Olaf Scholz chce konta niemieckiego rządu na TikToku. Obawa przed AfD większa niż przed Chinami?

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz oświadczył, że chce, aby konto niemieckiego rządu pojawiło się na TikToku.

Publikacja: 01.03.2024 14:44

Olaf Scholz

Olaf Scholz

Foto: Matthias Rietschel, REUTERS

Jak zauważa Reuters deklaracja Scholza oznacza, że obawa przed AfD, zyskującą popularność w mediach społecznościowych, jest większa niż obawy dotyczące bezpieczeństwa używania chińskiej aplikacji.

AfD osiąga sukcesy w mediach społecznościowych

AfD jest szeroko obecna na TikToku, na którym kieruje się do młodszych wyborców, szukając ich poparcia przed wyborami lokalnymi i landowymi.

@afd Die Ampel muss weg! Zahllose Bürgerrechtsverletzungen überall.. #afd #bürger #bundestag #traktor #streik #berlin #fyp #fy ♬ som original - 𝐄𝐱𝐭𝐫𝐞𝐦𝐞 𝐌𝐮𝐬𝐢𝐜🎧

Reuters zwraca uwagę, że AfD, znana ze skrajnie prawicowej, antyimigranckiej agendy, jest popularna również na innych platformach społecznościowych — ma np. ponad dwa razy więcej fanów na Facebooku niż inne duże niemieckie partie, takie jak SPD Olafa Scholza.

Na YouTube AfD ma nawet 10 razy więcej subskrybentów niż inne partie. Jej nagrania są też 10-krotnie częściej oglądane na TikToku niż nagrania innych ugrupowań.

Olaf Scholz pytany o popularność AfD w czasie spotkania z wyborcami w Dreźnie, jednym z bastionów AfD, Scholz powiedział, że rząd „rozważa otwarcie konta na TikToku”.

Czytaj więcej

Sondaż. Poparcie dla AfD maleje

- I uważam, że to słuszne — dodał.

Niemiecki wywiad ostrzega przed TikTokiem

Tymczasem niemieckie agencje bezpieczeństwa ostrzegają przed TikTokiem zwracając uwagę, że chińska aplikacja może być wykorzystywana do zbierania danych o użytkownikach przez chińskie władze lub do wywierania wpływu na nastroje społeczne przez Chiny.

W wielu krajach — np. USA, Wielkiej Brytanii czy Austrii — urzędnikom zabroniono posiadania TikToka na telefonach służbowych.

W piątek rzecznik rządu Niemiec powiedział, że Berlin nadal musi sprawdzić wszystko przed uruchomieniem konta na TikToku. Dodał, że pracownicy biura prasowego niemieckiego rządu nie mają dostępu do TikToka na służbowych telefonach.

- Ale (...) TikTok jest platformą, która jest szczególnie intensywnie używana przez młodych ludzi — i musimy to dostrzec mimo całej krytyki pod adresem platformy — zaznaczył.

Firma ByteDance, do której należy TikTok zaprzecza, jakoby była ona używana do prowadzenia działalności wywiadowczej.

Tymczasem Fundacja Konrada Adenauera ostrzegała w ubiegłym roku, że algorytm TikToka promuje skrajne poglądy bardziej niż poglądy umiarkowane. Szeroka obecność AfD na TikToku miała zwiększyć popularność partii, zwłaszcza wśród młodych — AfD, jak wynika z sondaży, jest obecnie drugą siłą polityczną w Niemczech.

Jak zauważa Reuters deklaracja Scholza oznacza, że obawa przed AfD, zyskującą popularność w mediach społecznościowych, jest większa niż obawy dotyczące bezpieczeństwa używania chińskiej aplikacji.

AfD osiąga sukcesy w mediach społecznościowych

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Zwolenniczka Donalda Trumpa nie odwołała spikera Izby Reprezentantów
Polityka
Nadchodzi pogromca Belgii. Czy Tom Van Grieken doprowadzi do rozpadu państwa?
Polityka
Polityk: zawód wysokiego ryzyka. Ataki na działaczy partyjnych w Niemczech
Polityka
Putin chce zabić Zełenskiego. Jak Kreml próbuje się pozbyć prezydenta Ukrainy?
Polityka
Węgry mówią o "szalonej misji" NATO. Wykluczają swój udział