Donald Trump krytykuje pomoc dla Ukrainy. „Zełenski to świetny komiwojażer”

Były prezydent USA i kandydat na prezydenta w kolejnej kadencji Donald Trump po raz kolejny skrytykował pomoc Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. Nazwał prezydenta tego państwa Wołodymyra Zełenskiego „jednym z najlepszych komiwojażerów w historii”.

Publikacja: 17.03.2024 16:28

Donald Trump

Donald Trump

Foto: SCOTT OLSON / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Na wiecu przedwyborczym były prezydent USA oskarżył prezydenta Ukrainy o wyciąganie pieniędzy od Stanów Zjednoczonych. Przekonywał, że zaatakowane państwo nie powinno dostawać żadnych bezzwrotnych dotacji. – Możemy mu pożyczyć pieniądze, a jeśli nagle wygra, będzie mógł nam je spłacić – powiedział Trump.

Zełenski jest lepszym sprzedawcą niż ktokolwiek

– Mówię wam, Zełenski to jeden z najlepszych sprzedawców w historii. Za każdym razem, gdy przyjeżdża do kraju, wyjeżdża z 50 lub 60 miliardami dolarów. Nigdy mi się to nie udało. Jest najlepszym sprzedawcą. Lepszym niż ktokolwiek – dodał były prezydent.

Za każdym razem, gdy Zełenski przyjeżdża do kraju, wyjeżdża z 50 lub 60 miliardami dolarów

Donald Trump

To kolejny atak byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych na pomoc, jaką Ukraina otrzymuje od tego państwa. Podczas swojej czteroletniej kadencji Trump wielokrotnie wyrażał także podziw dla prezydenta Rosji Władimira Putina.

Zełenski zaprasza Trumpa na Ukrainę

Zełenski zaprosił Trumpa na Ukrainę, ponieważ – jak tłumaczy – przywódcy państwowi powinni zobaczyć, z czym wiąże się prawdziwa wojna. — Jeśli pan Trump przybędzie, jestem gotowy pojechać z nim na linię frontu — powiedział ukraiński prezydent, który wielokrotnie wizytował działające na froncie jednostki.

Czytaj więcej

Zełenski ma propozycję dla Trumpa. „Zobaczyłby, jak wygląda prawdziwa wojna”

Przyszłość wielomiliardowej pomocy USA dla Ukrainy stoi pod znakiem zapytania, ponieważ pakiet pomocy wojskowej o wartości 60 miliardów dolarów jest wstrzymywany w Waszyngtonie od zeszłego roku z powodu sporu między republikanami a demokratami w Kongresie.

Polityka
Kreml znów kłamie w sprawie Katynia
Polityka
Rosja dodała reżyserkę i dramatopisarkę na listę „terrorystów i ekstremistów”
Polityka
Irak chce karać homoseksualistów śmiercią. Zachód ostrzega przed konsekwencjami
Polityka
Donald Trump jednak stanie przed sądem
Polityka
W razie wojny z Iranem Izrael zostanie sam. Zaskakujące deklaracje USA i Europy