AP o rządzie Tuska: W składzie prawnuk autora "Quo vadis". Jest też o Braunie

"Nowy polski premier, Donald Tusk i jego rząd zostali zaprzysiężeni przez prezydenta w środę rano, w czasie uroczystości, która zakończyła osiem burzliwych lat rządów narodowo-konserwatywnej partii" - pisze w depeszy z Warszawy AP.

Publikacja: 13.12.2023 14:25

Donald Tusk w Sejmie

Donald Tusk w Sejmie

Foto: PAP/Paweł Supernak

W depeszy czytamy, że zaprzysiężenie rządu to "ostatni krok na drodze do przekazania władzy" i powrotu Donalda Tuska na stanowisko, z którego odszedł 9 lat wcześniej.

AP pisze o "antysemickiej prowokacji", która opóźniła wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska

AP podkreśla, że koalicja czterech partii, na czele z Tuskiem, zapowiedziała, że będzie działać na rzecz "przywrócenia norm demokratycznych naruszonych przez PiS i poprawienia relacji z sojusznikami" Polski.

Agencja wspomina, że udzielenie wotum zaufania rządowi Tuska we wtorek opóźniła się, po tym jak "prawicowy parlamentarzysta (Grzegorz Braun, jego nazwisko nie pada - red.) użył gaśnicy, aby zgasić świece na menorze w czasie uroczystości chanukowych poświęconych pamięci żydowskich parlamentarzystów zasiadających w polskim parlamencie w latach 20-tych i 30-tych".

Czytaj więcej

Lekcja historii dla Grzegorza Brauna. Chanuka ma związek z chrześcijaństwem

"Tusk i inni przywódcy ostro potępili antysemicką prowokację" - czytamy w depeszy.

Agencja pisze, że Tusk wygłaszając exposé wzywał polską klasę polityczną do zjednoczenia oraz mówił, że kraj "nie może pozwolić sobie na podziały w czasie gdy Rosja prowadzi wojnę przeciw Ukrainie za granicą Polski".

AP pisze, że Tusk mierzy się z wyzwaniami jakimi są "przywrócenie standardów demokratycznych w Polsce" oraz "uwolnienie funduszy UE"

AP odnotowuje też, że Andrzej Duda, "sojusznik poprzedniej administracji", zaprzysiągł rząd po tym, jak opóźnił przekazanie władzy "tak długo jak mógł" (w rzeczywistości prezydent mógł przedłużyć ten proces jeszcze o 14 dni, gdyby misję sformowania rządu powierzył Morawieckiemu dopiero 27 listopada, na co pozwala konstytucja - red.).

Agencja pisze, że spór między prezydentem a nową większością "znalazł wyraz w czasie ceremonii" zaprzysiężenia rządu. "Duda mówił, że mimo oczywistych różnic, będzie współpracował (z rządem) w sprawach kluczowych dla bezpieczeństwa Polski i dobrobytu Polaków".

Czytaj więcej

Donald Tusk do prezydenta Andrzeja Dudy: Przysięgam, że dochowamy wierności konstytucji

AP: Donald Tusk ma przywrócić standardy demokratyczne w Polsce

"Tusk, którego rząd wywodzi się z niezadowolenia większości wyborców, powiedział, że przyjął deklarację Dudy 'z wielką radością', ale (...) zacytował też słowa przysięgi, która mówi o poszanowaniu polskiej konstytucji i prawa. Krytycy Dudy oskarżają go o naginanie konstytucji, nawet ignorowanie jej w niektórych przypadkach, gdy wspierał politykę PiS" - czytamy w depeszy.

AP pisze, że Tusk mierzy się z wyzwaniami jakimi są "przywrócenie standardów demokratycznych w Polsce" oraz "uwolnienie funduszy UE zamrożonych w związku z naruszaniem demokracji przez jego poprzedników, co obiecał zrobić szybko".

Agencja pisze, że Tusk zobowiązał się też do współpracy z partnerami europejskimi w kwestii nielegalnej migracji, a także odbudować więzi z zagranicznymi partnerami nadwątlone przez rząd PiS, który "kłócił się nawet z sojusznikami takimi jak Niemcy i Ukraina, i znajdował się w sporze z UE w związku ze zmianami prawnymi naruszającymi niezależność sądownictwa".

AP odnotowuje, że w składzie rządu znalazł się były szef MSZ, Radosław Sikorski, były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który został ministrem sprawiedliwości, Władysław Kosiniak-Kamysz, który został ministrem obrony oraz "były szef MSW w rządzie Tuska, który jest prawnukiem autora 'Quo Vadis' Henryka Sienkiewicza, zdobywcy literackiej Nagrody Nobla", który został ministrem kultury.

W depeszy czytamy, że zaprzysiężenie rządu to "ostatni krok na drodze do przekazania władzy" i powrotu Donalda Tuska na stanowisko, z którego odszedł 9 lat wcześniej.

AP pisze o "antysemickiej prowokacji", która opóźniła wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Boris Johnson nie mógł zagłosować. Zapomniał dokumentu ze zdjęciem
Polityka
Tajna kolacja Scholza i Macrona. Przywódcy Francji i Niemiec przygotowują się na wizytę Xi
Polityka
Bloomberg: Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem
Polityka
Co zrobi Moskwa, jeśli Zachód zabierze Rosji 300 miliardów dolarów?
Polityka
Charles Michel wyjaśnia dlaczego UE musi się rozszerzać
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił