Donald Trump wykluczony z udziału w prawyborach w kolejnym stanie

Sekretarz stanu Maine, Shenna Bellows, wykluczyła Donalda Trumpa z udziału w prawyborach prezydenckich, które mają odbyć się w tym stanie na początku 2024 roku.

Publikacja: 29.12.2023 05:31

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

Tym samym Maine stało się drugim stanem — po Kolorado — w którym wykluczono udział Trumpa w prawyborach ze względu na stawiane mu zarzuty dotyczące ataku na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku. Były prezydent jest oskarżany o to, że swoimi wystąpieniami podżegał zwolenników do podważenia wyniku wyborów prezydenckich, co miało poskutkować wtargnięciem jego wyborców do siedziby Kongresu w dniu, w którym zatwierdzał on wybór Joe Bidena na prezydenta USA.

Na jakiej podstawie władze stanu Maine wykluczają Donalda Trumpa z udziału w prawyborach?

Shenna Bellows, polityk Partii Demokratycznej uznała, że Trump, faworyt prawyborów organizowanym przez Partię Republikańską, doprowadził do buntu rozpowszechniając fałszywe oskarżenia o oszustwach wyborczych w wyborach prezydenckich z 2020 roku, a następnie wezwał zwolenników do marszu na Kapitol, by powstrzymać Kongres przed zatwierdzeniem wyniku wyborów.

„Konstytucja USA nie toleruje ataku na fundamenty naszych rządów” - napisała Bellows w 34-stronicowym uzasadnieniu swojej decyzji.

Od decyzji sekretarz stanu Maine można odwołać się do stanowego Sądu Najwyższego. Bellows zawiesiła realizację swojej decyzji do czasu, aż sąd rozstrzygnie o tej sprawie.

Czytaj więcej

Trump wykluczony z prawyborów w Kolorado. Sąd uznał, że nie może być prezydentem

Sztab wyborczy Trumpa złożył już zażalenie na decyzję sekretarz stanu Maine, uznając ją za „ohydną”.

Prawnicy Trumpa nie zgadzają się z oskarżeniami dotyczącymi wszczęcia buntu przez Trumpa i przekonują, iż jego wystąpienie w dniu, w którym doszło do ataku na Kapitol, było realizacją gwarantowanej przez konstytucję USA wolności słowa.

Donald Trump prowadzi w sondażach przed prawyborami w Partii Republikańskiej

Decyzja Bellows zapadła po tym, jak grupa byłych parlamentarzystów z Maine oświadczyła, iż Trump powinien być wykluczony z udziału w wyborach na podstawie przepisów konstytucji zakazujących sprawowanie urzędów pochodzących z wyborów osobom, które były zaangażowane w „wszczęcie powstania lub buntu” po tym, jak wcześniej przysięgały wierność USA.

Teraz autorzy tego apelu - Kimberley Rosen, Thomas Saviello i Ethan Strimling — w oświadczeniu stwierdzili, że Bellows „stanęła po stronie demokracji i konstytucji”.

Rosen i Saviello to byli członkowie stanowego Senatu w Maine wywodzący się z Partii Republikańskiej. Strimling to były stanowy senator z Partii Demokratycznej.

Czy decyzja władz stanu Maine może mieć wpływ na wybory prezydenckie w USA?

Decyzja Bellows dotyczy jedynie prawyborów, które mają odbyć się w marcu w Maine, jednak może mieć ona wpływ na wybory prezydenckie w USA, które mają odbyć się w listopadzie 2024 roku. Po tym jak podobną decyzję podjął wcześniej Sąd Najwyższy stanu Kolorado, rośnie presja na Sąd Najwyższy USA, by rozstrzygnąć czy w przypadku Trumpa można zastosować przepisy 14. poprawki do konstytucji USA, przyjętej po wojnie secesyjnej, która zakazuje uczestnikom buntu lub powstania przeciw władzom państwa sprawowania urzędów pochodzących z wyborów.

Zarówno Maine, jak i Kolorado to stany, w których najprawdopodobniej głosy elektorskie w wyborach prezydenckich zdobędzie Joe Biden.

Prawnicy Trumpa argumentują, że przepisów tych nie można odnieść do byłego prezydenta.

Sąd Najwyższy USA jest obecnie zdominowany przez sędziów o poglądach konserwatywnych (mają oni przewagę 6 do 3 w składzie sądu). Trzech sędziów obecnego Sądu Najwyższego nominował Trump.

Donald Trump prowadzi w sondażach przed prawyborami w Partii Republikańskiej — poparcie dla niego deklaruje niemal 50 proc. wyborców tego ugrupowania.

Trump jest pierwszym w historii USA kandydatem na prezydenta wobec którego wysuwa się zastrzeżenia w związku z przepisami zawartymi w 14. poprawce do konstytucji.

W środę Sąd Najwyższy stanu Michigan odmówił rozpatrzenia sprawy dotyczącej ewentualnego wykluczenia udziału Donalda Trumpa w prawyborach w tym stanie.

Tym samym Maine stało się drugim stanem — po Kolorado — w którym wykluczono udział Trumpa w prawyborach ze względu na stawiane mu zarzuty dotyczące ataku na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku. Były prezydent jest oskarżany o to, że swoimi wystąpieniami podżegał zwolenników do podważenia wyniku wyborów prezydenckich, co miało poskutkować wtargnięciem jego wyborców do siedziby Kongresu w dniu, w którym zatwierdzał on wybór Joe Bidena na prezydenta USA.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Rozszerzenie UE w polu zainteresowania nowego polskiego komisarza
Polityka
Kamala Harris na prezydenta USA? Barack Obama przerwał milczenie
Polityka
Unia Europejska przekaże Ukrainie zyski z zamrożonych aktywów Rosji. Ursula von der Leyen: Nie ma lepszego symbolu
Polityka
Mariusz Kamiński w europarlamencie. „Panie komisarzu, pan jest głuchy i ślepy?”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Nigeryjski pomysł na protesty. Policja konfiskuje opony w całym kraju