Marek Borowski: Jarosław Kaczyński w czapeczce, Antoni Macierewicz palnął Mariusza Kamińskiego. Śmieszne

Jeśli chodzi o prezesa (Jarosława) Kaczyńskiego to jest już tylko żenujące, przykre - mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską senator Marek Borowski.

Publikacja: 09.02.2024 09:25

Marek Borowski był pytany o szarpaninę przed Sejmem z 7 lutego, gdy grupa polityków PiS próbowała wprowadzić do Sejmu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Marek Borowski o szarpaninie polityków PiS ze Strażą Marszałkowską: Smutne. I śmieszne

- Śmieszyło mnie to, powiem szczerze. Ja wiem, że bardzo wielu moich rodaków patrzyło na to z oburzeniem, zażenowaniem, ale ja po prostu się uśmiałem. To było niewiarygodne, jakieś takie absurdalne, ten (Jarosław) Kaczyński w czapeczce się przepychający, coś tłumaczący bez sensu. Ten (Antoni) Macierewicz, który tam pokrzykiwał, a na końcu palnął Kamińskiego, uderzył go niechcący. Po prostu to było śmieszne, co nie przeszkadza, że było żenujące mimo wszystko. PiS to jest duża partia, która rządziła przez osiem lat i skończyła w ten sposób, że kilku działaczy plus jakiś tłumek przepycha się z funkcjonariuszami Straży Marszałkowskiej. Smutne. Ale i śmieszne — odpowiedział. 

Te wybory samorządowe, do sejmików przede wszystkim, pokażą czy Lewica się utrzyma.

Marek Borowski, senator niezależny

- Jeżeli na tym PiS kończy te ekscesy z Kamińskim i Wąsikiem, to wydaje mi się, że na tym sprawę należałoby zakończyć - dodał w kontekście ewentualnego wyciągnięcia odpowiedzialności karnej za naruszenie nietykalności funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej.

Czytaj więcej

Kaczyński mówi o "zabójstwach politycznych". Błaszczak: Za Tuska doszło już do mordu

A jak Borowski ocenia słowa Kaczyńskiego, który w czwartek w Sejmie mówił, że w Polsce może dojść do zabójstw politycznych?

- Jeśli chodzi o prezesa Kaczyńskiego to jest już tylko żenujące, przykre. Ten polityk kiedyś trząsł Polską, trząsł władzą. Obywatele się go bali. To co on wygaduje od pewnego czasu, zaczął już dość dawno, gdy mówił o zdradzie pod Smoleńskiem, o morderstwie, wtedy pokazał, że stać go na wszystko. Teraz, gdy jest politykiem przegranym, świadczy to o desperacji zupełnej. Tymi okrzykami, tymi słowami... ostrzejszych już nie może znaleźć. Mnie się wydaje, że naprawdę czas na zmiany. Tyle tylko, że w obozie PiS nie ma nikogo odważnego, kto wyszedłby przed szereg i zakrzyknął jak ten chłopiec z baśni, że „król jest nagi”. Może ktoś wreszcie się odważy? - zastanawiał się

Czy Donald Tusk wydał wyrok na Lewicę?

Borowskiego spytano następnie czy decyzja Donalda Tuska, by KO do wyborów samorządowych szła bez Lewicy, oznacza wydanie przez premiera wyroku na Lewicę.

Czytaj więcej

Do wyborów samorządowych Lewica idzie bez KO

- Sytuacja Lewicy jest trudna, nie od dzisiaj. Ona jest od wielu lat trudna. Najpierw to były przyczyny wewnętrzne, a od momentu, gdy Tusk wrócił z Europy do Polski i zaczął sterować KO, przyjmując wiele postulatów Lewicy, zwłaszcza światopoglądowych, kulturowych, ale też socjalnych... Wydaje mi się, że to jest skutek jego praktyki europejskiej. Tam przyjęto już paradygmat polityczny, który mówi, że świadczenia socjalne nie są żadnym wybrykiem, że prawa kobiet, prawo do przerywania ciąży, jakieś pigułki „dzień po”, czy coś takiego, to są wszystko standardy. Tusk to przyjął, PO to przyjęła wspomagana przez członków PO, którzy się wywodzili z Lewicy, jak Barbara Nowacka, Dariusz Joński — odpowiedział.

- Nagle dla Lewicy skurczył się ten obszar. Pozostaje tylko radykalizm. Jeśli KO mówi do 12. tygodnia można przerywać ciążę, to Lewica może odpowiedzieć "do 24. tygodnia w niektórych sytuacjach — wyjaśnił.

- Te wybory samorządowe, do sejmików przede wszystkim, pokażą czy Lewica się utrzyma. 10 proc. to wynik, który będzie dawał szansę - ocenił. - To jeszcze taki wynik, który uzasadnia funkcjonowanie partii - dodał.

Marek Borowski był pytany o szarpaninę przed Sejmem z 7 lutego, gdy grupa polityków PiS próbowała wprowadzić do Sejmu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Marek Borowski o szarpaninie polityków PiS ze Strażą Marszałkowską: Smutne. I śmieszne

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Sondaż: Ponad 40 proc. Polaków ocenia pracę rządu Tuska co najmniej na "czwórkę"
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Polityka
Makowski: Koalicja wygra wybory samorządowe. PiS? Pycha kroczy przed upadkiem
Polityka
Wrocław: KO jeszcze bez decyzji, Sutryk zaczyna kampanię
Polityka
Kolejna wpadka posła KO. Marcin Józefaciuk: Wstyd mi
Polityka
Jak Polacy oceniają działalność prezydenta? Kolejny spadek notowań Andrzeja Dudy