Historyczna wygrana Trumpa w Iowa. Nominacja przesądzona? (WIDEO)

Donald Trump bez trudu i z rekordową przewagą wygrał pierwsze prawybory.

Publikacja: 16.01.2024 20:49

Donald Trump wygrał w Iowa bez trudu, mimo że nie pojawił się na żadnej debacie prezydenckiej

Donald Trump wygrał w Iowa bez trudu, mimo że nie pojawił się na żadnej debacie prezydenckiej

Foto: AFP

Wygrana Donalda Trumpa w Iowa nie jest niespodzianką i została ogłoszona zaledwie 31 minut po tym, jak rozpoczęły się głosowania, w momencie, gdy liczenie głosów praktycznie dopiero się rozpoczynało. Były prezydent od miesięcy prowadzi w sondażach.

Średnio zyskuje 60 proc. poparcia, pozostawiając daleko poza sobą największych rywali z Partii Republikańskiej: Nikki Haley, byłą gubernator Karoliny Południowej, i Rona DeSantisa, gubernatora Florydy.

Czytaj więcej

Spektakularne zwycięstwo Trumpa w Iowa zapowiada jego powrót do Białego Domu

Republikanie w Iowa pokazali, że murem stoją za nim mimo długiej listy powodów, dla których mogliby się od niego odwrócić, w tym 91 zarzutów, za które odpowiada w czterech sprawach sądowych, i dwóch impeachmentów.

Głosowało na niego 51 proc. republikanów w Iowa, mimo że mieli do wyboru w alternatywie popularnego konserwatywnego gubernatora Florydy, który hołduje polityce Trumpa, oraz byłą gubernator Karoliny Południowej, umiarkowaną republikankę i doświadczoną polityk.

To więcej niż kandydat

– Trump to nie kandydat. To lider ogólnokrajowego ruchu – powiedział Newt Gingrich, były republikański przewodniczący Izby Reprezentantów.

W Iowa Trumpowi pomogło to, że ponad połowa tamtejszych republikanów zalicza się do konserwatywnych. To wyborcy, wśród których, jak podawał w wieczór wyborczy CNN, ponad 60 proc. uważa, że Joe Biden nie wygrał wyborów prezydenckich w 2020 r., a w tym przekonaniu utwierdza ich Trump. Dla nich najważniejsze są imigracja i gospodarka – kwestie, w których Donald Trump ma silne przesłanie.

Trump wygrał bez trudu, mimo że nie pojawił się na żadnej debacie prezydenckiej, a z powodu arktycznej pogody odwołał wiele swoich wieców wyborczych zaplanowanych na weekend, podczas gdy jego oponenci starali się spotkać z jak największą liczbą wyborców. W poniedziałek jednak były prezydent pojawił się w punkcie wyborczym w rejonie Des Moines, żeby zmobilizować swoich zwolenników do głosowania.

– To było niesamowite doświadczenie – powiedział Trump w zwycięskiej przemowie, krytykując przy tym prezydenta Joe Bidena. – On jest najgorszym prezydentem w historii tego kraju. On niszczy nasz kraj […] ja uszczelnię granicę, bo mamy teraz inwazję ludzi z Południa – mówił.

To druga wygrana Trumpa w Iowa. Daje Trumpowi silną pozycję przed kolejnym głosowaniem, które odbędzie się w poniedziałek 23 stycznia w New Hampshire.

Nadzieje rywali

O ile wygrana Trumpa była do przewidzenia, o tyle tak naprawdę Ameryka z zaciekawieniem czekała na to, z jak dużą przewagą wygra Donald Trump i jak poradzą sobie Ron DeSantis i Nikki Haley, którzy w Iowa walczyli o drugie miejsce w tym głosowaniu, a tym samym szanse na kontynuowanie swoich kampanii.

Czytaj więcej

Prawybory w Iowa: Pierwsza zdecydowana wygrana Donalda Trumpa

Trzydziestopunktowej przewagi faworyta prawyborów nie odnotowano w tym stanie nigdy. Na Rona DeSantisa głosowało 21,2 proc. wyborców, a Nikki Haley 19,1 proc. Milioner i inwestor Vivek Ramaswamy, który uzyskał 7,7 proc., zawiesił swoją kampanię w poniedziałek wieczorem i oficjalnie udzielił poparcia Trumpowi. Pozostali kandydaci nie przeszli progu 1 proc. głosów.

Dla DeSantisa uzyskanie drugiego miejsca w Iowa było kwestią wyborczego życia i śmierci. Gdyby wypadł gorzej niż Haley, to przyszłość jego kampanii stanęłaby pod znakiem zapytania. Dlatego szczególnie mocno skupił się na Iowa. Wydał dziesiątki milionów dolarów na reklamę, odwiedził wyborców w 99 proc. powiatów. Uzyskał poparcie gubernator Iowa Kim Reynolds oraz prominentnego przywódcy Kościoła ewangelickiego w tym stanie Boba Vandera Plaatsa.

Haley, była ambasador USA w ONZ, zyskuje na popularności od pierwszej debaty kandydatów republikańskich. Porywa wyborców wiedzą i doświadczeniem w kwestiach polityki zagranicznej i wyważonym podejściem do kwestii społecznych dzielących Amerykanów. Na kilka dni przed prawyborami w Iowa zaczęła wypadać w badaniach opinii publicznej lepiej niż gubernator Florydy. Apelowała do wyborców, by głosowali na nią, jeżeli chcą „polityki bez odwetów i wendet”.

Na kogo zasługuje Ameryka

W przeciwieństwie do DeSantisa trzecie miejsce w Iowa dla Haley nie jest rozstrzygające, bo była ambasador USA w ONZ ma duże szanse w prawyborach w New Hampshire, które odbędą się w przyszły poniedziałek. Sondaże stawiają ją tuż za byłym prezydentem i może tam liczyć nawet na wygraną. A to dzięki temu, że wyborcy w New Hampshire są bardziej umiarkowani i mniej religijni niż w Iowa. Szacuje się, że Haley wygra również w Karolinie Południowej, gdzie była gubernatorem w latach 2011–2017.

Gratulując Trumpowi wygranej, Haley wyraziła przekonanie, że New Hampshire oraz Karolina Południowa umocnią jej pozycję w prawyborach. Nie szczędziła też słów krytyki wobec Trumpa i Joe Bidena, których podała za symbole wysłużonego już pokolenia. – Obu brakuje wizji, bo obaj są pochłonięci przeszłością, śledztwami, wendetami. Ameryka zasługuje na coś lepszego. Ameryka potrzebuje lidera nowej generacji – powiedziała Haley.

Eksperci i komentatorzy twierdzą, że zyskując ponad 50 proc. głosów, podczas gdy jego główni rywale praktycznie zremisowali, plasując się daleko za nim, Donald Trump wygrywa podwójnie, bo okazuje się, że jego opozycja jest mocno podzielona, jego wyborcy – tak jak przewidywały sondaże – niezwykle lojalni. Z drugiej strony statystyki wyborcze pokazały słabości Trumpa. Najmłodsi republikanie oraz konserwatyści przeciwni aborcji głosowali na DeSantisa. Natomiast Haley zyskała głosy umiarkowanych republikanów, tych, którzy nie wierzą, iż Trump wygrał wybory w 2020 r., oraz tych, którzy lubią tradycyjną politykę zagraniczną USA.

Niegdyś w Iowa

Ponieważ Iowa głosuje jako pierwsza w prezydenckich prawyborach, tradycyjnie przywiązuje się ogromną wagę do wyników, jakie osiągną kandydaci. Dla tych kandydatów, którzy nie są faworytami, głosowanie w Iowa może być okazją do zwrócenia na siebie uwagi wyborców i mediów oraz donorów. Wygrana w Iowa w 2008 r. dała Barackowi Obamie tak duże rozpoznanie, że stał się realnym rywalem Hillary Clinton, potem uzyskując nominację demokratów. W tym stanie swoją pozycję ugruntował też George W. Bush w 2000 r., który o nominację republikanów walczył przeciwko Johnowi McCainowi.

Czytaj więcej

Kanadyjczycy przekonani, że demokracja w USA nie przetrwa jeśli wróci Trump

Iowa jednak nie jest wyrocznią. Joe Biden nie wygrał ani w Iowa, ani w New Hampshire, a mimo wszystko został prezydentem. Ostatnich trzech kandydatów nominowanych przez Partię Republikańską do wyborów prezydenckich również nie wygrało w Iowa.

W Iowa w poniedziałek głosowali tylko republikanie. Demokraci nie głosowali w poniedziałek na kandydata do nominacji prezydenckiej. Po problemach z liczeniem głosów. W 2020 r. partia zdecydowała, że głosy w prawyborach Partii Demokratycznej w Iowa wyborcy oddawać będą korespondencyjnie, a wyniki tego głosowania znane będą 5 marca, czyli w dniu, gdy po republikańskiej stronie będzie odbywał się wyborczy Super Tuesday. W tym dniu prawybory odbywać się będą w 16 stanach i terytoriach.

Wygrana Donalda Trumpa w Iowa nie jest niespodzianką i została ogłoszona zaledwie 31 minut po tym, jak rozpoczęły się głosowania, w momencie, gdy liczenie głosów praktycznie dopiero się rozpoczynało. Były prezydent od miesięcy prowadzi w sondażach.

Średnio zyskuje 60 proc. poparcia, pozostawiając daleko poza sobą największych rywali z Partii Republikańskiej: Nikki Haley, byłą gubernator Karoliny Południowej, i Rona DeSantisa, gubernatora Florydy.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wiceminister obrony Rosji zatrzymany za łapówkę. Odpowiadał za majątek armii
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Senat USA się śpieszy. Szybka ścieżka ustawy o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu
Polityka
Szpiegowali Pegasusem premiera i innych polityków. Hiszpania wznawia dochodzenie
Polityka
Parlament Europejski przeciw niewolniczej pracy. Nowe przepisy dotyczące handlu
Polityka
Aresztowano asystenta polityka AfD. Miał szpiegować dla Chin