Porażka partii Erdogana w wyborach w Turcji. W pięciu największych miastach rządzić będzie opozycja

Rządząca Turcją Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana poniosła w niedzielę porażkę w ogólnokrajowych wyborach samorządowych, przegrywając głosowanie na burmistrzów pięciu największych miast, w tym Stambułu, Ankary i Izmiru, oraz odnotowując znaczny spadek liczby głosów.

Publikacja: 31.03.2024 21:59

W Stambule urzędujący burmistrz Ekrem Imamoglu (na zdjęciu) z CHP z łatwością uzyskał reelekcję.

W Stambule urzędujący burmistrz Ekrem Imamoglu (na zdjęciu) z CHP z łatwością uzyskał reelekcję.

Foto: EPA/TOLGA BOZOGLU

AKP uzyskała najniższy odsetek głosów od czasów pierwszego zwycięstwa w wyborach parlamentarnych w 2002 roku. Po przeliczeniu głosów z ponad dwóch trzecich komisji partia Erdogana ma nieco ponad 36 proc. głosów. Tymczasem, według częściowych wyników, główna opozycyjna Republikańska Partia Ludowa (CHP) ma ponad 37 proc. głosów.

W Stambule urzędujący burmistrz Ekrem Imamoglu z CHP z łatwością wygrał wyborczy wyścig. Uzyskał ponad połowę głosów, gdy jego rywal, wspierany przez prezydenta kraju Murat Kurum, ma nieco ponad 40 proc. AKP ma większość w 14 dystryktach. Opozycja — w 25.

Kto wygrał wybory samorządowe w Turcji? Są częściowe wyniki

Zdaniem komentatorów, zajmujących się polityką w Turcji, reelekcja Imamoglu w Stambule prawdopodobnie doprowadzi go do nominacji tureckiej opozycji w wyborach prezydenckich w 2028 r. Erdogan zasłynął kiedyś z wypowiedzi, że „kto zdobędzie Stambuł, może wygrać w całym kraju”.

Czytaj więcej

Ostatnie wybory Erdogana. Prezydent Turcji ustąpi ze stanowiska po 20 latach u władzy

Cząstkowe wyniki wskazują, że prokurdyjscy obywatele Stambułu przerzucili swoje głosy na Imamoglu, strategicznie rezygnując z głosowania na własnego kandydata z prokurdyjskiej Ludowej Partii Równości i Demokracji (DEM), który uzyskał zaledwie 2. procent głosów.

— Na podstawie uzyskanych przez nas danych mogę powiedzieć, że wiara naszych obywateli w nas została nagrodzona – powiedziała Imamoglu dziennikarzom w siedzibie CHP w Stambule. — Chciałbym z całego serca podziękować wam wszystkim, naszym obywatelom, za wypełnienie tego świętego obowiązku — dodał.

Czytaj więcej

Pojednanie sunnickich potęg z Gazą w tle

W innych regionach rządząca AKP osiągnęła słabsze wyniki, tracąc wszystkie kontrolowane przez siebie miasta w zachodniej Turcji w pobliżu Morza Egejskiego, w dwóch prowincjach przegrywając z kolei z islamistyczną Nową Partią Dobrobytu (YRP).

Uprawnionych w wyborach na burmistrzów w 81 prowincjach Turcji oraz do wyboru członków rad prowincji wraz z lokalnymi samorządami było ok. 61 milionów obywateli.

Polityka
Córka Kadyrowa z orderem za zasługi, choć straciła miliony
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Mieszkańcy Izraela wyszli na ulice. Protestowali przeciwko rządowi Netanjahu
Polityka
USA. Izba Reprezentantów zagłosowała. Zapadła decyzja w sprawie pomocy dla Ukrainy
Polityka
Historyczne porozumienie. Armenia i Azerbejdżan ustaliły pierwszy odcinek granicy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
W Korei Północnej puszczają piosenkę o Kim Dzong Unie, "przyjaznym ojcu"