Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"

Podjęliśmy decyzję, że zawiązujemy koalicję. Stworzymy wspólne listy we wszystkich okręgach po to, by pokazać wszystkim, że jest możliwa trzecia droga do Europy - powiedział Szymon Hołownia, ogłaszając oficjalnie wspólny start Polski 2050 i PSL w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Publikacja: 17.04.2024 12:48

Liderzy Trzeciej Drogi, marszałek Sejmu Szymon Hołownia i wicepremier, minister obrony narodowej Wła

Liderzy Trzeciej Drogi, marszałek Sejmu Szymon Hołownia i wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: PAP/Paweł Supernak

Liderzy Trzeciej Drogi, marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, podczas środowej konferencji prasowej, która odbyła się w Sejmie, mówili o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wybory do PE. Szymon Hołownia: Współpraca Polski 2050 i PSL układa się wzorowo. Chcemy iść do Europy 

- Mamy dla was dobrą wiadomość. W czerwcu trzecie wybory Trzeciej Drogi - powiedział Szymon Hołownia. - Współpraca Polski 2050 i PSL układa się wzorowo, a ponieważ tak się układa, to te wybory też przejdziemy razem - dodał. - Chcemy iść do Europy, by w pragmatyczny sposób załatwiać ważne dla nas sprawy - zaznaczył marszałek Sejmu. 

- Naprawdę jest w Polsce koalicja, która reprezentuje tych, którzy ani nie są bezkrytycznymi eurofanami, którym się wszystko w Europie podoba i wystarczy, że tam jesteśmy, ale zdecydowanie nie są też po stronie bardzo niebezpiecznych polexitowców - podkreślał Hołownia.

Wybory europejskie 2024. Władysław Kosiniak-Kamysz: Europa potrzebuje powrotu do swoich korzeni

Jak stwierdził podczas konferencji Władysław Kosiniak-Kamysz, „Europa potrzebuje zmiany”. - Potrzebuje powrotu do swoich korzeni, do fundamentów, na których powstała Unia Europejska. Nie możemy godzić się na bezkrytyczne patrzenie na wszystko, co brukselscy urzędnicy proponują - zaznaczył. Jak dodał lider PSL, „program Trzeciej Drogi będzie ukierunkowany na bezpieczeństwo, politykę zdrowotną czy rozwój zielonej energii”.

Czytaj więcej

Trzecia Droga nie idzie do wyborów europejskich z Koalicją Obywatelską

- Będziemy walczyć o jak najlepszy wynik. Udowodniliśmy w wyborach samorządowych, że mamy stabilne poparcie - powiedział wicepremier.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Wspólny start Trzeciej Drogi

Już wcześniej przewodniczący klubu Polska 2050-Trzecia Droga, Mirosław Suchoń, poinformował, że Trzecia Droga zarejestruje w Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) swój komitet na wybory do Parlamentu Europejskiego. Zapowiadał także, że Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji ogłoszą wspólny start w wyborach. Suchoń zaznaczał, że ugrupowania mają mieć jednak oddzielne sztaby wyborcze. Mówił o tym także szef klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk. - Podczas wtorkowego posiedzenia NKW PSL podjęliśmy decyzję o starcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego w formule Trzeciej Drogi, czyli wspólnie z Polską 2050 - informował.

Według medialnych doniesień, startować mają m.in. Michał Kobosko i Róża Thun z Polski 2050 oraz Krzysztof Hetman, Piotr Zgorzelski i Adam Jarubas z PSL.

Pod koniec marca pojawiały się doniesienia o tym, że Koalicja Obywatelska stara się przekonać PSL do wspólnego startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Przeciwko startowi z list KO byli jednak politycy Polski 2050, którzy – co nie zostało oficjalnie potwierdzone – mieli zapowiadać, że w przypadku rozpadu Trzeciej Drogi wystartują z własnych list.

Wybory do Parlamentu Europejskiego planowane są państwach UE w dniach 6-9 czerwca. W Polsce odbędą się one 9 czerwca. Polacy wybiorą 53 europosłów.  

Liderzy Trzeciej Drogi, marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, podczas środowej konferencji prasowej, która odbyła się w Sejmie, mówili o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wybory do PE. Szymon Hołownia: Współpraca Polski 2050 i PSL układa się wzorowo. Chcemy iść do Europy 

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Tusk podjął decyzję ws. startu w wyborach prezydenckich. "Może liczyć na moje poparcie"
Polityka
Poseł Konfederacji: PiS próbował mnie kupić. Proponowano środki z Funduszu Sprawiedliwości
Polityka
Paweł Śliz: Państwo PiS działało jak mafia
Polityka
Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości miał nagrywać ludzi Ziobry. 50 godzin materiałów
Polityka
Dodatkowe kamery, światła i drony na ochronę granicy