Antoni Macierewicz pyta Kosiniaka-Kamysza dlaczego wspiera Putina. Mówi o Smoleńsku

- Pytam pana ministra: dlaczego wspiera pan Rosję? - pytał z sejmowej mównicy poseł PiS, Antoni Macierewicz, zwracając się do wicepremiera i ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Publikacja: 22.05.2024 14:46

Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

Foto: PAP/Leszek Szymański

Wicepremier i minister obrony przedstawił w Sejmie informację o bezpieczeństwie państwa. W sesji pytań od posłów do zadania pytania zgłosił się m.in. były szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz.

Czytaj więcej

Władysław Kosiniak-Kamysz mówi o zwiększeniu liczebności wojska na granicy z Białorusią

Antoni Macierewicz w Sejmie o Smoleńsku: Największa zbrodnia, większa albo taka sama jak zbrodnia katyńska

- Bardzo interesująca była wypowiedź, zwłaszcza jeśli chodzi o ton, zwłaszcza jeśli chodzi o ideę. Ale fakty są dokładnie przeciwne. Dlatego pytam pana ministra: dlaczego wspiera pan Rosję ukrywając ich odpowiedzialność za zbrodnię smoleńską. Zamordowanie polskiej elity, zamordowanie polskiego prezydenta. To jest rzecz skandaliczna, którą pan robi w tej sprawie. Ratuje pan Putina, wspiera pan Rosję w największej zbrodni, większej albo takiej samej jak zbrodnia katyńska — mówił Macierewicz.

- I tak jak komuniści w zbrodni katyńskiej kłamali, oszukiwali i aresztowali Polaków, pan robi to samo — dodał nie rozwijając swojej myśli.

Macierewicz stał wiele lat na czele podkomisji smoleńskiej, której zadaniem było wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Działanie podkomisji działającej przy MON — jak poinformowało obecne kierownictwo resortu — kosztowało 33 mln zł. Tylko na wynagrodzenia członków komisji wydanych miało zostać 12,5 mln zł. W ramach prac komisji zniszczono m.in. drugi posiadany przez Polskę samolot Tu-154M.

Podkomisja Macierewicza nie potrafiła dowieść, że w Smoleńsku doszło do zamachu na samolot, którym leciał prezydent Lech Kaczyński. Co więcej — jak wykazał dziennikarz TVN24, Piotr Świerczek, w dokumencie „Siła kłamstwa”, w czasie prac podkomisji ukrywane były niezgodne z tezą o zamachu fakty z zamówionego wcześniej raportu amerykańskiego instytutu NIAR.

Antoni Macierewicz o „agenturze rosyjskiej” na czele SKW

- I druga rzecz. Dlaczego wspiera pan to, że SKW, najważniejsza formacja dla bezpieczeństwa polskiej armii jest kierowana przez agenturę rosyjską, przez tych funkcjonariuszy którzy współpracowali w latach 2010-2015 na polecenie Donalda Tuska ze służbami rosyjskimi... - mówił też Macierewicz. W tym momencie prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty wyłączył mu mikrofon.

Nie jest jasne co miał na myśli Macierewicz mówiąc o współpracy ze służbami rosyjskimi w latach 2010-2015. Prawdopodobnie chodziło mu o porozumienie między SKW a FSB zawarte w 2013 roku. Umowa regulowała kwestię pomocy przy wycofywaniu polskiego kontyngentu wojskowego z Afganistanu drogą lądową przez Rosję. Umowa ta jednak nigdy nie została zrealizowana.

Polityka
Sondaż: Ponad połowa Polaków nie chce wzywania Ziobry przez komisję ds. Pegasusa
Polityka
Czerwona kartka od NIK dla Błaszczaka. Druzgocący raport dla byłego szefa MON
Polityka
Obniżka składki zdrowotnej. Polska 2050 ma projekt. Petru: Nikt nie straci
Polityka
Janusz Kowalski: Suwerenna Polska powinna stać się częścią PiS
Polityka
Najnowszy sondaż: Konfederacja trzecią siłą, Lewica tuż nad progiem
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży