Samorządowcy i sztabowcy, z którymi rozmawia „Rzeczpospolita”, niezależnie od barw politycznych są zgodni, jeśli chodzi o przebieg kampanii samorządowej: Niemal w niczym nie przypomina tej sprzed sześciu lat, czyli z jesieni 2018 roku. Zarówno pod względem dynamiki, emocji czy też kalendarza są to zupełnie inne wybory niż poprzednie. To widać w kluczowych wyścigach wyborczych. O ile w 2018 roku przez wiele miesięcy opinia publiczna koncentrowała swoją uwagę na starciu Trzaskowski – Jaki w Warszawie. Teraz – ze względu też na czas po wyborach – uwaga opinii publicznej jest bardziej rozproszona.
Wybory samorządowe 2024: Lewica liczy na II turę w Warszawie
W stolicy toczy się wyścig nie tylko o prezydenturę, ale też o drugą turę. Swoje ambicje ma tu Lewica. – Liczę na drugą turę wyborów w Warszawie i to, że w tej drugiej turze znajdzie się Magdalena Biejat – powiedziała w poniedziałek rano szefowa Klubu Lewicy, Anna-Maria Żukowska. Dla Lewicy wybory w Warszawie to być może kluczowy, a na pewno najbardziej prestiżowy wyścig wyborczy, w który zaangażowała duże siły, zdając sobie sprawę, że historycznie rzecz ujmując, wybory w Warszawie kształtują ogólnokrajową politykę.
Czytaj więcej
Na kilka dni przed 100 dniami rządu Donalda Tuska nastroje w koalicji rządzącej nie są najlepsze. Jej samej nie grozi jednak szybki rozpad. Bardziej zmiana wewnętrznego układu sił.
Co na to nasi rozmówcy z KO? – Podchodzimy do tego spokojnie. Naszym głównym zadaniem jest teraz mobilizacja elektoratu i przekonanie, że trzeba iść na wybory 7 kwietnia. Od tego głównie zależy, czy może dojść do II tury – mówi jeden z naszych informatorów z okolic sztabu Trzaskowskiego. Jak podkreśla nasz rozmówca, głównym wyzwaniem jest dotarcie z wyborczym komunikatem w sytuacji, w której bardzo wiele rzeczy – międzynarodowych, ogólnokrajowych dzieje się poza wyborami samorządowymi. W kampanię Trzaskowskiego zaangażowani są – wokół określonych tematów, jak zdrowie – ministrowie z rządu Donalda Tuska. W poniedziałek wspólne wydarzenie z Trzaskowskim odbyła szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna, która mówiła m.in. o finansowaniu programu in vitro, które ogólnokrajowo ma ruszyć 7 kwietnia. Trzaskowski stawia na siedem programowych priorytetów oraz na intensywną kampanię outdoorową, m.in. w stołecznym metrze. Te priorytety to m.in. bezpieczeństwo, dobry transport, komfort życia czy edukacja.
Co planuje Lewica? – Chcemy, by wyborcy mieli o czym rozmawiać przy wielkanocnych stołach – zaznacza jeden z naszych informatorów, przypominając, że I tura odbędzie się tuż po Wielkanocy. I dodaje, że w trakcie kampanii bezpośredniej okazało się, że percepcję kandydatów i kandydatek Lewicy pomogło jednoznaczne postawienie sprawy aborcji w Sejmie.