Nieoficjalnie: Służby nadzorowane przez PiS inwigilowały Mateusza Morawieckiego

W czasie posiedzenia kierownictwa PiS z ubiegłego tygodnia poruszany miał być temat inwigilowania premiera Mateusza Morawieckiego przez służby specjalne nadzorowane przez szefa MSWiA, Mariusza Kamińskiego i jego zastępcę Macieja Wąsika.

Aktualizacja: 12.02.2024 16:37 Publikacja: 12.02.2024 10:17

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Kontrolowane przez PiS służby miały — jak podaje RMF FM — interesować się majątkiem Mateusza Morawieckiego, m.in. posiadanymi przez niego nieruchomościami.

Dlaczego służby nadzorowane przez PiS inwigilowały Mateusza Morawieckiego?

Służby miały też zajmować się kontaktami szefa rządu z Agencją Rezerw Materiałowych w czasie trwania stanu epidemii COVID-19 w Polsce.

RMF FM podaje, ze część działań służb "nie dotyczyła bezpośrednio szefa rządu", ale nazwisko Morawieckiego pojawiało się w sprawach, w których inwigilowano inne osoby.

Czytaj więcej

Tusk odpowiada na słowa Kaczyńskiego. "Lepiej bym nie ujął"

Służby miały interesować się również asystentami premiera Morawieckiego i osobami, z którymi się kontaktowali. RMF FM zastrzega, że "nie chodziło o działania procesowe w ramach śledztw, a raczej o zbieranie informacji".

Inwigilacja, o której pisze RMF FM, miała trwać co najmniej półtora roku.

To kolejne doniesienia pojawiające się w ostatnich dniach w przestrzeni medialnej na temat tego, że służby podległe Kamińskiemu i Wąsikowi inwigilowały również polityków PiS.

Nieoficjalnie: Służby kontrolowane przez PiS inwigilowały polityków PiS Pegasusem

W ubiegłym tygodniu gazeta.pl podawała, że wśród polityków PiS ma krążyć lista ok. 30 osób, które miały być inwigilowane za pomocą systemu Pegasus. Na liście tej mieli znaleźć się m.in. Marek Suski, Ryszard Terlecki czy Adam Bielan. PiS dementował te informacje.

Wcześniej ujawniono, że Pegasusem, izraelskim systemem stworzonym przez firmę NSO, który służy de facto przejęciu kontroli nad telefonem inwigilowanej osoby, inwigilowany był m.in. obecny europoseł Krzysztof Brejza (w czasie, gdy był inwigilowany, był szefem sztabu wyborczego KO), mecenas Roman Giertych (były wicepremier, dziś poseł) i Michał Kołodziejczak (lider AGROUnii, dziś wiceminister rolnictwa), a także prokurator Ewa Wrzosek.

Gazeta.pl podawała, że wśród polityków PiS ma krążyć lista ok. 30 osób, które miały być inwigilowane za pomocą systemu Pegasus

Sprawę używania przez służby Pegasusa ma wyjaśnić stworzona w Sejmie komisja śledcza.

Z informacji RMF FM nie wynika, czy Morawieckiego inwigilowano przy użyciu Pegasusa.

Mariusz Kamiński zaprzecza doniesieniom RMF FM o inwigilowaniu Mateusza Morawieckiego

Do informacji RMF FM odniósł się w serwisie X Kamiński. „Kolejna próba skłócenia PiS. Nie było żadnej inwigilacji premiera Morawieckiego. To ordynarny fejk” - napisał Kamiński.

Kontrolowane przez PiS służby miały — jak podaje RMF FM — interesować się majątkiem Mateusza Morawieckiego, m.in. posiadanymi przez niego nieruchomościami.

Dlaczego służby nadzorowane przez PiS inwigilowały Mateusza Morawieckiego?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Polityczne Michałki". Lista nierozwiązanych zadań koalicji przed wakacjami. Kto trzyma kciuki za Donalda Trumpa
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Posłuchaj „Plus Minus”. Michał Przeperski. Nieskończona transformacja 1989-2024
Polityka
Michał Kolanko: Wakacyjny ból głowy koalicji rządzącej
Polityka
Kluczowa dla Polski komisja gospodarcza w PE bez polskich europosłów
Polityka
Marcin Romanowski w Sejmie: Mogę przedstawić dowody, które podważają insynuacje Tomasza M.