Wiceminister obrony ostrzega: To może doprowadzić do wojny Polski z Białorusią

Ja jestem zwolennikiem utrzymania tego, co jest dzisiaj na granicy, czyli operacji policyjnej - mówił w rozmowie z RMF FM Paweł Zalewski, wiceminister obrony narodowej, polityk Polski 2050. Zalewski startował w wyborach do PE, ale nie zdobył mandatu europosła.

Publikacja: 10.06.2024 07:31

Paweł Zalewski

Paweł Zalewski

Foto: TV.RP.PL

Zalewskiego pytano czy jest rozczarowany faktem, że nie uzyskał mandatu europosła.

Wiceminister obrony o przyczynach słabego wyniku Trzeciej Drogi w wyborach europejskich: Zwyciężyła narracja, która pomogła Konfederacji

- Nie. Założenie było takie, że wspieram listę Trzeciej Drogi i robię wszystko co mogę, żeby wynik był dobry. To się nie udało - odparł.

Po przeliczeniu wszystkich głosów oddanych w wyborach wiadomo, że Trzecia Droga uzyskała 6,9 proc. głosów, co przekłada się na trzy mandaty w Parlamencie Europejskim.

Czytaj więcej

Strzały na granicy z Białorusią. Wiemy, ile razy wojsko użyło broni

- To jest bardzo słaby wynik, natomiast nie jest rozczarowanie to, że nie jadę do Brukseli. Myślę, że problemem jest to, że narracja, która zwyciężyła, czyli polegająca na tym, że należy doprowadzić do sytuacji takiej, w której trzeba poluzować uprawnienia do użycia broni na granicy, że to wszystko co się wydarzyło ostatnio na granicy jest złe, to jest narracja, która uderzyła w Trzecią Drogę - mówił polityk Polski 2050.

- To jest zwycięstwo narracji, która doprowadziła do tego, że Konfederacja uzyskała rekordowy wynik. Ta narracja jest bardzo niebezpieczna. Sytuacja, w której mielibyśmy poluzować zasady użycia broni to jest narracja, która prowadzi do wojny z Białorusią. Nikt tego nie wytłumaczył, ja starałem się w piątek — stwierdził też wiceminister obrony.

Czytaj więcej

Tusk w sprawie sytuacji na granicy: Prokurator Janeczek odwołany

- Ja jestem przeciwnikiem jakiejkolwiek zmiany jeśli chodzi o zasady użycia broni, jestem przeciwnikiem tego, że mielibyśmy strzelać i zabijać imigrantów, jestem przeciwnikiem zmiany charakteru operacji na granicy z policyjnej na wojskową. Jestem przeciwnikiem zmian, które zaproponowała Konfederacja — wyliczał.

Paweł Zalewski: Żołnierze strzelający na granicy strzelali na stronę białoruską

Na pytanie o zmiany w zasadach działania wojska na granicy Zalewski odparł, że "to jest absurd, by w ciągu weekendu wypracować jakąś nową koncepcję". - Ja jestem zwolennikiem utrzymania tego, co jest dzisiaj na granicy, czyli operacji policyjnej. Aby nie wpuszczać imigrantów, a nie do nich strzelać. Jeśli ktoś wyobraża sobie, że naszym zadaniem powinno być strzelanie do imigrantów, jak chce Konfederacja, to chce doprowadzić do wojny z Białorusią - podkreślał.

Granica polsko-białoruska

Granica polsko-białoruska

PAP

Wiceminister obrony narodowej ostrzegł następnie ponownie, że strzelanie przez żołnierzy w stronę granicy z Białorusią „może doprowadzić do wojny”.

W kontekście tekstu Onetu, który tuż przed wyborami ujawnił, że po tym jak żołnierze oddali na granicy strzały ostrzegawcze w związku z naporem imigrantów na granicę na przełomie marca i kwietnia, dwóch żołnierzy usłyszało zarzuty, Zalewski odparł, iż "dziennikarze Onetu kilkakrotnie kłamali". - Straszne jest to, że dano im wiarę, a nie instytucjom państwa polskiego — nie prokuraturze, nie Żandarmerii - dodał. 

Zdaniem Zalewskiego żołnierze „strzelali do migrantów” i „strzelali na stronę białoruską”.

- Kłamliwy artykuł doprowadził do sytuacji, w której wszyscy w Polsce zakwestionowali działania Ministerstwa Obrony Narodowej, dowódców żołnierzy, Żandarmerii Wojskowej i Prokuratury Wojskowej. To jest rzecz niebywała — stwierdził.

Zalewskiego pytano czy jest rozczarowany faktem, że nie uzyskał mandatu europosła.

Wiceminister obrony o przyczynach słabego wyniku Trzeciej Drogi w wyborach europejskich: Zwyciężyła narracja, która pomogła Konfederacji

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Maciej Wąsik musi zrzec się mandatu posła? Kancelaria Sejmu wyjaśnia
Polityka
Dobromir Sośnierz: Konfederację z AfD dużo więcej łączy, choć sporo nas też dzieli
Polityka
Wybory wygrał jednym głosem. Jest podejrzany o „podstępne pozyskanie wyborców”
Polityka
Dorota Gawryluk kandydatką na prezydenta? Dziennikarka wydała oświadczenie
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
podcast
Mission impossible, czyli PiS szuka kandydata, który mógłby wygrać wybory prezydenckie w 2025 roku
Polityka
Szymon Hołownia chce ukarania posła Mateckiego