Wyniki wyborów europejskich. Zmiany pokoleniowe w polityce: młodzi wypchnęli starych

W większości wypadków młodzi politycy wszystkich ugrupowań w wyborach europejskich w Polsce z lepszymi wynikami od kolegów z dużym politycznym doświadczeniem – wynika z analizy danych PKW.

Publikacja: 10.06.2024 17:07

Wyniki wyborów europejskich. Zmiany pokoleniowe w polityce: młodzi wypchnęli starych

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Na młodych stażem polityków, nawet startujących z odleglejszych pozycji na liście, głosowało więcej wyborców. Podobnie jest z kandydatami aktywnymi w krajowej polityce  generalnie uzyskali lepsze wyniki od kolegów europosłów  choć oczywiście i tu zdarzyły się wyjątki, jak chociażby przykład Łukasza Kohuta, śląskiego europosła. To jednak nie przypadek  Kohut konsekwentnie celuje w śląską mniejszość, która go popiera. 

Europosłowie z Polski

Europosłowie z Polski

PAP

W niedzielnych wyborach ewidentnie widać zmiany pokoleniowe  wynika z analizy pełnych wyników Państwowej Komisji Wyborczej. Widać to chociażby na przykładzie Waldemara Budy, Daniela Obajtka czy Michała Dworczyka.

Wyniki wyborów europejskich: Aktywny krajowy polityk bardziej doceniony niż europoseł

Na Daniela Obajtka, byłego prezesa Orlenu, głos oddało ponad 171 tys. wyborców PiS na Podkarpaciu. Marek Kuchciński, były marszałek Sejmu, baron PiS w regionie, który od lat robił doskonały wynik wyborczy dla partii Jarosława Kaczyńskiego, na tej samej liście zdobył zaledwie 8,3 tys. głosów. Dobry wynik, z trzeciego miejsca na Dolnym Śląsku, zrobił Michał Dworczyk, były szef KPRM w czasach pierwszych rządów Mateusza Morawieckiego (102 tys.), o 20 tys. głosów lepszy niż startująca z „jedynki” dotychczasowa posłanka PiS  Anna Zalewska, i druga na liście  Beata Kempa (również dotychczas w europarlamencie  w nowej kadencji już bez mandatu).

Blisko trzykrotnie lepszy wynik zrobiła Magdalena Adamowicz (204 tys. głosów) niż 73-letni Janusz Lewandowski

Ten sam mechanizm  aktywny krajowy polityk bardziej znany i doceniony niż europoseł  zadziałał w przypadku młodego posła Waldemara Budy (byłego wiceministra PiS), który startował z piątego miejsca i zdobył aż 102 tys. głosów więcej niż europoseł Witold Waszczykowski, który był „jedynką” (zaledwie 49 tys. głosów). Zresztą Buda przeskoczył w wynikach wszystkich znanych poprzedników  Roberta Telusa, ministra rolnictwa PiS, posłanki Joannę Lichocką i Annę Milczanowską.

Blisko trzykrotnie lepszy wynik zrobiła Magdalena Adamowicz (204 tys. głosów) niż 73-letni Janusz Lewandowski (mniej o 70 tys. głosów), od 20 lat ceniony w PE europoseł. Adamowicz, wdowa po tragicznie zmarłym prezydencie Gdańska, będzie europosłanką drugą kadencję.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce: Zmiana pokoleniowa w polityce

Były rzecznik rządu PiS Piotr Müller również osiągnął lepszy wynik niż startująca z „jedynki” Anna Fotyga (europosłanka przez trzy kadencje), podobnie jak Marcin Horała był lepszy od Jarosława Sellina, a Patryk Jaki od Jadwigi Wiśniewskiej (różnica aż 120 tys. głosów). Czy to tylko kwestia wieku? 

Z wielu powodów ta zmiana pokoleniowa w polityce następuje i tu widzimy ją wyraźnie. To sygnał do polityków, że dalsze zawężanie się w wąskim gronie starych polityków nie jest akceptowane. Widzimy, że wyborcy wzięli sprawy w  swoje ręce, co dobitnie widać w przypadku PiS i jednoznacznego pożegnania się z tzw. zakonem PC  komentuje dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. 

Spadochroniarz z Lewicy, Łukasz Kohut (obecny europoseł), zrobił na liście śląskiej KO dwukrotnie lepszy wynik z trzeciego miejsca niż posłanka z Bielska-Białej Mirosława Nykiel z drugiego (54 tys. głosów). Podobnie jak Marlena Maląg, była minister rodziny w rządzie Morawieckiego, która na trzeciej pozycji zdobyła 115 tys. głosów  Wojciech Kolarski, minister prezydenta Andrzeja Dudy („jedynka”), tylko 49 tys. wyborców, a Ryszard Czarnecki (wieloletni europoseł PiS)  66 tys. głosów („dwójka” na liście). 

Czytaj więcej

Kto zastąpi posłów, którzy wybierają się do PE?

Na Podlasiu, na liście KO, Tomasz Frankowski przeskoczył trzykrotnie Jacka Protasa  głosowało na niego 61 tys. głosów (ale w okręgu warmińsko-mazurskim było odwrotnie i to ostatecznie Protas zdobył mandat), a w PiS w podlaskim regionie najlepszy był Adam Andruszkiewicz (były wiceminister cyfryzacji z PiS  60 tys. głosów), za nim Maciej Wąsik (40 tys.) a na końcu Karol Karski, wieloletni europoseł (tylko 20 tys.  miejsce drugie).

Słabe wyniki osiągnęli doświadczeni, znani politycy, m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent Warszawy, i znani europosłowie, którzy teraz startowali z list Lewicy: Włodzimierz Cimoszewicz (34,9 tys.  Zachodniopomorskie) i Marek Belka (56 tys.  Łódzkie). Nikt z nich mandatu nie zdobył. Dlaczego?

Europosłowie, którzy nie są medialnie aktywni przez całą kadencję, także w mediach społecznościowych przestają być zauważalni przez wyborców, popadają w zapomnienie, a rachunek przychodzi przy urnach wyborczych. Dlatego dobry wynik zrobił np. Dominik Tarczyński, europoseł bardzo aktywny w przeciwieństwie do Marka Belki czy Włodzimierza Cimoszewicza, których obecność w polityce wewnętrznej jest niewielka mówi w rozmowie z „Rz” prof. UW Bartłomiej Biskup, politolog. 

Europosłowie, którzy nie są medialnie aktywni przez całą kadencję, także w mediach społecznościowych przestają być zauważalni przez wyborców

prof. UW Bartłomiej Biskup, politolog

Bardzo dobry wynik osiągnęła Anna Bryłka, młoda prawniczka z list Konfederacji  111 tys. głosów, w tym samym okręgu były europoseł PSL i minister rozwoju rządu Donalda Tuska Krzysztof Hetman  zaledwie 44,9 tys. głosów (mandat jednak zdobył).

Na młodych stażem polityków, nawet startujących z odleglejszych pozycji na liście, głosowało więcej wyborców. Podobnie jest z kandydatami aktywnymi w krajowej polityce  generalnie uzyskali lepsze wyniki od kolegów europosłów  choć oczywiście i tu zdarzyły się wyjątki, jak chociażby przykład Łukasza Kohuta, śląskiego europosła. To jednak nie przypadek  Kohut konsekwentnie celuje w śląską mniejszość, która go popiera. 

Pozostało 92% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: PiS z największym spadkiem. Rośnie Konfederacja
Polityka
Szkody wizerunkowe, gratka dla wywiadu. Specjaliści o asystentce Donalda Tuska
Polityka
Unia wszczyna procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski
Polityka
Polityczne Michałki. Sejm rusza na wakacje a PSL z kontrofensywą, zaś Giertych przynosi KO „kontent rozliczeniowy”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Jeden projekt w sprawie aborcji mógłby przejść