Co dalej z Trybunałem Konstytucyjnym? „Najchętniej bym go rozwiązała”

Kontrola konstytucyjna powinna być rozproszona, a w najważniejszych sytuacjach powinien wypowiadać się Sąd Najwyższy – taką opinię wygłosiła szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska. "Ja bym najchętniej Trybunał Konstytucyjny rozwiązała" – dodała.

Publikacja: 07.02.2024 09:58

Anna-Maria Żukowska

Anna-Maria Żukowska

Foto: TV.RP.PL

Posłanka zastrzegła w radiu RMF FM, że jest to tylko teoria, ponieważ obecna koalicja rządząca nie ma tak dużej większości, by mogła zmienić Konstytucję. – To (tylko) w świecie idealnym. Natomiast w świecie nieidealnym — myślę, że po prostu trzeba poczekać, aż skończy się kadencja sędziów, którzy zostali nominowani przez Prawo i Sprawiedliwość – dodała.

Uchwały unieważniające wybór sędziów

Koalicja planuje natomiast podjąć uchwały stwierdzające nieważność wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Z informacji pojawiających się w mediach wynikało, że Sejm może podjąć trzy takie uchwały – dotyczące Mariusza Muszyńskiego, Jarosława Wyrembaka i Justyna Piskorskiego. Jeśli trybunał mimo wszystko będzie ich dopuszczał do orzekania, koalicja nie będzie uznawała wyroków podjętych w takim składzie.

Czytaj więcej

Wojciech Hermeliński: Uchwała wystarczy, by usunąć trzech sędziów TK

Z kolei marszałek Sejmu Szymon Hołownia zastrzegł w poniedziałek w Wilnie, że decyzje w sprawie uchwał unieważniających wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego jeszcze nie zapadły. Prawdopodobnie Sejm nie będzie się zajmował tą sprawą na najbliższym posiedzeniu.

Trzy projekty liberalizacji przepisów aborcyjnych

Przewodnicząca klubu Lewicy zapowiedziała też, że wkrótce Sejm zajmie się też projektami liberalizacji ustawy aborcyjnej. Dotychczas wpłynęły trzy takie projekty - dwa autorstwa Lewicy i jeden Koalicji Obywatelskiej.

3

projekty zmiany przepisów aborcyjnych

wpłynęły dotychczas do Sejmu

– Mam nadzieję, że niebawem, że zostanie - zgodnie z zapowiedzią pana marszałka Sejmu - powołana komisja nadzwyczajna ds. rozpatrywania tych wszystkich projektów – powiedziała Anna Maria Żukowska. Jak dodała, Szymon Hołownia nie zdecydował jeszcze, czy jego partia będzie składała osobny projekt.

Koalicja Obywatelska i Lewica nie są w stanie same uchwalić jakiejkolwiek ustawy. Potrzebują do tego 46 głosów Trzeciej Drogi.

Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Donald Tusk o losie polskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie: Sytuacja nie jest łatwa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.
Polityka
Poseł KO: Komuniści mogliby sie uczyć od PiS jak zwalczać opozycję