Sunak

Foto: REUTERS/Chris J Ratcliffe/Pool

Premier Rishi Sunak zdecydował się na rozpisanie wyborów na 4 lipca. Publikowane na dwa tygodnie przed wyborami sondaże wskazują, że jego partia nie tylko utraci władzę na rzecz Partii Pracy, która zapewni sobie bezwzględną większość, ale też że skala wyborczej porażki torysów będzie bezprecedensowa.

Sondaże: Partia Pracy zdobędzie rekordową liczbę miejsc w Izbie Gmin

Z sondażu YouGov wynika, że Partia Pracy zdobędzie 425 mandaty w Izbie Gmin, w której zasiada 650 parlamentarzystów — co byłoby dla labourzystów najlepszym wynikiem w historii. Agencja badawcza More in Common przewiduje, że Partia Pracy zdobędzie 406 mandatów, a agencja Savanta szacuje, że laburzyści mogą zdobyć nawet 516 mandatów.

Z szacunków YouGov wynika, że torysi zdobędą 108 mandatów, a Liberalni Demokraci — 67. Savanta wieszczy jeszcze bardziej spektakularną klęskę torysów, którzy mieliby zdobyć tylko 53 mandaty w Izbie Gmin, o trzy więcej niż Liberalni Demokraci. Szacunki More in Common mówią o 155 mandatach dla torysów i 49 dla Liberalnych Demokratów.

Czytaj więcej

Sondaż: Partia Konserwatywna przegrywa już nie tylko z Partią Pracy

Chris Hopkins, dyrektor ds. badań polityki w agencji Savanta mówi, że projekcja wyników przygotowana przez tę agencję wskazuje, iż Partia Pracy jest na drodze do zdobycia „historycznej większości”.

Najnowsze sondaże potwierdzają wyniki wcześniejszych badań wskazujących na powrót do władzy Partii Pracy — wynika z nich jednak, że wynik Partii Konserwatywnej może być jeszcze gorszy niż dotychczas przewidywano.

53

Na tyle mandatów w Izbie Gmin mogą liczyć torysi według szacunków agencji badawczej Savanta

Wynik osiągany przez torysów w prognozie YouGov jest o ok. 32 proc. gorszy niż w analogicznej prognozie sprzed dwóch tygodni.

Zarówno z szacunków agencji Savanta, jak i YouGov wynika, że Partia Konserwatywna może mieć najmniej parlamentarzystów w Izbie Gmin od blisko 200 lat.

Na ile mandatów w Izbie Gmin może liczyć partia Nigela Farage'a?

Z sondaży wynika, że premierowi Rishiemu Sunakowi nie udało się odwrócić niekorzystnych dla torysów trendów, mimo iż w ubiegłym tygodniu zapowiedział warte 17 mld funtów cięcia podatkowe, na których skorzystać mieli pracujący.

Sytuację torysów utrudnia powrót do polityki Nigela Farage'a, który stanął na czele partii Reform UK i przyciągnął do niej wielu prawicowych wyborców. Reform UK w niektórych sondażach wyprzedza torysów, ale poparcie dla niej jest rozproszone po całym kraju. Tymczasem brytyjski system wyborczy, oparty o większość względną daje w każdym okręgu mandat temu kandydatowi, który otrzyma najwięcej głosów, nawet jeśli jego przewaga nad drugim kandydatem wyniesie zaledwie jeden głos (zasada: zwycięzca bierze wszystko). W rezultacie Reform UK, która nie ma swoich bastionów wyborczych, może nawet nie zdobyć żadnego mandatu.

Z szacunków YouGov wynika, że Reform UK może liczyć na pięć miejsc w Izbie Gmin. Badanie Savanty nie daje Reform UK żadnego mandatu, a szacunki More in Common nie obejmują partii Farage'a.

Premier Rishi Sunak zdecydował się na rozpisanie wyborów na 4 lipca. Publikowane na dwa tygodnie przed wyborami sondaże wskazują, że jego partia nie tylko utraci władzę na rzecz Partii Pracy, która zapewni sobie bezwzględną większość, ale też że skala wyborczej porażki torysów będzie bezprecedensowa.

Sondaże: Partia Pracy zdobędzie rekordową liczbę miejsc w Izbie Gmin

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Przyspieszył proces Evana Gershkovicha. Czy weżmie udział w wymianie więźniów?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Wiadomość przed strzałami na wiecu Donalda Trumpa. „13 lipca będzie moja premiera”
Polityka
Komentarze po wyborze Ursuli von der Leyen. „Pani miejsce jest w więzieniu”
Polityka
„Rzecz w tym”: Von der Leyen znowu w KE. „Nawet jak zagłosujemy przeciw, to jaka jest alternatywa?”
Polityka
Pierwsze dni Grzegorza Brauna w europarlamencie. Interweniowała straż pożarna