Mateusz Morawiecki u Danuty Holeckiej: Donald Tusk przebił Wojciecha Jaruzelskiego

- Nie byłem takim stuprocentowym admiratorem TVP, zawartości wszystkiego, co tam się znajdowało, ale jestem w stu procentach przekonany, że trzeba bronić mediów publicznych przed zawłaszczeniem przez PO - mówił były premier Mateusz Morawiecki, którego w studiu TV Republika gościła Danuta Holecka, nowy nabytek tej stacji.

Publikacja: 29.12.2023 21:16

Każdy rząd musi mieć media niezależne - mówił były premier.

Każdy rząd musi mieć media niezależne - mówił były premier.

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Ostatni raz Danuta Holecka była prowadzącą „Wiadomości” 8 grudnia. Kilka dni później, 12 grudnia, poprowadziła jeszcze „Minęła 20” w TVP Info. Była szefowa „Wiadomości” zrezygnowała z pracy w Telewizji Polskiej, zanim rozpoczął się spór o media publiczne, spowodowany zmianami w zarządzie spółek.

W piątek prawicowa TV Republika, której prezesem i redaktorem naczelnym jest Tomasz Sakiewicz, poinformowała, że jeszcze tego samego dnia Danuta Holecka poprowadzi program „Dzisiaj” — główne wydanie serwisu informacyjnego tej stacji, emitowane o godz. 19.00. Pół godziny później Holecka przeprowadziła rozmowę z byłym premierem Mateuszem Morawieckim. Głównym tematem była sytuacja w mediach publicznych.

Czytaj więcej

Danuta Holecka ma już nową pracę. Będzie prezenterką w TV Republika

- Uzdrowienie przez likwidację. Nie wiem czy ktoś chciałby być uzdrowiony poprzez likwidację. Przychodzi ktoś do lekarza, uzdrowimy pana poprzez likwidację. To kompletne nieporozumienie — mówił były szef rządu, nawiązując do decyzji Bartłomieja Sienkiewicza, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Mateusz Morawiecki: Nie byłem stuprocentowym admiratorem TVP

- Tak naprawdę jest to po to, aby rząd nie podlegał krytyce. Każdy rząd musi mieć media niezależne. Wszyscy wiedzą, że główna stacja komercyjna, tak zwana, jest podnóżkiem PO. Dlatego na dobrą sprawę dzisiaj to tylko państwa telewizja i do pewnego stopnia tylko Polsat wypełniają misję patrzenia władzy na ręce – przekonywał Morawiecki, zwracając się do pracowniczki TV Republika.

Polityk PiS wskazywał, iż „ważne jest to, żeby była taka oaza wolności mediów”. - W czasach moich rządów było tak, że były trzy główne stacje telewizyjne i tam można było trzy bardzo różne czasami skrajnie poglądy na rozmaite sprawy usłyszeć i zobaczyć. Teraz (Donald) Tusk chce zrobić tak, żeby wszystkie telewizje, wszystkie portale śpiewały na jedną modłę - mówił.

Mateusz Morawiecki: Wojciech Jaruzelski wyłączył „Teleranek”, Donald Tusk całe TVP Info

- Może panią zdziwię i niektórych z naszych widzów, ale nie byłem takim stuprocentowym admiratorem TVP, zawartości wszystkiego, co tam się znajdowało — zaznaczył w rozmowie z byłą prowadzącą „Wiadomości” TVP. - Ale jestem w stu procentach przekonany, że trzeba bronić mediów publicznych przed zawłaszczeniem przez PO, bo nie będzie dostępu do wszystkich Polaków — kontynuował były premier.

Czytaj więcej

Czy obrona milionerów z TVP zaszkodzi PiS i co zyskał Jarosław Kaczyński

- Ja bardzo dobrze pamiętam poranek 13 grudnia (1981 roku — red.), bo z 12 na 13 o pierwszej w nocy przyszli ZOMO-wcy, SB-cy szukając mojego ojca. Zaglądali dzieciom pod kołdry, zachowywali się bardzo brutalnie, więc ja tę noc doskonale pamiętam. Rano czekałem na „Teleranek”, nie było tego „Teleranka”, bo (Wojciech) Jaruzelski wyłączył „Teleranek”. Wszyscy, którzy mają po 50 lub więcej lat doskonale to pamiętają, ale Tusk przebił Jaruzelskiego, bo wyłączył całe pasmo informacyjne TVP Info — podsumował swój wywód Mateusz Morawiecki.

Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej
Polityka
Polscy europosłowie podzieleni ws. paktu migracyjnego. Media: Macron przed głosowaniem dzwonił do Tuska
Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska