Michał Szczerba o aferze wizowej: Milion złotych dla Edgara Kobosa za załatwianie wiz

Już zidentyfikowano, z imienia i nazwiska, 607 osób, które w tym procesie korupcyjnym Edgar K.-Piotr Wawrzyk otrzymali wizę - mówił w rozmowie z TVN24 przewodniczący komisji śledczej badającej tzw. aferę wizową, Michał Szczerba.

Aktualizacja: 27.02.2024 15:34 Publikacja: 27.02.2024 07:55

Edgar Kobos

Edgar Kobos

Foto: PAP/Albert Zawada

Szczerba był pytany o słowa Edgara Kobosa, który powiedział na posiedzeniu komisji śledczej ds. afery wizowej, że rząd Zjednoczonej Prawicy starał się tuszować aferę wizową.

Michał Szczerba: Bano się, że Edgar Kobos pójdzie do mediów i opowie swoją historię

- Dlaczego miałbym mu nie wierzyć? - spytał przewodniczący komisji.

- O tym że aferę tuszowano o tym świadczą wypowiedzi kierownictwa Zjednoczonej Prawicy. Pamiętam wypowiedź Zbigniewa Raua 16 września w Nowym Jorku, który mówił, że nie ma żadnej afery — dodał. - I mówił to wtedy, gdy miał pełną wiedzę o tym, że ludzie zgromadzeni wokół Piotra Wawrzyka już siedzą - podkreślił.

- Pamiętamy słowa Jarosława Kaczyńskiego, który mówił: „to nawet nie aferka” świadczyły o tym, że tej sprawie próbowano ukręcić łeb — przekonywał też Szczerba.

- Od wczoraj mamy nowe informacje. Wtedy kiedy już Edgara Kobosa wypuszczono z więzienia to nadal był pod obserwacją nie do końca zidentyfikowanych ludzi. Czego się bano? Bano się tego, że Edgar Kobos pójdzie do mediów, dziennikarzy i opowie swoją historię - stwierdził następnie poseł KO.

Skład komisji śledczej ds. afery wizowej

Skład komisji śledczej ds. afery wizowej

PAP

Czy Edgara Kobosa obserwowały służby?

- Oczywiście, że to były służby. Czy mam potwierdzenie 100-procentowe? Nie mam potwierdzenia 100-procentowego. Na pewno nie byli to Hindusi przebrani za aktorów Hollywood — ironizował Szczerba.

Czytaj więcej

Komisja śledcza ds. afery wizowej. Piotr Wawrzyk odmawia składania zeznań

Poseł mówił m.in. że znane są numery rejestracyjne samochodów, którymi poruszali się obserwujący Kobosa i zostanie to sprawdzone.

Michał Szczerba: Piotr Wawrzyk znał stawki, jakie bierze Edgar Kobos za załatwianie wiz

A co Kobos mówił w niejawnej części posiedzenia komisji?

- Spotkanie było o tyle ciekawe, często porażające, bo mówił o korupcyjnych mechanizmach, które były udziałem i jego, i osób, które z nim współpracowały. Ale równie istotne jest to, czego Edgar K. nie powiedział - wielokrotnie chciał zeznawać w charakterze małego świadka koronnego, prokuratura mu ciągle na to nie pozwalała. Prokuratorów Ziobry nie dotyczyły te wątki, które dotyczyły polityków - odparł.

Na uwagę, że Kobos walczy o status świadka koronnego, więc w jego interesie jest nie powiedzieć wszystkiego, co wie w tej sprawie, Szczerba odparł, że Edgar Kobos „wie dużo”.

- Cała afera wizowa nie składa się wyłącznie z wątku Edgara Kobosa i Piotra Wawrzyka — zaznaczył Szczerba.

- Już zidentyfikowano, z imienia i nazwiska, 607 osób, które w tym procesie korupcyjnym Edgar K.-Piotr Wawrzyk otrzymali wizę - dodał.

Szczerba mówił też, że w związku z procedurą korupcyjną przy przyznawaniu wiz na konta Kobosa mogło trafić nawet milion złotych.

Czytaj więcej

CBA w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Pokłosie afery wizowej

- Edgar Kobos pobierał gigantyczne łapówki za każdą wizę, którą opychał Wawrzyk i o tym wiedzieli wszyscy — mówił też Szczerba. 

- Piotr Wawrzyk znał nawet stawki, jakie bierze Kobos za to załatwianie — dodał.

Michał Szczerba: Polska miała być zalana obcokrajowcami

A dlaczego Wawrzyk wiedział o tym i nie interweniował? - O to trzeba był zapytać Wawrzyka — mówił Szczerba nawiązując do faktu, że były wiceszef MSZ odmówił składania zeznań.

- Takich ludzi jak Edgar Kobos wokół Piotra Wawrzyka na pewno było więcej — stwierdził Szczerba. - Polska miała być zalana obcokrajowcami z krajów azjatyckich, afrykańskich — dodał.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną