Cezary Tomczyk: W Polsce jest jedna osoba, której wizyta Dudy i Tuska w USA jest nie w smak

Komplet sił politycznych w Polsce, najważniejszych, czyli koalicja 15 października i prezydent Andrzej Duda, przedstawiciel PiS ma to samo zdanie na temat Rosji i to samo zdanie na temat Ukrainy - mówił w rozmowie z TVN24 wiceminister obrony narodowej, Cezary Tomczyk.

Aktualizacja: 19.02.2024 08:11 Publikacja: 19.02.2024 07:51

Cezary Tomczyk, wiceminister obrony

Cezary Tomczyk, wiceminister obrony

Foto: tv.rp.pl

Tomczyk był pytany o wizytę Andrzeja Dudy i Donalda Tuska w Białym Domu (dojdzie do niej 12 marca) i o to czy jest ona kłopotem dla którejś ze stron.

Cezary Tomczyk o wizycie Andrzeja Dudy i Donalda Tuska w USA: Jarosław Kaczyński doznał szoku

- Myślę, że jest to raczej powód do tego, żeby być dumnym z własnego państwa - odparł.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Andrzej Duda i Donald Tusk razem w Białym Domu. Czy Joe Biden jest symetrystą?

- Odpowiedź nie jest oczywista. Akurat jeśli chodzi o prezydenta Dudę i premiera Donalda Tuska sprawa jest oczywista — Donald Tusk stoi na czele rządu, Andrzej Duda jest zwierzchnikiem sił zbrojnych. Ale jest w polskim państwie człowiek, któremu na pewno jest to nie w smak. I ten człowiek nazywa się Jarosław Kaczyński. Myślę, że jak Jarosław Kaczyński dowiedział się, że będzie wspólna wizyta prezydenta i premiera w Stanach to doznał szoku. Bo ten człowiek robi wszystko, by w Polsce był chaos. Wszystko co prowadzi do porozumienia, wszystko co pokazuje, że ponad podziałami można dogadywać się w sprawach najważniejszych de facto jest na szkodę PiS-u - dodał.

Jarosław Kaczyński robi wszystko, by w Polsce był chaos

Cezary Tomczyk, wiceminister obrony

- Ta wizyta jest niewątpliwie w interesie Polski — zaznaczył przy tym.

- Ona pokazuje, że komplet sił politycznych w Polsce, najważniejszych, czyli koalicja 15 października i prezydent Andrzej Duda, przedstawiciel PiS ma to samo zdanie na temat Rosji i to samo zdanie na temat Ukrainy. A że Jarosław Kaczyński jest niezadowolony z tego to świadczy tylko o nim - wyjaśnił.

Radosław Sikorski unijnym komisarzem ds. obrony? Cezary Tomczyk: Ma wszystko, by nim zostać

- Sprawy bezpieczeństwa naszego kraju są kluczowe — mówił też Tomczyk dodając, że „jest to część szerszego planu”, bo ostatnia aktywność dyplomatyczna rządu to „kluczowe rzeczy, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa”. W tym kontekście wymienił m.in. wizyty Donalda Tuska w Berlinie i Paryżu.

A czy za kulisami tych podróży stoją starania o to, aby szef MSZ, Radosław Sikorski został unijnym komisarzem ds. obrony?

- Nie, tego typu rozmowy się nie odbywają, bo my nie rozmawiamy o personaliach tylko o projektach — zapewnił. Radosław Sikorski ma wszystko, by zostać komisarzem, ale to wszystko będzie zależało od decyzji polskiego rządu — dodał.

Cezary Tomczyk: Musimy produkować więcej amunicji kalibru 155 mm

Tomczyk mówił też, że w Europie potrzebne jest przyspieszenie produkcji amunicji kalibru 155 mm. Jednocześnie wiceszef resortu obrony nie chciał odpowiedzieć na pytanie ile produkuje się w Polsce tego typu amunicji ponieważ - jak mówił - są to informacje niejawne. Przyznał jednak, że Polska chciałaby produkować więcej takiej amunicji.

- Na pewno w tej sprawie można było w ostatnich latach zrobić więcej. De facto modernizacja polskiej armii i przemysłu zbrojeniowego zaczęła się dwa lata temu — mówił też.

Czytaj więcej

Co stało się 16 grudnia? Tekst, po którym KO złożyła wniosek ws. Błaszczaka

Tomczyk wypowiadał się też o prowadzonym w MON audycie. Wiceminister obrony stwierdził, że Mariusz Błaszczak wprowadzał opinię w błąd twierdząc, że o rakiecie, która wleciała w grudniu 2022 roku w przestrzeń powietrzną Polski i spadła w lesie pod Bydgoszczą dowiedział się dopiero po kilku miesiącach. Tomczyk zapowiedział, że opinia publiczna pozna szczegóły tej sytuacji.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"