Posłanka Lewicy z sejmowej mównicy: Dokonałam aborcji i myślę, że nie jestem tu dziś sama

- Aborcja była, jest i będzie. Jedna kobieta na trzy w Polsce miała aborcję. Jestem jedną z nich i myślę, że nie jestem tu dziś sama - mówiła w Sejmie posłanka Lewicy Katarzyna Ueberhan.

Publikacja: 11.04.2024 13:42

Posłanka Lewicy Katarzyna Ueberhan przemawia na sali obrad Sejmu. Parlament zajmuje się czterema pro

Posłanka Lewicy Katarzyna Ueberhan przemawia na sali obrad Sejmu. Parlament zajmuje się czterema projektami dotyczącymi przepisów aborcyjnych

Foto: PAP/Radek Pietruszka

W Sejmie w czwartek zorganizowano debatę dotyczącą czterech projektów liberalizujących przepisy aborcyjne obowiązujące w Polsce.

Dwa projekty są autorstwa Nowej Lewicy - jeden dekryminalizuje aborcję, drugi wprowadza legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży.

Głos w debacie zabrała posłanka Lewicy, Katarzyna Ueberhan.

- Zakaz aborcji w Polsce nie działa. Obowiązujące od ponad 30 lat fałszywy, zakłamany kompromis pozbawia Polek podstawowych praw, prawa do decydowania o sobie, nie działa. Aborcja była, jest i będzie. Jedna kobieta na trzy w Polsce miała aborcję. Jestem jedną z nich i myślę, że nie jestem tu dziś sama — mówiła posłanka.

Czytaj więcej

Sejm debatował na temat aborcji. "Gdyby aborcja dotyczyła mężczyzn nie byłoby dyskusji"

- Jedna na trzy, a większość z tych aborcji to aborcje farmakologiczne, wykonane właśnie takimi tabletkami. Może je dziś wykonać każda kobieta, osoba w ciąży, sama w domu. Każda, która tego potrzebuje, zamawiając przez internet, tak jak zrobiłam to ja — powiedziała Ueberhan.

Zmiana przepisów aborcyjnych. Debata w Sejmie

- Aborcją farmakologiczną można zastosować zaraz po stwierdzeniu ciąży, w pierwszych tygodniach jej trwania. Dzięki dostępności aborcji farmakologicznej można wcześniej, a tym samym bezpieczniej, przerwać ciążę. Miliony osób na świecie przeprowadzają aborcję we wczesnym stadium ciąży i nie zauważono u nich żadnych długoterminowych negatywnych skutków dla ich zdrowia - dodała.

Czytaj więcej

Żukowska w Sejmie: Płodu nie da się przeszczepić, aborcja to decyzja kobiety

- Zakaz aborcji w Polsce nie działa, a takie osoby jak ja są na to dowodem. Zakaz nie działa i wiedzą o tym doskonale pomagające w aborcjach aktywistki i przedstawicielki organizacji pozarządowych, które są tu dziś z nami. Nie wiem czy wszystkie, bo nie wszystkie otrzymały dziś zgodę od marszałka Hołowni na wejście na galerię. Podobno powodem są limity w otwartości i w uśmiechu, pierwsze słyszę, ale się zdarzyło. U tych działaczek państwo polskie zaciągnęło ogromny dług, który czas spłacić. Nie mówię teraz o 50 mln zł. Mówię o spłaceniu długu wobec kobiet, byśmy mogły wreszcie decydować o swoim zdrowiu, życiu i ciele zgodnie z prawem, bo i tak to robimy — mówiła Ueberhan.

W Sejmie w czwartek zorganizowano debatę dotyczącą czterech projektów liberalizujących przepisy aborcyjne obowiązujące w Polsce.

Dwa projekty są autorstwa Nowej Lewicy - jeden dekryminalizuje aborcję, drugi wprowadza legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Powstaje nowa międzynarodówka z udziałem PiS. Budowa kontaktów nie idzie łatwo
Polityka
Jędrzej Bielecki: Bigos w Madrycie, czyli zjazd skrajnej prawicy
Polityka
Bogdan Zdrojewski: PO musi pozostać w środku
Polityka
Rosyjskie sabotaże w Polsce. Premier mówi zatrzymaniu podejrzanych
Polityka
Nowy sondaż: Które partie odpowiadają za podziały w Polsce? PiS i KO daleko przed innymi
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?