Miliony złotych z Funduszu Sprawiedliwości dla szpitala, w którym operowano Kaczyńskiego

Tomasz Mraz, były dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości, w czasie wystąpienia na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. rozliczeń PiS opisywał sytuację, gdy wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski kazał przygotować umowę na "półtora albo dwa miliony złotych" i tłumaczył, że do zoperowania jest "pierwsze kolano RP". Onet sprawdził jak duże środki z Funduszu trafiły do szpitala, w którym operowany był Jarosław Kaczyński.

Publikacja: 27.05.2024 07:32

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Foto: PAP, Albert Zawada

Kaczyński w 2019 i 2022 roku przeszedł dwukrotnie operacje kolana w szpitalu im. prof. Adama Grucy w Otwocku.

Taśmy Tomasza Mraza: Rozmowa o środkach z Funduszu Sprawiedliwości dla szpitala operującego Jarosława Kaczyńskiego

Temat zabiegów Kaczyńskiego i środków przekazanych szpitalowi w Otwocku pojawił się na jednym z nagrań zarejestrowanym przez Mraza (urzędnik miał wykonać i przekazać prokuraturze ok. 50 godzin nagrań z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości z czasów, gdy kierował nim Zbigniew Ziobro). Jak czytamy w Onecie chodzi o rozmowę z lutego 2024 roku, a więc już po przejęciu władzy przez rząd Donalda Tuska.

W nagranej rozmowie uczestniczą Mraz, Urszula D. i Karolina K. (urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości, które usłyszały już zarzuty i siedzą w areszcie — red.) oraz Marcin Romanowski. W czasie spotkania pojawia się wątek potencjalnie niewygodnych pytań o środki wypłacane z Funduszu Sprawiedliwości w przypadku powołania komisji śledczej w tej sprawie.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Taśmy Mraza, afery w Funduszu Sprawiedliwości i sędziego Szmydta. Co je łączy?

Temat wywołuje Mraz, który mówi, że boi się pytania o to "dlaczego w momencie, w którym bezpośrednio przed albo bezpośrednio po operacji kolan Jarosława Kaczyńskiego otrzymywał dotację szpital imienia profesora Grucy". Jedna z urzędniczek radzi, by odpowiedzieć wówczas, że "to jest koincydencja" oraz, by były wiceminister sprawiedliwości przekonywał, że "nie ma takiej wiedzy".

- A tam był jakiś związek? Tam było tak bardziej, że… Wiesz, no to tak działa. Szef przyjeżdża do szpitala z Pawełkiem, bo tam coś sobie złamał, no i gada z tym profesorem i mówi: "A co tam słychać?" A on, że przydałoby się to i to. No to proszę napisać do funduszu. Tak to działa. Ale nie powiem tego — mówi na nagraniu Romanowski.

Temat zabiegów Kaczyńskiego i środków przekazanych szpitalowi w Otwocku pojawił się na jednym z nagrań zarejestrowanym przez Mraza

- Ja pamiętam tylko, że mi wtedy mówiłeś coś tam: jest kolano do zoperowania. "To" kolano — kontynuuje Mraz. - Nie, ale to chyba nawet sobie tak śmieszkowaliśmy. Bardziej chodziło o to, że warto mieć dobrą relację z tym gościem, bo to jest człowiek, wiesz, związany z Kaczyńskim, więc na takiej zasadzie - odpowiada Romanowski. Następnie mówi, że powiedziałby pytany o sprawę, iż "nie prowadzi kalendarza kuracji pana premiera Kaczyńskiego".

Na co szpital, w którym operowano Jarosława Kaczyńskiego otrzymał środki z Funduszu Sprawiedliwości?

Onet zapytał dyrektora szpitala w Otwocku o to kiedy i ile pieniędzy placówka otrzymała z Funduszu Sprawiedliwości. Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że było to — w ciągu pięciu lat — ok. 18,5 mln zł. Największa kwota — 9,969 mln zł - trafiła do szpitala na doposażenie i modernizację wyposażenia bloku operacyjnego oraz oddziału rekonstrukcyjno-replantacyjnego. Ostatnia transza z tej sumy trafi do szpitala pod koniec tego roku. Wśród dotacji jest jednak też kwota nieco przekraczająca milion złotych na doposażenie podmiotu leczniczego w mikroskop śródoperacyjny i narzędzia chirurgiczne dla oddziału rekonstrukcyjno-replantacyjnego. Ten cel został zrealizowany 28 sierpnia 2019 roku - i to o tej dotacji mógł mówić Mraz na posiedzeniu zespołu ds. rozliczeń PiS.

Do szpitala trafiła też dotacja w wysokości niemal 3,5 mln zł na doposażenie i modernizacja wyposażenia Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Pododdziałem Pooperacyjnym i Pododdziałem Anestezjologii Dziecięcej. Zakończenie realizacji tej inwestycji nastąpiło 24 października 2022 roku - kilka tygodni przed drugą operacją Kaczyńskiego w szpitalu.

"Wszelkie wnioski o dotacje składane przez szpital do różnych instytucji (m.in. FS, WOŚP, fundacje) dotyczą wyłącznie merytoryczno-medycznych aspektów wyposażenia i infrastruktury szpitala" — zapewnia dyrekcja szpitala pytana przez Onet o sugestie, ze dotacje z Funduszu Sprawiedliwości trafiały do placówki w związku z tym, że operowała Jarosława Kaczyńskiego.

Kaczyński w 2019 i 2022 roku przeszedł dwukrotnie operacje kolana w szpitalu im. prof. Adama Grucy w Otwocku.

Taśmy Tomasza Mraza: Rozmowa o środkach z Funduszu Sprawiedliwości dla szpitala operującego Jarosława Kaczyńskiego

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Jak PiS szuka nowego Dudy i dlaczego nie jest nim Morawiecki
Polityka
Konflikt w PiS w Małopolsce. Łukasz Kmita: Nie chcą uszanować woli kierownictwa partii
Polityka
Krzysztof Bosak: Nie straszę migrantami. Straszenie to jak się robi "bu!"
Polityka
Najnowszy sondaż: Jak Polacy oceniają premiera Donalda Tuska i jego ministrów?
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Polityka
Sawicki: Tusk będzie kandydował na prezydenta. Politycy często zmieniają zdanie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży