Leszek Miller o orędziu Andrzeja Dudy: Na ścianie Kaczyński, godło poniżej pasa

"W pierwszej chwili myślałem, że to sztuczna inteligencja skutecznie zaatakowała Pałac Prezydencki, że ktoś biegły w jej wykorzystywaniu stworzył sztucznego Andrzeja Dudę" - pisze na swoim koncie w serwisie X były premier, a obecnie europoseł, Leszek Miller, oceniając noworoczne orędzie prezydenta.

Publikacja: 03.01.2024 07:34

Andrzej Duda i Leszek Miller

Andrzej Duda i Leszek Miller

Foto: TV.RP.PL, Kancelaria prezydenta

Miller, odnosząc się do orędzia odnotowuje, że „na ścianie zamiast orła zawieszony był prezydent Lech Kaczyński, zaś dotychczasowe godło Polski – orzeł biały na czerwonym polu ze złotą koroną, złotym dziobem i złotymi szponami przybity był do mównicy na wysokości poniżej pasa pana prezydenta”.

„Poza tym byłem prawie pewien, że noworoczne orędzie też mu ktoś napisał, a on je tylko wygłosił - a i to po naciśnięciu 'Enter'. Ktoś przy pomocy AI włożył mu w usta nie jego słowa. Przecież prawdziwy nasz pan prezydent nie mógłby zrobić z siebie aż takiego głuptaka…” - dodaje.

Leszek Miller: Andrzej Duda od ośmiu lat pozwala Kaczyńskiemu owijać sobie konstytucję wokół palca

Następnie Miller stwierdził, że „kontrast między tym, co mówił Duda, a tym, co dzień wcześniej powiedział premier Tusk był tak ogromny, że stało się dla niego oczywiste, iż to nie mogła być żadna AI”.

„Sztuczna, bo sztuczna, ale mimo wszystko inteligencja. To był oryginał, a nie jakaś chińska podróbka. Groził, ostrzegał, z góry zapowiadał, na co się nie zgodzi, grzmiał momentami. Zarzucając nowemu rządowi, że działa poza prawem niczym pijany kierowca z wizgiem mijał się z prawdą” - dodał Miller.

Następnie Miller wytknął prezydentowi Dudzie, że ten mówi, iż nie zgodzi się na łamanie Konstytucji choć "od ośmiu lat pozwala Kaczyńskiemu na owijanie sobie Konstytucji wokół palca".

„Podpisywał wszystko, co prezesowi było potrzebne do zamienienia Polski z demokratycznego państwa prawa w Pislandię” - dodał Miller.

Były premier wytknął prezydentowi, że ten „ułaskawił wbrew prawu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, odmówił zaprzysiężenia legalnych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, zaprzysiągł dublerów do TK, podpisał niekonstytucyjną ustawę o neoKRS, zgodził się na ustawę kagańcową wymierzoną w niezależność sędziowską i podpisał ustawę o komisji ds. badania rosyjskich wpływów, która bezpośrednio i bez ogródek wymierzona była w największego wroga PiS i kontrkandydata byłego premiera Morawieckiego w wyborach parlamentarnych”.

Leszek Miller: Nur für PiS

„Oto z grubsza tylko namalowany portret pierwszego konstytucjonalisty RP. I wojownika o pluralizm poglądów i postaw obywatelskich. Nie zapominajmy bowiem, o najnowszym wcieleniu Andrzeja Dudy – obrońcy wolności słowa i niezależności mediów tylko dla PiS” - podsumował Miller. 

„Gdyby zastosować metodę uprawianą do niedawna w publicznej telewizji wobec premiera Tuska, to: 'Nur für PiS'” - dodał (to nawiązanie do emitowanej często w „Wiadomościach” TVP wypowiedzi Donalda Tuska, w której padają słowa "für Deutschland").

O czym mówił Andrzej Duda w orędziu?

W orędziu noworocznym prezydent Andrzej Duda zarzucił nowej większości łamanie konstytucji przy zmianie władz mediów publicznych, wyraził obawę, że nowa większość będzie zmieniać prawo uchwałami i mówił, że nie zgodzi się na „chaos prawny w Polsce”, sygnalizując, że jest gotów do konfrontacji z rządem. Zaapelował też do rządu o przestrzeganie konstytucji.

Premier Donald Tusk, komentując w serwisie X wystąpienie Dudy napisał, że słowa prezydenta o bronieniu konstytucji są jednym z „cudów 2023 roku”.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Odchodzący 2023 rok był pełen cudów
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Dziewięciu posłów PSL chciało odrzucenia projektu Lewicy ws. liberalizacji aborcji
Polityka
Ustawa o dekryminalizacji aborcji. Giertych nie głosował, Kosiniak-Kamysz się wstrzymał
Polityka
Referendum ws. aborcji. Trzeciej Drodze zabrakło podpisów do złożenia wniosku
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Miszalski: Gibała? Nie zdziwię się jak poprze go Konfederacja