Zbigniew Ćwiąkalski: Andrzej Duda ułaskawiając Kamińskiego i Wąsika przyznałby się do błędu

- Prezydent Andrzej Duda sam zapędził się w kozi róg. Może ułaskawić Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, ale przyznałby się tym samym do błędu. Musiałby się przyznać do tego, że to co zrobił poprzednio, nie było ułaskawieniem - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą"

Publikacja: 22.12.2023 10:14

21 grudnia marszałek Sejmu Szymon Hołownia podpisał decyzję o wygaszeniu mandatów Kamińskiego i Wąsika w związku ze skazaniem ich na więzienie prawomocnym wyrokiem. 

Mandaty Kamińskiego i Wąsika zostały wygaszone po orzeczeniu Sądu Okręgowego w Warszawie, który prawomocnie skazał ich na dwa lata więzienia za udział w tzw. aferze gruntowej.

Sąd Okręgowy zajął się sprawą po tym jak Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok dotyczący kasacji w sprawie prawa łaski dla Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i dwóch innych przedstawicieli CBA i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Czytaj więcej

Kamiński i Wąsik bez mandatów i z szansą na kryminał

 - Czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik powinni trafić do więzienia? - Musimy spojrzeć na to od strony ministra Zbigniewa Ziobry, który zawsze podkreślał, że wszyscy są równi wobec prawa. Każdy normalny obywatel skazany na karę pozbawienia wolności, tzw. bezwzględnego pozbawienia wolności zostałby niezwłocznie osadzony w zakładzie karnym. To jest normalny tryb postępowania także w tym wypadku — powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

- Nie mogli zostać uniewinnieni, jak byli niewinni. Prezydent stwierdził, że zastosował prawo łaski, ale nie można zastosować prawa łaski wobec osoby niewinnej. Również dobrze prezydent mógłby obiecać obywatelowi A, B, C, że nigdy nie zostanie postawiony w stan oskarżenia, albo, to już złośliwość, że ktoś mógłby udzielić rozwodu przed zawarciem związku małżeńskiego. Nie ma takiej możliwości. Nawet na stronie pana prezydenta była informacja, że ułaskawienie następuje od prawomocnego wyroku skazującego - dodał.

Zbigniew Ćwiąkalski: Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika nie obejmuje przywrócenia mandatu posła

Zdaniem Zbigniewa Ćwiąkalskiego należy poczekać na odwołanie do Sądu Najwyższego, co jednak nie ma znaczenia dla samego odbywania kary. - Ma tylko znaczenie w zakresie ewentualnego utrzymania funkcji posła na Sejm. Zdziwiłbym się, gdyby Sąd Najwyższy nagle stwierdził, że marszałek podjął błędną decyzję. Marszałek Sejmu był obowiązany podjąć decyzję o wygaszeniu mandatu, jeżeli mamy do czynienia z osobą, która została skazana na karę pozbawienia wolności, a sprawa była ścigana z oskarżenia publicznego — mówił były minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Prezydent Andrzej Duda komentując wyrok sądu stwierdził, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mogą być pierwszymi więźniami politycznymi po 1989 roku. - Powoli wracają normalne czasy i zasady. Praworządność powinna dotyczyć także członków Prawa i Sprawiedliwości. Przez lata było tak, że jak ktoś został skazany, to szedł odbywać karę. Oni nie idą ewentualnie odbywać kary za czyny o charakterze politycznymi, czyli demonstracje, manifestacje, przygotowywanie protestów, ale idą ewentualnie odbywać karę za przestępstwo urzędnicze. Za to, że prowokowali do popełnienia przestępstwa, za to że fałszowali lub polecali fałszować dokumenty, do czego nie mieli prawa. Każdy inny w tej sytuacji odpowiadałby karnie i poszedłby do więzienia, tu nie ma żadnego podtekstu politycznego — skomentował Ćwiąkalski.

- PiS cały czas jest w szoku po przegranych wyborach. Nie liczyli się z tym zupełnie, że będą musieli oddać władzę. Widać było, że do stołków byli wręcz przyspawani i przez dwa miesiące nie można ich było od tego oderwać. Prezydent sam zapędził się w kozi róg, bo uważał, że od razu po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość po wyborach w 2015 roku, jak zastosuje konstrukcję nieznaną prawu, to nikt więcej się do tego nie przyczepi. Może ich ułaskawić, ale musiałby się przyznać do błędu. Musiałby się przyznać do tego, że to co zrobił poprzednio, nie było ułaskawieniem. Tym samym prezydent ma bardzo trudną decyzję. Jeżeli chce ich uratować, to musi ich ułaskawić. To nie ma żadnego znaczenia dla utraty mandatu posła, ponieważ ułaskawienie nie obejmuje przywrócenia mandatu. Jeżeli się ułaskawia, to tylko się daruje karę, ale fakt skazania pozostaje. Oni dalej będą skazanymi za przestępstwo, więc obligatoryjna jest utrata mandatu, ale nie będą odbywać kary - ocenił.

21 grudnia marszałek Sejmu Szymon Hołownia podpisał decyzję o wygaszeniu mandatów Kamińskiego i Wąsika w związku ze skazaniem ich na więzienie prawomocnym wyrokiem. 

Mandaty Kamińskiego i Wąsika zostały wygaszone po orzeczeniu Sądu Okręgowego w Warszawie, który prawomocnie skazał ich na dwa lata więzienia za udział w tzw. aferze gruntowej.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Kto wygra wybory do PE? Polacy wskazują wyraźnego faworyta
Polityka
„Nie chcemy polexitu, tylko reformy Unii Europejskiej”. Konwencja wyborcza PiS
Polityka
Rada ministrów na śmieciówkach. Jak zarabiali członkowie rządu w zeszłym roku?
Polityka
„Karczemna kłótnia” w PiS po decyzji o listach. Okupacja drzwi do gabinetu Jarosława Kaczyńskiego
Polityka
Sondaż: Broń atomowa USA w Polsce dzieli Polaków