Prezydent podpisał ustawę o finansowaniu in vitro

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu z budżetu państwa, przyjętą przez Sejm 29 listopada. Zapowiedział złożenie projektu ustawy zapewniającej finansowanie przez państwo innych metod leczenia niepłodności.

Publikacja: 15.12.2023 21:06

Prezydent podpisał ustawę o finansowaniu in vitro

Foto: PAP, Rafał Guz

W głosowaniu projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych głosowało 268 posłów, przeciw było 118, wstrzymało się 50.

Za ustawą zagłosowało także 23 posłów PiS.

Finansowanie zabiegów in vitro z budżetu państwa, z czego zrezygnowała poprzednia władza, było jednym ze „100 konkretów na 100 dni” rządów koalicji demokratycznej, zapowiadanych podczas kampanii wyborczej.

Posłowie przyjęli obywatelski projekt ustawy o in vitro

Obywatelski projekt  ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych został złożony jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu.

Zakłada on, że minister zdrowia "opracuje, wdroży, zrealizuje i sfinansuje program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji". Na program Ministerstwo Zdrowia miałoby przeznaczać nie mniej niż 500 milionów złotych rocznie.

Czytaj więcej

Sejm przyjął ustawę o finansowaniu z budżetu metody in vitro. Część posłów PiS "za"

W latach 2013-2016 w Polsce działał Narodowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, realizowany ze środków Ministerstwa Zdrowia. Dzięki programowi, na który przeznaczono 250 mln zł, na świat przyszły ponad 22 tysiące dzieci. PiS zrezygnowało z programu po przejęciu władzy, od 2016 r. metodę in vitro dofinansowują niektóre samorządy.

Prezydent złoży projekt ustawy o finansowaniu innych metod leczenia niepłodności

"Podejmując decyzję o podpisaniu ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, będącej inicjatywą obywatelską, Prezydent brał pod rozwagę fakt, że metoda in vitro w ocenie części społeczeństwa budzi wątpliwości natury etycznej. Wobec wyzwań demograficznych, dążąc do zapewnienia równych szans wszystkim walczącym z problemem niepłodności, także tym chcącym korzystać z innych metod leczenia, Prezydent zapowiada złożenie projektu ustawy zapewniającego finansowanie ich ze środków publicznych" - brzmi komunikat na stronie kancelarii Prezydenta.

Apel Episkopatu Polski

O niepodpisywanie ustawy o finansowaniu metody in vitro zwrócił się do prezydenta Episkopat Polski.

Czytaj więcej

Episkopat apeluje do prezydenta ws. ustawy o in vitro

W liście do prezydenta Andrzeja Dudy abp Stanisław Gądecki napisał, że w przypadku tej metody dochodzi do "zamierzonej selektywnej aborcji", powołał się na słowa Jana Pawła II z encykliki „Evangelium vitae”, w której papież pisze, że techniki sztucznej reprodukcji są „nie do przyjęcia z punktu widzenia moralnego”.

Hierarcha podkreślił w liście, że "nie wolno mu wywierać żadnego nacisku na głowę państwa", ale wolno mu apelować do prezydenckiego sumienia, ”które to sumienie czyni różnicę między zwykłym politykiem, a mężem stanu”

W głosowaniu projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych głosowało 268 posłów, przeciw było 118, wstrzymało się 50.

Za ustawą zagłosowało także 23 posłów PiS.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Mariusz Kamiński z zarzutami, Michał Szczerba wzburzony
Polityka
Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem. Donald Tusk: wybieramy różnych rozmówców
Polityka
Cimoszewicz: Miałem wrażenie, że Donald Trump zapomniał nazwiska Andrzeja Dudy
Polityka
Maciej Wąsik w prokuraturze. "Nie przyjąłem do wiadomości zarzutów"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Gen. Roman Polko: Donald Trump znów prezydentem USA? Nie mam obaw