Starcia przed Sejmem. Kierwiński o zatrzymanym z biało-czerwoną flagą: Stan oskarżonego nie pozwalał na czynności

Policja została zaatakowana - mówił w rozmowie z TVN24 szef MSWiA, Marcin Kierwiński.

Publikacja: 08.03.2024 07:58

Protest rolników przed Sejmem

Protest rolników przed Sejmem

Foto: PAP/Paweł Supernak

Kierwiński mówił o wydarzeniach z 6 marca, gdy — w czasie protestu rolników w Warszawie — przed Sejmem doszło do starć protestujących z policją. W związku ze starciami policja zatrzymała 26 osób.

Szef MSWiA o proteście rolników: Rolnicy protestują przeciwko temu, co zgotował PiS

- Rolnicy protestują przede wszystkim przeciwko temu, co zgotował PiS. Protestują przeciwko Zielonemu Ładowi — na który zgodził się rząd PiS i przeciwko temu co dzieje się jeśli chodzi o wwóz zboża ze wschodu na teren UE, czyli temu do czego dopuścił PiS — zaznaczył Kierwiński.

O wydarzeniach z 6 marca szef MSWiA mówił, że "policja została zaatakowana". - Podczas tych interwencji zachowywała się nad wyraz powściągliwie i nad wyraz spokojnie. Dopiero wtedy, gdy zgromadzenia zostały rozwiązane przez organizatorów, dopiero wtedy policja, chcąc bronić porządku publicznego, zaczęła reagować na to, że jest obrzucana racami, kostką brukową - mówił.

A co z nagraniem, kolportowanym przez posłów PiS, na których policjant odrzuca coś w stronę protestujących?

- Będzie to wyjaśnione i będzie to naprawdę wyjaśnione, nie tak jak za rządów PiS-u. W ciągu kilkunastu dni wszystko będzie jasne. Wiem, że ten policjant zgłosił się do prowadzących akcję, sam z chęcią złożenia wyjaśnień w tej sprawie. Wszelkie uproszczenia, których dziś dokonują politycy PiS-u, są nieuprawnione — odparł Kierwiński.

Marcin Kierwiński: PiS próbuje podpiąć się pod protest rolniczy

- Politycy PiS na siłę chcą się podpiąć pod protest rolniczy. Przez wiele dni, gdy trwają protesty rolnicze, to były protesty pokojowe. Nagle, jak pod ten protest rolników zaczęli się podpinać bądź politycy PiS-u, bądź osoby, które są bezpośrednio przystawką PiS-u, to nagle mamy przemoc — mówił też szef MSWiA. Dopytywany kogo ma na myśli mówiąc o „przystawce PiS-u” Kierwiński wymienił przewodniczącego „Solidarności”, Piotra Dudę.

- Słyszę retorykę Piotra Dudy, który był bardzo spolegliwy, uległy wobec poprzedniej władzy, dziś nagle się obudził i chce przyłączyć się do protestu rolników — stwierdził.

Czytaj więcej

Po proteście rolników policja poszukuje kilkunastu osób. Publikuje ich wizerunki

Starcia przed Sejmem w czasie protestów rolników. Szef MSWiA: Trzech zatrzymanych miało już wcześniej problemy z prawem

Mówiąc o zatrzymanych w związku ze starciami Kierwiński nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy byli to rolnicy. Jak mówił zatrzymano osoby, które zachowały się w sposób „chuligański, agresywny, prowokowały te zajścia”.

- Prawie połowa z tych osób była pod wpływem z alkoholu, były tam trzy osoby, które miały wcześniej problemy z prawem, dwie osoby są już skazane. 15 osób przyznało się do zarzutów, które stawiają policjanci — wyliczał szef MSWiA. 

A co z mężczyzną z machającym biało-czerwoną flagą, którego obezwładnienie przez policję widać na publikowanych w sieci filmach?

Kierwiński podkreślił, że publikowany film to „przycięta 20-sekundówka”.

- Jak rozmawiałem z dowodzącymi tą akcją, to oni mówią, że funkcjonariusze wskazali tego pana jako osobę agresywną, rzucającą w policjantów różnymi przedmiotami, nawołującą do agresji. Co warte podkreślenia czynności wobec tego pana rozpoczęły się niemal 24 godziny później, nie była to wina opieszałości policji — odparł szef MSWiA.

- Byłoby to obarczone różnego rodzaju nieskutecznością prawną ze względu na stan oskarżonego — dodał nie chcąc jednak potwierdzić czy miało to związek z nadużyciem alkoholu przez zatrzymanego. 

Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Wyniki sondażu. Jest faworyt
Polityka
Wiceminister obrony chwali pomysł spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem
Polityka
Rządowe dylematy mieszkaniowe. Nowe pomysły w pakiecie
Polityka
Zuzanna Dąbrowska: Wybory do PE – eurosceptycyzm w wersji light
Polityka
Gibała: Chcę pokazać, że w Krakowie nadszedł koniec epoki boomerów