Sebastian Kaleta: Jeśli Szymon Hołownia chce być wiarygodny powinien skarcić Donalda Tuska

- Pan marszałek Hołownia nabrał ludzi w październiku, że będzie trzecią drogą. Jest ślepą uliczką - mówił w rozmowie z Polsat News poseł klubu PiS, polityk Suwerennej Polski, Sebastian Kaleta.

Publikacja: 17.05.2024 08:11

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP, Leszek Szymański

Kaletę pytano o czwartkowe orędzie Szymona Hołowni. Marszałek Sejmu zaapelował o deeskalację politycznego konfliktu w Polsce i odejście od polaryzowania emocji.

Sebastian Kaleta: Szymon Hołownia jest wspólnikiem Donalda Tuska

- Kiedy usłyszałem, że będzie to orędzie, to powiedziałem koledze, że pan marszałek wyjdzie, powie że ubolewa, że w Polsce jest polaryzacja społeczeństwa i przytulajmy się wszyscy — ironizował poseł klubu PiS.

- Pan marszałek Hołownia nabrał ludzi w październiku, że będzie trzecią drogą. Jest ślepą uliczką, posłusznie wykonuje wszystkie polecenia Tuska. W tej układance on odgrywa rolę dobrego policjanta, Tusk złego policjanta. To jest sztuczne kreowanie go jako dobrego wujka, który wszystkich powodzi. Hołownia jest wspólnikiem Donalda Tuska - dodał.

Czy się w Europie walczy z chrześcijaństwem? Oczywiście że się walczy

Sebastian Kaleta, poseł klubu PiS

Na pytanie czy nie należy jednak powściągnąć emocji w polityce, Kaleta odparł, że „w pierwszej kolejności (Hołownia) powinien odbyć rozmowę z Donaldem Tuskiem, który jest rozgrzany swoją histerią, swoją propagandą przeciwko naszemu obozowi, fałszywą, opartą tylko na negatywnych emocjach”.

Czytaj więcej

Piątek: Nie mam złudzeń – PiS to partia prorosyjska. Są sprawni i sprytni

- Jeśli Hołownia chce być wiarygodny powinien w pierwszej kolejności skarcić Tuska — dodał. Kaleta przekonywał też, że gdy PiS krytykuje Donalda Tuska za politykę wobec Rosji to "nie używa do tego mrocznej muzyki, zabiegów czysto PR-owych". Kaleta nawiązał w ten sposób do kontrowersyjnego spotu KO, w którym logo PiS zmienia się w godło Rosji. 

Sebastian Kaleta: Donald Tusk nakręca spiralę negatywnych emocji

A co z takimi wypowiedziami jak ta Jarosława Kaczyńskiego, który z mównicy sejmowej nazwał Donalda Tuska „niemieckim agentem”? Kaleta wyjaśnił je "emocjami". - Gdy w naszym przypadku emocje wezmą górę i jest jedno zdanie wypowiedziane z naszej strony w jakiejś emocji, to się robi z tego zasadę - zaznaczył. I oskarżył Donalda Tuska, że ten używa portalu X (dawny Twitter), by "szczuć" na PiS. - Tusk nakręca spiralę negatywnych emocji - dodał.

Kaletę pytano następnie o wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, którą skrytykował w piątek rano Tusk. Chodzi o słowa "opcja europejska chce zniszczyć religię i zrobić z ludzi zwierzęta! Wolność na Zachodzie się cofa”.

- Czy się w Europie walczy z chrześcijaństwem? Oczywiście że się walczy — odparł Kaleta. Na pytanie o to czy oznacza to, że z ludzi „chce się zrobić zwierzęta” Kaleta odparł, że "nie wie co miał na myśli prezes Kaczyński". - Nie znam kontekstu - dodał.

- Co robi Tusk? On stawia od razu: Putin. Tusk nie zrealizował 100 konkretów? Putin. Tusk likwiduje CPK? Putin. Tusk likwiduje atom? Putin. To jest poważny premier? - pytał też retorycznie Kaleta.

Kaletę pytano o czwartkowe orędzie Szymona Hołowni. Marszałek Sejmu zaapelował o deeskalację politycznego konfliktu w Polsce i odejście od polaryzowania emocji.

Sebastian Kaleta: Szymon Hołownia jest wspólnikiem Donalda Tuska

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
podcast
Impulsywne zakupy Błaszczaka. Dlaczego NIK skrytykowała MON z czasów rządu PiS
Polityka
PiS i Suwerenna Polska połączą się przed wyborami prezydenckimi? Nieoficjalne doniesienia
Polityka
Poseł Dariusz Matecki zrzekł się immunitetu. Chodzi o sprawy związane z kampanią
Polityka
Sondaż: Ponad połowa Polaków nie chce wzywania Ziobry przez komisję ds. Pegasusa
Polityka
Czerwona kartka od NIK dla Błaszczaka. Druzgocący raport dla byłego szefa MON
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży