Dwoje kandydatów do zastąpienia Bartłomieja Sienkiewicza

Dwoje polityków PO jest obecnie najpoważniejszymi kandydatami na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego - twierdzą nasi informatorzy. Wcześniej mówiło się o wiceministrze Andrzeju Wyrobcu.

Publikacja: 25.04.2024 14:13

Bartłomiej Sienkiewicz

Bartłomiej Sienkiewicz

Foto: PAP/Piotr Nowak

Po tym, jak Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji, w związku ze startem w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wśród polityków rozważanych do zajęcia tego stanowiska wymienia się marszałek Sejmu, Małgorzatę Kidawę-Błońską i senatora Rafała Grupińskiego.

Andrzej Wyrobiec: Czy wróci do Bagateli?

W kontekście ewentualnej kandydatury Andrzeja Wyrobca mówi się, że łączy dwie ważne cechy. Po pierwsze należy do Platformy Obywatelskiej, był pełnomocnikiem finansowym, skarbnikiem i sekretarzem generalnym Platformy, co jest ważne w sytuacji, gdy obsada ministerialnych stanowisk realizowana jest z partyjnego klucza „koalicji 15 października”.

Czytaj więcej

Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Minister kultury wystartuje w wyborach do PE

Wyrobiec ma też doświadczenia w systemie kultury. Już przed powołaniem rządu Donalda Tuska 13 grudnia 2023 r. miał w biografii stanowisko wiceministra kultury, zaś bezpośrednio przed utworzeniem rządu kierował Teatrem Bagatela w Krakowie.

Sam Andrzej Wyrobiec deklarował, że po wypełnieniu misji wróci do Bagateli, ale nasi rozmówcy podkreślają, że Bartłomiej Sienkiewicz też nie mówił o swoich prawdziwych intencjach związanych z Brukselą, o których wiedziały osoby zorientowane w sprawach kultury.

Liczy się także to, że gdy Bartłomiej Sienkiewicz i wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus musieli w czasie głosowań przebywać w Sejmie, ciężar kierowania resortem spoczywał właśnie na Andrzeju Wyrobcu.

Kto zostanie ministrem kultury? Rafał Grupiński czy Małgorzata Kidawa-Błońska?

W kontekście resortu kultury mówiło się też o kandydaturze Pawła Kowala, który był w przeszłości wiceministrem spraw zagranicznych. On jednak pełni obecnie misję pełnomocnika do spraw odbudowy Ukrainy.

Teraz największe szanse na obsadzenie fotelu ministra kultury mają dwie osoby.

Rafał Grupiński ma doświadczenie akademickie i wydawnicze. Wykładał historię kultury i estetyki na Wydziale Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Był założycielem i redaktorem naczelnym niezależnego miesięcznika literackiego „Czas Kultury”. Współtworzył wspólnie z Krystyną i Ryszardem Krynickimi serię wydawniczą A5. Pracował w wydawnictwie Prószyński i Spółka, zajmował się radiem, telewizją, programami edukacyjnymi.

Małgorzata Kidawa-Błońska, obecna marszałek Senatu, również jest osobą znakomicie zorientowaną w środowisku kultury oraz systemie kultury, który powinien być zreformowany. Małgorzata Kidawa-Błońska ma doświadczenia jako producentka filmowa (jej mężem jest reżyser Jan Kidawa-Błoński), była członkinią sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Po tym, jak Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji, w związku ze startem w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wśród polityków rozważanych do zajęcia tego stanowiska wymienia się marszałek Sejmu, Małgorzatę Kidawę-Błońską i senatora Rafała Grupińskiego.

Andrzej Wyrobiec: Czy wróci do Bagateli?

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wątek Funduszu Sprawiedliwości na komisji śledczej. Morawiecki: Nie miałem nic wspólnego
Polityka
Tusk na granicy z Białorusią po ataku na żołnierza. "Agresja jest coraz większa"
Polityka
Armatki wodne na granicy z Białorusią. Minister ujawnia szczegóły
Polityka
Mateusz Morawiecki na komisji ds. afery wizowej. Wykluczony członek komisji
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Polityka
Beata Szydło popiera Jacka Kurskiego. Mastalerek komentuje jednym słowem
Polityka
Tusk jedzie na granicę z Białorusią. "Skierowaliśmy dodatkowe siły". MON: Wykorzystamy Rosomaki