Dr Anthony Fauci: COVID-19 efektem wycieku z laboratorium? Nie mówiłem, że to teoria spiskowa

Dr Anthony Fauci, były dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, doradca kilku prezydentów USA w zakresie walki z chorobami zakaźnymi zaprzeczył, jakoby starał się blokować badanie hipotezy, że COVID-19, choroba wywołana koronawirusem SARS-CoV-2, pojawił się w wyniku wydostania się wirusa z laboratorium w Chinach.

Publikacja: 04.06.2024 05:09

Dr Anthony Fauci

Dr Anthony Fauci

Foto: AFP

Występując na forum Izby Reprezentantów dr Fauci mówił też, że nadal podtrzymuje opinię, że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 pojawiła się, najprawdopodobniej, w wyniku transmisji wirusa między zwierzęciem a człowiekiem.

Dr Anthony Fauci: Nie zostałem zrzucony na spadochronie do CIA

- Mówiłem też bardzo, bardzo jasno i powtarzałem to wielokrotnie, że nie sądzę, aby koncepcja, że doszło do (wycieku) z laboratorium była z natury teorią spiskową - mówił dr Fauci.

- To co jest teorią spiskową to wypaczenia tego tematu, głoszące, że doszło do wycieku w laboratorium, a ja zostałem zrzucony na spadochronie do CIA, jak Jason Bourne i powiedziałem CIA, aby nie mówili o wycieku z laboratorium — podkreślił.

Prywatne e-maile wskazywały, że niektórzy urzędnicy, w tym wieloletni doradca i współpracownik dr Fauciego, usuwali korespondencję i wykorzystywali prywatne e-maile, aby ominąć przepisy dotyczące dostępu do informacji publicznej

Dr Fauci przeszedł na emeryturę w 2022 roku, po 54 latach pracy w amerykańskich Narodowych Instytutach Zdrowia. Przez 38 lat był dyrektorem Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych. W Izbie Reprezentantów występował przed podkomisją zajmującą się oceną działań w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Dr Anthony Fauci zapewnia, że nie używał prywatnego e-maila do omawiania spraw służbowych

Podkomisja odkryła e-maile wskazujące, że przedstawiciele Narodowych Instytutów Zdrowia, próbowali ukrywać dokumenty omijając przepisy Ustawy o wolności (dostępu do) informacji.

Czytaj więcej

Noszenie masek przyczyną zgonów w czasie pandemii grypy hiszpanki? AP prostuje

Prywatne e-maile wskazywały, że niektórzy urzędnicy, w tym wieloletni doradca i współpracownik dr Fauciego, usuwali korespondencję i wykorzystywali prywatne e-maile, aby ominąć przepisy dotyczące dostępu do informacji publicznej.

Pytany o współpracownika, Davida Morensa, Fauci kwestionował fakt bliskiej współpracy z nim mówiąc, że nie jest pewien czy Morens podlegał mu bezpośrednio. Dodał, że ich biura były w innych budynkach.

Dr Fauci zaprzeczył też jakoby używał prywatnych e-maili do omawiania spraw służbowych. Tymczasem Morens zeznał wcześniej, że mógł wysyłać e-maile dotyczące spraw służbowych na prywatny adres dr Fauciego.

Dr Fauci występując przed komisją mówił też o nękaniu i groźbach śmierci, jakie otrzymywał on i jego rodzina, po tym jak wielu polityków Partii Republikańskiej atakowało go za jego rekomendacje dotyczące polityki walki z rozprzestrzenianiem się COVID-19 oraz promowanie szczepień przeciw COVID-19. Mówił także o oskarżeniach — formułowanych bez przedstawienia dowodów - że miał być zaangażowany w potężną operację mającą na celu ukrywanie informacji dotyczących pandemii.

Występując na forum Izby Reprezentantów dr Fauci mówił też, że nadal podtrzymuje opinię, że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 pojawiła się, najprawdopodobniej, w wyniku transmisji wirusa między zwierzęciem a człowiekiem.

Dr Anthony Fauci: Nie zostałem zrzucony na spadochronie do CIA

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Atom: mocarstwa się zbroją. USA i Rosja czują na plecach oddech Chin
Polityka
Europa ma twarz kobiety. Unia Europejska wybiera władze
Polityka
Izrael: Beniamin Netanjahu rozwiązał gabinet wojenny. Dlaczego to zrobił?
Polityka
Szef największej partii w europarlamencie: Donald Tusk wynegocjuje stanowiska
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Polityka
Wybory prezydenckie w USA. Kogo wybierze Donald Trump?
Polityka
Trump grozi wstrzymaniem pomocy dla Ukrainy po wygraniu wyborów