Sebastian Kaleta: TK nie miał nad czym pracować, bo obecna większość nie składała wniosków

- Proszę pojechać na Aleję Szucha w Warszawie. Tam pracują sędziowie, wydają orzeczenia - mówił w rozmowie z RMF FM polityk Suwerennej Polski, poseł klubu PiS, Sebastian Kaleta, który przekonywał, że "Trybunał Konstytucyjny funkcjonuje".

Publikacja: 05.03.2024 07:24

Julia Przyłębska

Julia Przyłębska

Foto: Paweł Supernak, PAP

Kaleta był pytany o zapowiedzianą przez nową większość uchwałę Sejmu, która wezwie sędziów Trybunału Konstytucyjnego do rezygnacji ze stanowisk, co umożliwi rekonstrukcję Trybunału.

Sebastian Kaleta o uchwale ws. TK: To gigantyczne naruszenie konstytucji

- Mamy trójpodział władzy. Władza ustawodawcza, a raczej uchwałodawcza, uzurpuje sobie prawo do stania ponad wszystkimi władzami w Polsce. Chcą rządzić uchwałami, które nie są źródłami prawa. Apel ten nie zasługuje na poparcie. Każdy sędzia TK cieszy się niezależnością wynikającą z konstytucji oraz dziewięcioletnią kadencją - mówił były wiceminister sprawiedliwości.

- Uchwała o której mowa jest gigantycznym naruszeniem konstytucji. To jest taki nacisk na niezawisłość sędziowską, jakiego nie było. Posłowie, którzy stanowią aktualną większość parlamentarną mówią sędziom co mają robić - podkreślał.

A co z argumentami, że niezbędna jest naprawa TK, który — zdaniem większości rządzącej — nie funkcjonuje?

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Dlaczego koalicja szybko nie odbije Trybunału Konstytucyjnego?

Poseł Suwerennej Polski: Trybunał Konstytucyjny jest obiektywny

- Trybunał Konstytucyjny funkcjonuje. Dziś próbuje się tworzyć temat zastępczy wobec gigantycznych protestów rolników. Były protesty w ubiegłym tygodniu, szykują się następnie (rolnicy zapowiedzieli protest w Warszawie na 6 marca — red.) - odpowiedział Kaleta.

- Proszę pojechać na Aleję Szucha w Warszawie. Tam pracują sędziowie, wydają orzeczenia — przekonywał.

Kaleta mówił też, że "Trybunał Konstytucyjny jest obiektywny". - Tylko, że nowa władza oczekuje, że będzie podległy tej władzy. Ten projekt tzw. reformy to jest jak u Orwella, odwracanie pojęć. Ta reforma polega na tym, że Tusk razem ze swoją koalicją wybierze sobie sędziów na nowo. Chodzi o to, by wymieniono wszystkich sędziów - stwierdził Kaleta.

Ile wniosków do TK w ostatnich ośmiu latach złożyła aktualna władza, będąca wówczas w opozycji, skoro miała do tego prawo? Zero

Sebastian Kaleta, poseł Suwerennej Polski

Sebastian Kaleta o propozycjach zmian w Trybunale Konstytucyjnym: Donald Tusk chce mieć pełnię władzy

- Trybunał Konstytucyjny istnieje zgodnie z regułami konstytucyjnymi. Z tego projektu wiemy, że Donald Tusk jest tak zachłanny na władzę, że chce przejąć TK tu i teraz — dodał.

- Faktycznym celem tej zmiany jest przejęcie Trybunału przez Tuska i jego kolegów — podsumował Kaleta.

- Tusk chce mieć pełnię władzy nie patrząc na prawo — mówił też. - Sędziowie zasiadający w Trybunale są pełnoprawnymi sędziami bo złożyli przysięgę przed prezydentem - podkreślił.

A co z argumentem, że obecny Trybunał Konstytucyjny wydaje znacznie mniej orzeczeń niż przed 2015 rokiem? W 2011 roku TK wydał 59 werdyktów, a w 2024 — jak dotąd — jeden.

- Ile wniosków do TK w ostatnich ośmiu latach złożyła aktualna władza, będąca wówczas w opozycji, skoro miała do tego prawo? Zero — odparł dodając, że Trybunał nie miał nad czym pracować.

Kaleta był pytany o zapowiedzianą przez nową większość uchwałę Sejmu, która wezwie sędziów Trybunału Konstytucyjnego do rezygnacji ze stanowisk, co umożliwi rekonstrukcję Trybunału.

Sebastian Kaleta o uchwale ws. TK: To gigantyczne naruszenie konstytucji

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Warszawa stolicą odsieczy dla Ukrainy. Europa się zmobilizowała
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Młodzi samorządowcy z szansami na nowe otwarcie
Polityka
Sondaż: Polacy nie wierzą, że Andrzej Duda może zostać liderem prawicy w Polsce?
Polityka
Nowy prezydent Krakowa będzie rządził gorzej bez Łukasza Gibały?
Polityka
"Jest pan świnią". Mariusz Kamiński wyszedł z przesłuchania komisji śledczej