Episkopat apeluje do prezydenta ws. ustawy o in vitro

Metoda in vitro „jest eksperymentowaniem na człowieku, jego swoistą »produkcją« stanowiącą »formę zawładnięcia życiem ludzkim«” – napisał w liście do prezydenta Andrzeja Dudy abp Stanisław Gądecki.

Publikacja: 15.12.2023 11:14

Andrzej Duda i abp Stanisław Gądecki

Andrzej Duda i abp Stanisław Gądecki

Foto: PAP

List z prośbą o niepodpisywanie ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa, która Sejm przyjął 29 listopada, lub wysłanie jej do Trybunału Konstytucyjnego, abp Gądecki napisał do prezydenta 13 grudnia. W piątek Episkopat Polski ujawnił jego treść.

Dlaczego Kościół sprzeciwia się in vitro?

Szef polskiego episkopatu podkreśla, że technologie in vitro naruszają prawo do życia. Zwraca uwagę na to, że wiele embrionów niszczy się lub zamraża. „Zatem w ramach metod, które pozornie mają służyć życiu, mamy do czynienia z zamierzoną selektywną aborcją” – stwierdza metropolita poznański, przywołując dokumenty Stolicy Apostolskiej w tej sprawie.

Czytaj więcej

Sejm przyjął ustawę o finansowaniu z budżetu metody in vitro. Część posłów PiS "za"

Abp Gądecki przypomina też, że polska ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z dnia 7 stycznia 1993 r. w pierwotnej formie miała zapisy: „1.1. Każda istota ludzka ma od chwili poczęcia przyrodzone prawo dożycia. 1.2. Życie i zdrowie dziecka od chwili jego poczęcia pozostaje pod ochroną prawa”.

Episkopat: Dzieci nie można produkować w laboratoriach

Kolejny argument podnoszony przez przewodniczącego KEP, to prawo dziecka do bycia powołanym do życia w „wyniku aktu małżeńskiego jego rodziców, a nie w efekcie technicznej procedury za pośrednictwem osób trzecich, których działanie zapewnia powodzenie zabiegu”. Abp Gądecki przywołuje encyklikę Jana Pawła II „Evangelium vitae”, w której papież pisał, że techniki sztucznej reprodukcji są „nie do przyjęcia z punktu widzenia moralnego”. „"W takiej optyce dziecko staje się niejako »produktem« stworzonym w laboratorium” – podkreśla Gądecki.

Techniki sztucznej reprodukcji są „nie do przyjęcia z punktu widzenia moralnego”

Metropolita poznański pisze również, że dziecko nie jest rzeczą, do której „ktoś miałby prawo posiadania”. „Pragnienie dziecka nie może usprawiedliwiać jego „produkowania”, podobnie jak niechęć wobec dziecka już poczętego nie może usprawiedliwiać porzucenia go lub zniszczenia” – zaznacza szef Episkopatu Polski.

Dzieci z in vitro nie są gorsze

„Muszę jednocześnie podkreślić, że z negatywnej etycznej oceny procedury in vitro nie wynika jakoby dzieci poczęte tą metodą były „gorszymi dziećmi”. Każde z nich stworzone jest na „obraz i podobieństwo” Boga i obdarzone przyrodzoną ludzką godnością” – pisze abp Gądecki. „Każde należy przyjąć z miłością i szacunkiem, na który zasługują tak samo jak dzieci poczęte naturalnie. Nie wynika z tego jednak, że nie wolno zastanawiać się nad etyczną oceną czynu, w wyniku którego doszło do poczęcia dziecka” – dodaje.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Sejm przywraca refundację in vitro. PiS nie wie, co myśleć

Hierarcha zauważa, że „bezpłodność jest ciężką próbą”, ale „in vitro jednak nie jest metodą leczenia niepłodności”. „Środki przeznaczone na tę metodę byłyby lepiej przeznaczyć na badania prowadzące do rzeczywistego wyeliminowania różnych przyczyn bezpłodności czy też jej wyleczenia. Przede wszystkim konieczne jest więc stworzenie narodowego programu prawdziwego leczenia niepłodności” – apeluje Gądecki.

Kościół pyta: Czy prezydent Andrzej Duda okaże się mężem stanu?

W zakończeniu listu metropolita poznański zwraca uwagę, że prosi prezydenta o coś co „wymaga odwagi” i nie wolno mu wywierać żadnego nacisku na głowę państwa. „Niemniej wolno mi apelować do Pańskiego sumienia, które to sumienie czyni różnicę między zwykłym politykiem, a mężem stanu” – kończy list.

List z prośbą o niepodpisywanie ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa, która Sejm przyjął 29 listopada, lub wysłanie jej do Trybunału Konstytucyjnego, abp Gądecki napisał do prezydenta 13 grudnia. W piątek Episkopat Polski ujawnił jego treść.

Dlaczego Kościół sprzeciwia się in vitro?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Kościół
Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił