Nowy sondaż pokazuje wrocławskie dylematy PO. Zbliża się czas decyzji

W najbliższych tygodniach PO w całym kraju będzie podejmować decyzje personalne co do kluczowych miast i kandydatur. Jednym z najważniejszych miejsc jest Wrocław. „Rzeczpospolita” poznała wyniki kolejnego lokalnego sondażu. Co zrobi Donald Tusk?

Publikacja: 16.01.2024 15:53

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Foto: Materiały Prasowe

 Platforma Obywatelska i Koalicja Obywatelska mają na przełomie miesiąca podjąć decyzje co do kandydatów w stolicy Dolnego Śląska. Urzędujący od 2018 roku prezydent Jacek Sutryk już w ubiegłym roku zapowiedział swój start. I z naszych rozmów wynika, że zamierza kandydować niezależnie od tego, które partie i organizacje polityczne udzielą mu teraz poparcia. „Rzeczpospolita” jako pierwsza opublikowała kilka tygodni temu sondaż przeprowadzony dla środowiska Jacka Sutryka, który pokazał, że potencjalny kandydat PO  Michał Jaros  może nie wejść do II tury. Te wyniki odbiły się szerokim echem we Wrocławiu. Teraz poznaliśmy kolejny sondaż, który krąży po Wrocławiu, a który również był przeprowadzony dla środowiska prezydenta miasta. Wynika z niego, że sytuacja nie uległa zmianie. 

Materiały Prasowe

W badaniu SW Research (metoda CATI, próba z przełomu roku, 28 grudnia 2023  4 stycznia 2024, próba 1000 osób) prezydent Sutryk ma 34 proc. poparcia. Jeśli w tych wyborach kandydowałby też lider dolnośląskiej PO Michał Jaros, to mógłby liczyć na 15 proc. A najbardziej prawdopodobna kandydatka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka ma 16 proc. Krzysztof Maj z Bezpartyjnych ma 4 proc., Robert Suligowski z Zielonych ma 2 proc., Robert Grzechnik z Konfederacji ma 1 proc., 18 proc. nie ma zdania, 10 proc. odmówiło odpowiedzi. Zgodnie z wynikami tego badania w II turze zmierzyłby się Sutryk i kandydatka PiS, a w mieście takim jak Wrocław oznaczałoby to praktycznie pewne zwycięstwo obecnego prezydenta. I to nawet, gdyby Sutryk kandydował samodzielnie, bez wsparcia PO. 

Kampanijny sprawdzian 

W stolicy Dolnego Śląska może dojść do starcia Sutryka z Jarosem. W ostatnim czasie we Wrocławiu wokół Koalicji Obywatelskiej powstała „Koalicja dla Wrocławia”, do której na początku stycznia dołączył m.in. ruch miejski Stowarzyszenie Akcja Miasto, a wcześniej Wrocławskie Forum Osiedlowe. W poniedziałek lider PO Donald Tusk ogłosił, że wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia tego roku, co uruchomiło kampanijną dynamikę. Koalicja Obywatelska nie tylko we Wrocławiu stoi przed decyzjami. Z jednej strony  presja lokalnych środowisk KO związana też z kontrolą i mandatami w radach miast. Z drugiej  nacisk na budowanie wyniku do sejmików całej koalicji 15 października. A na sejmiki liczą najbardziej liderzy nowej koalicji. 

Czytaj więcej

Nowy sondaż: We Wroclawiu wygrywa Sutryk, KO na trzecim miejscu

Decyzje to kwestia najbliższych tygodni. A już kilka dni temu wrocławski poseł (wcześniej senator i prezydent miasta) Bogdan Zdrojewski mówił w wywiadzie dla Onetu, że Jaros to „bardzo poważny kandydat” na prezydenta, chociaż żadne ostateczne decyzje nie zapadały. Jeśli dojdzie do starcia Jarosa i Sutryka, to Wrocław będzie drugim po Krakowie najciekawszym dużym miastem w kontekście wyborów na prezydenta. 

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną