Ryszard Petru radzi rządowi, by zignorował prezydenta Andrzeja Dudę

- Jestem przekonany, że Rada Ministrów podejmie dzisiaj właściwą decyzję - mówił w Sejmie poseł Polski 2050, Ryszard Petru.

Publikacja: 27.12.2023 12:19

Ryszard Petru i Andrzej Duda

Ryszard Petru i Andrzej Duda

Foto: TV.RP.PL/Fotorzepa, Jerzy Dudek

Petru był pytany o decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetować ustawę okołobudżetową przyznającą 3 mld zł dotacji TVP oraz przewidującą środki na obiecane przez rząd Donalda Tuska 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli od 1 stycznia 2024 roku.

Prezydent złożył jednocześnie w Sejmie własny projekt ustawy, która przewiduje środki na podwyżki dla nauczycieli, ale nie ma w niej zapisu o 3 mld zł dla TVP.

Czytaj więcej

Hołownia wydał oświadczenie ws. projektu ustawy złożonego przez prezydenta Dudę

Prezydent Duda sprzeciwia się przekazywaniu pieniędzy TVP ponieważ, jego zdaniem, nowy rząd dokonuje zmian kierownictwa mediów publicznych niezgodnie z prawem.

Ryszard Petru radzi jak ominąć weto prezydenta Andrzeja Dudy

- Trzeba to zignorować, prezydent nie będzie nam blokował budżetu, przypomnę konstytucja nie pozwala mu zablokować ustawy budżetowej — stwierdził Petru.

Lider Polski 2050 wyraził opinię, że rząd „podejmie właściwą decyzję” w sprawie weta Andrzeja Dudy.

Prezydent nie ma możliwości blokowania budżetu i nie będzie blokował budżetu

Ryszard Petru, poseł Polski 2050

- Najlepiej byłoby wprowadzić autopoprawkę do budżetu, gdzie zapisy, które były w tej ustawie okołobudżetowej, znalazłyby się w budżecie. I dzięki temu prezydent Andrzej Duda nie mógłby nic zrobić - mówił poseł Polski 2050. Ustawa budżetowa to jedyna ustawa, której prezydent nie może zawetować.

- Prezydent nie ma możliwości blokowania budżetu i nie będzie blokował budżetu. Należy zignorować jego działanie — podsumował Petru.

Janusz Kowalski: My wspieramy decyzję prezydenta Andrzeja Dudy

Tymczasem uznanie dla decyzji prezydenta wyraził poseł Suwerennej Polski, Janusz Kowalski.

- Prezydent podjął decyzję zgodnie ze swoim światopoglądem. My to wspieramy. Uważam, że zgłoszenie przez prezydenta ustawy, która zagwarantuje Polakom, nauczycielom podwyżki, bez pieniędzy na TVP, która jest dziś bezprawnie przejmowana przez PO to dobry krok w dobrym kierunku — mówił.

- My chronimy Polaków, jesteśmy za polskimi nauczycielami — dodał.Petru był pytany o decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetować ustawę okołobudżetową przyznającą 3 mld zł dotacji TVP oraz przewidującą środki na obiecane przez rząd Donalda Tuska 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli od 1 stycznia 2024 roku.

Prezydent złożył jednocześnie w Sejmie własny projekt ustawy, która przewiduje środki na podwyżki dla nauczycieli, ale nie ma w niej zapisu o 3 mld zł dla TVP.

Pozostało 80% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Daniel Obajtek: Jestem inwigilowany cały czas, czuję się zagrożony
Polityka
Wpis ambasadora Niemiec ws. flanki wschodniej. Dworczyk: Niemcy mają znikome możliwości
Polityka
Wrócą inspekcje w placówkach dyplomatycznych. To skutek afery wizowej
Polityka
Sondaż: Kto wygra wybory do PE? Polacy wskazują zdecydowanego faworyta
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Adam Struzik: Czuję się odpowiedzialny za Mazowsze. Nie jestem zmęczony