Policjanci reagują na weto prezydenta: Może przeważyć szalę

Początek roku to zawsze czas podejmowania decyzji o tym czy odejść ze służby, czy nadal w niej pozostać - napisali w oświadczeniu przedstawiciele Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w reakcji na zawetowanie ustawy okołobudżetowej przez prezydenta.

Publikacja: 24.12.2023 18:32

Funkcjonariusze policji podczas obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej na pl. Piłsudskiego w W

Funkcjonariusze policji podczas obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej na pl. Piłsudskiego w Warszawie, 10 stycznia 2022

Foto: PAP, Mateusz Marek

W sobotę Andrzej Duda poinformował, że zawetował okołobudżetową ustawę przedłożoną przez nowy rząd Donalda Tuska, w której oprócz podwyżek dla nauczycieli, policjantów i innych zawodów sfery budżetowej znalazły się także 3 miliardy złotych dla mediów publicznych i ograniczenie zarobków dla prezesów państwowych spółek i agencji.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Duda wetuje ustawę Tuska, bo nie wytrzymał ciśnienia ze strony Kaczyńskiego

Prezydent stwierdził, że zanim pieniądze trafią do mediów, "trzeba je najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić„. Duda uważa, że zmiany we władzach mediów publicznych, przeprowadzone na podstawie uchwały przyjętej przez Sejm, są przejawem ”rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa„ i ”anarchią".

Jednocześnie Duda zapowiedział, że tuż po świętach przedstawi własny projekt ustawy, w którym znajdą się podwyżki dla „budżetówki”, dlatego apeluje do rządzących, aby w trybie pilnym zwołali posiedzenie Sejmu, na którym projekt ten będzie procedowany.

Premier Donald Tusk, który zapowiedział, że zawarte w ustawie pieniądze dla mediów zostaną przesunięte — zgodnie z przedwyborczymi obietnicami — na dziecięcą onkologię, na weto zareagował zapewnieniem, że rząd „sobie z nim poradzi”.

Czytaj więcej

Donald Tusk reaguje na weto prezydenta: Wstyd. Andrzej Duda odpowiada

Nauczyciele oburzeni. Policjanci zapowiadają kryzys

Wetem prezydenta oburzeni są nauczyciele. uważają, że

„Mamy dość”, „koniec”, „znów zrobili nas w balona”, „PiS jak nienawidził nauczycieli, tak nienawidzi dalej” i wreszcie „piszemy wypowiedzenia” – nauczyciele na weto prezydenta do ustawy okołobudżetowej zareagowali po prostu furią - pisze w komentarzu Joanna Ćwiek.

Czytaj więcej

Joanna Ćwiek: Prezydent wetuje ustawę, nauczyciele piszą wypowiedzenia

Krok Andrzeja Dudy wywołał też reakcję policjantów.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie związku NSZ Policjantów czytamy, że mundurowi otrzymali od prezydenta "niezbyt miły prezent pod choinkę".

"Początek roku to zawsze czas podejmowania decyzji o tym czy odejść ze służby czy nadal w niej pozostać. Jednym z czynników są zawsze kwestie finansowe. Wczorajsza decyzja Pana Prezydenta może być dla wielu z nas kamyczkiem, który przeważy szalę. Kryzys kadrowy formacji może się więc pogłębić" - czytamy.

Związkowcy zapowiedzieli, że tuż po świętach szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski skieruje do prezydenta pytanie, jak w zapowiadanej przez Andrzeja Dudę autorskiej ustawie potraktowane zostaną służby mundurowe, w tym policjanci.

Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"
Polityka
Nieoficjalnie: Trump podejmie Dudę kolacją w Nowym Jorku
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Sroka o komisji śledczej ds. Pegasusa. Posłanka wspomniała o Kaczyńskim i Ziobrze