Poseł KO: Komuniści mogliby sie uczyć od PiS jak zwalczać opozycję

Sprawa przyspieszyła, bo to jest gwałt na demokracji, coś co nie powinno mieć miejsca w żadnym demokratycznym kraju - mówił w TVN24 o wykorzystaniu oprogramowania Pegasus przez służby w czasach rządów PiS poseł KO, były prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Publikacja: 16.04.2024 12:31

Jacek Karnowski

Jacek Karnowski

Foto: PAP/Albert Zawada

Karnowski jest jedną z 31 osób, które prokuratura krajowa wezwała w charakterze świadków w związku z przekazaniem im informacji, że byli inwigilowani za pomocą oprogramowania Pegasus.

W rozmowie z TVN24 Karnowski potwierdził, że otrzymał takie pismo.

Czytaj więcej

Tomasz Siemoniak ujawnia liczbę osób, przeciwko którym użyto w Polsce Pegasusa

Jacek Karnowski: PiS dokonało gwałtu na demokracji

- Jestem wezwany w charakterze świadka do prokuratury krajowej na początku maja — poinformował Karnowski.

Były prezydent Sopotu dodał, że "złożył pismo o to, by miał pełen dostęp do akt i żeby mógł brać udział w przesłuchiwaniu osób winnych".

To jest gwałt na demokracji, coś co nie powinno mieć miejsca w żadnym demokratycznym kraju, PiS tego gwałtu dokonało

Jacek Karnowski, poseł KO

- Z tego co rozmawiałem z panią prezydent Magdaleną Czarzyńską-Jachim także gmina (Sopot) będzie chciała brać udział w tych czynnościach — zaznaczył były prezydent Sopotu.

- Ta sprawa przyspieszyła, bo to jest gwałt na demokracji, coś co nie powinno mieć miejsca w żadnym demokratycznym kraju, PiS tego gwałtu dokonało, (Mariusz) Kamiński i (Maciej) Wąsik ośmieleni ułaskawieniem Dudy ws. afery gruntowej wykonali kolejny krok, jeszcze gorszy, podsłuchiwanie konkurencji politycznej. I muszą za to ponieść konsekwencje, tak jak pan prezes Kaczyński, który o wszystkim wiedział - dodał.

Poseł KO o użyciu Pegasusa: Takiej sytuacji w demokratycznym państwie nigdy nie było

Na uwagę, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar potwierdza, iż w każdym przypadku użycia Pegasusa służby otrzymywały zgodę sądu, Karnowski odparł, że trzeba popatrzeć „jakie wnioski były do sądów kierowane”. - To jest pytanie o co były (te wnioski — red.) i czy były zgodne z prawem. Czy było zaznaczone, że to jest polityk z innej opcji, albo adwokat, sędzia, prokurator — dodał podkreślając, że jego zdaniem we wnioskach takie informacje się nie pojawiały.

Jak działa oprogramowanie Pegasus

Jak działa oprogramowanie Pegasus

PAP

- Takiej sytuacji nigdy w demokratycznym państwie nie było. Komuniści mogliby się uczyć od PiS jak zwalczać opozycję - mówił też Karnowski w kontekście użycia Pegasusa przez służby podległe PiS.

Pytany o ujawnioną przez Tomasza Siemoniaka liczbę osób wobec których użyto Pegasusa (ponad 500), Karnowski odparł, że „to jest jakiś obłęd”.

Pegasus to oprogramowanie szpiegowskie opracowane przez izraelską firmę NSO, które służy przejęciu pełnej kontroli nad zainfekowanym nim smartfonem. Pegasusem można zainfekować zarówno system iOS, jak i Android. Jak ujawniła kanadyjska firma Citizens Lab w Polsce Pegasusem inwigilowani byli m.in. obecny europoseł KO Krzysztof Brejza, były wicepremier Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i obecny wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

Karnowski jest jedną z 31 osób, które prokuratura krajowa wezwała w charakterze świadków w związku z przekazaniem im informacji, że byli inwigilowani za pomocą oprogramowania Pegasus.

W rozmowie z TVN24 Karnowski potwierdził, że otrzymał takie pismo.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Zeznania dyrektora Funduszu Sprawiedliwości. „Nic się nie działo bez zgody Ziobry”
Polityka
Wybory władz w regionach. Zaskakująca sytuacja na Dolnym Śląsku, Małopolsce i na Mazowszu
Polityka
Przemysław Czarnek wykluczony z posiedzenia komisji. Nazwał jej obrady cyrkiem
Polityka
Marek Kozubal: Mobilizacja, jakby wróg był u naszych bram
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz mówi o zwiększeniu liczebności wojska na granicy z Białorusią