Andrzej Duda reaguje na słowa Trumpa. Przy okazji zwraca uwagę Tuskowi

Prezydent Andrzej Duda odniósł się do słów byłego prezydenta USA Donalda Trumpa ws. udzielenia pomocy członkom NATO w przypadku rosyjskiej napaści. Duda skomentował także niedawny wpis premiera Donalda Tuska.

Publikacja: 11.02.2024 16:53

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

Były prezydent Donald Trump powiedział w sobotę, że będzie zachęcał Rosję, aby zrobiła "cokolwiek, do cholery, chce" z każdym krajem członkowskim NATO, który nie spełnia wytycznych dotyczących wydatków na obronę.

Trump przypomniał rozmowę z jednym z przywódców kraju członkowskiego NATO. - Jeden z prezydentów dużego kraju wstał i powiedział: „No cóż, a jeśli nie zapłacimy i zostaniemy zaatakowani przez Rosję, czy będzie pan nas chronił?” – mówił Trump. - Powiedziałem: ”Nie zapłaciłeś, jesteś przestępcą.  Nie chroniłbym cię. Prawdę mówiąc, zachęcałbym ich, żeby robili, do cholery, co chcą. Musisz zapłacić. Musisz zapłacić swoje rachunki".

Czytaj więcej

Trump podważa art. 5 NATO. "Będę zachęcał Rosję, by robiła, co chce"

W niedzielę do relacji w NATO i stosunków między Polską a Stanami Zjednoczonymi odniósł się do prezydent Andrzej Duda. "Sojusz PL-USA musi być silny, niezależnie od tego kto aktualnie sprawuje władze w PL i w USA. Zawsze tak działałem i będę działał w tym duchu, szanując wszystkich naszych partnerów w USA" - napisał na X polski prezydent.

Donald Trump: Sojusznicy NATO nie płacą. Niech Rosja robi z nimi, co jej się podoba

„Obrażanie połowy amerykańskiej sceny politycznej nie służy ani naszym interesom gospodarczym ani bezpieczeństwu Polski. BTW, dzięki mądrej i dalekowzrocznej polityce ostatnich 8 lat, my wydajemy na obronność 4% PKB. Dzięki temu Polska jest i będzie bezpieczna!” - dodał.

Stanowisko prezydenta odnosi się prawdopodobnie do wpisu zamieszczonego w mediach społecznościowych przez premiera Donalda Tuska. Szef rządu w w czwartek zwrócił się do republikańskich senatorów, którzy w głosowaniu odrzucili projekt ustawy łączącej pomoc dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu z restrykcjami imigracyjnymi.

"Drodzy republikańscy senatorowie Ameryki. Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niezależność, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się" - napisał premier.

Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
sondaż
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie