Krzysztof Jurgiel odchodzi z PiS. Opublikował pismo do Jarosława Kaczyńskiego

Europoseł Krzysztof Jurgiel poinformował, że zrezygnował z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości. Jurgiel od dekad współpracował z Jarosławem Kaczyńskim.

Aktualizacja: 27.05.2024 17:48 Publikacja: 27.05.2024 17:08

Europoseł Krzysztof Jurgiel odchodzi z PiS

Europoseł Krzysztof Jurgiel odchodzi z PiS

Foto: PAP/Artur Reszko

Krzysztof Jurgiel, kończący kadencję europoseł, w przeszłości minister rolnictwa, został niedawno zawieszony w prawach członka PiS. Decyzję w tej sprawie podjął prezes partii Jarosław Kaczyński.

Wybory samorządowe. PiS stracił władzę na Podlasiu

Początkowo nie podano powodów zawieszenia. Później Kaczyński na jednej z konferencji prasowych powiedział, że to Krzysztof Jurgiel stoi za tym, iż po wyborach samorządowych Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę w województwie podlaskim. - To była zemsta za to, że Jurgiel nie znalazł się na liście kandydatów do europarlamentu - dodał prezes PiS. Według niego, Jurgiel miał grozić członkom kierownictwa partii, że "pożałują tej decyzji". - Można powiedzieć, że dotrzymał słowa - powiedział były premier zaznaczając, iż w ostatnim momencie okazało się, że PiS nie ma większości w podlaskim sejmiku.

Czytaj więcej

Jurgiel nie wyklucza pozwu przeciw Kaczyńskiemu

W ubiegłej kadencji Prawo i Sprawiedliwość miało większość w sejmiku na Podlasiu. Teraz dwoje radnych wybranych z list PiS - Wiesława Burnos i Marek Malinowski - przeszło na stronę Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi, uzyskując przy tym miejsce w zarządzie województwa. Przewodniczący regionalnych struktur PiS na Podlasiu Jacek Sasin podkreślał, że doszło do zdrady dwójki radnych.

Krzysztof Jurgiel o słowach Jarosława Kaczyńskiego: Pomówienie

Krzysztof Jurgiel, który z Jarosławem Kaczyńskim współpracował od lat 90., od czasów Porozumienia Centrum, odniósł się w jednym z wywiadów do słów prezesa PIS. - To zaskoczenie dla mnie. Te pomówienia ze strony prezesa mnie zaskoczyły, bo nie brałem udziału w żadnych rozmowach dotyczących budowy koalicji w województwie podlaskim - oświadczył w Polsat News. Zapewnił także, że nie deklarował chęci udziału w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Nie zabiegałem o start w Parlamencie Europejskim, a pomówienie, że mściłem się za nieumieszczenie na liście jest nieprawdą - oświadczył.

Czytaj więcej

Pakt migracyjny. Kaczyński: Tusk został wsypany przez premiera Francji

W poniedziałek polityk zamieścił w mediach społecznościowych oświadczenie dotyczące swojej politycznej przyszłości. Jurgiel opublikował kopię swego pisma zaadresowanego do Jarosława Kaczyńskiego. "Składam rezygnację z członkostwa w partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość" - czytamy w dokumencie.

Krzysztof Jurgiel do Jarosława Kaczyńskiego: PiS się zmienił, opuszczam partię

"Niniejsze oświadczenie stanowi wyraz braku akceptacji standardów postępowania w partii Prawo i Sprawiedliwość, na które dłużej nie mogę przyzwalać" - przekazał Jurgiel. Dodał, że zdecydował się współtworzyć PiS, ponieważ partia ta miała umacniać siłę Polski i jej pozycję na arenie międzynarodowej, wzmacniać solidarność narodową Polaków oraz działać na rzecz szybkiego rozwoju gospodarczego Polski.

Czytaj więcej

Kto ma rację w sporze Jurgiel-Kaczyński? Europoseł PiS: Zawsze rację ma Kaczyński

"Ostatnie dni - wyjątkowo przykre dla mnie osobiście - ujawniły, jak zmieniło się ugrupowanie, które powstało ponad 30 lat temu w kontrze do patologii ówczesnego życia politycznego. Dlatego z bólem i żalem, ale zgodnie z własnym sumieniem opuszczam partię polityczną Prawo i Sprawiedliwość" - napisał do Jarosława Kaczyńskiego Krzysztof Jurgiel.

Europoseł zaznaczył, że "dla każdego, kto jest wierny prawicowym wartościom" przykra jest utrata przez PiS większości w podlaskim sejmiku. Ocenił, że to efekt braku dialogu i utraty zaufania społecznego. "Póki władze partii nie zrozumieją tego, póty nie odzyskają zaufania większości wyborców" - dodał były szef resortu rolnictwa. Według niego, PiS "musi powrócić do swoich korzeni - pracy programowej, dyskusji wewnątrz obozu, otwarcia na różne środowiska, słuchania swoich działaczy".

Jurgiel napisał do prezesa PiS, że regionalni działacze partii zaczęli go pomawiać, co poniżyło go w oczach opinii publicznej i naraziło na utratę zaufania, a jego członkostwo w PiS zawieszono. "To oczywiste naruszenie nie tylko moich dóbr osobistych, ale również statutu partii" - podkreślił. "Nie zamierzam przyzwalać na takie postępowanie, a moja rezygnacja z członkostwa w PiS nie stanowi oświadczenia o wycofaniu się z życia publicznego" - oświadczył europoseł, zapraszając do współpracy "wszystkich ludzi prawicy o rzeczywiście prawicowych wartościach i poglądach".

Kim jest Krzysztof Jurgiel?

Krzysztof Jurgiel ma 70 lat, w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskał mandat z list PiS w okręgu numer 3 (Olsztyn), obejmującym województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie. Polityk, który pięć lat temu uzyskał w swoim okręgu 104,5 tys. głosów (13,19 proc.) teraz nie ubiega się już o miejsce w europarlamencie.

Czytaj więcej

PiS traci władzę na Podlasiu. Sasin pisze o zdradzie

Krzysztof Jurgiel w latach 90. należał do Porozumienia Centrum, a następnie Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. W 2001 r. dołączył do Prawa i Sprawiedliwości, zasiadał we władzach krajowych tej partii, był przewodniczącym podlaskich struktur PiS. W latach 1995-1998 Jurgiel był prezydentem Białegostoku, w latach 1997-2003 i 2005-2019 zasiadał w Sejmie, zaś w latach 2003-2005 był senatorem. W czasie pierwszych rządów PiS był szefem resortu rolnictwa w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, na czele ministerstwa rolnictwa stanął ponownie w 2015 r., pełniąc stanowisko w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. W resorcie zastąpił go Jan Krzysztof Ardanowski.

Polityka
"Był dla nas obciążeniem". Decyzję Janusza Kowalskiego oceniają jego koledzy
Polityka
Adrian Zandberg pyta, co udało się zrealizować z programu Lewicy. „Moja ocena jest mocno krytyczna”
Polityka
Prokuratura wyjaśnia, dlaczego chce aresztowania posła Suwerennej Polski
Polityka
Krystyna Pawłowicz bez ochrony SOP. "Ciągle czuję się zagrożona"
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Prokurator generalny wnioskuje o tymczasowy areszt dla byłego wiceministra Suwerennej Polski
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży