Donald Tusk premierem. Jego exposé ma być "krótkie i treściwe"

Sejm wybrał szefa nowego rządu, za było 248 posłów koalicji sił demokratycznych. Donald Tusk swoje exposé wygłosi o godz. 10.

Aktualizacja: 12.12.2023 09:10 Publikacja: 12.12.2023 03:00

Donald Tusk w Sejmie w otoczeniu posłów z Koalicji Obywatelskiej

Donald Tusk w Sejmie w otoczeniu posłów z Koalicji Obywatelskiej

Foto: Wojtek Radwański/AFP

Zderzenie dwóch skrajności – to najkrótsze podsumowanie poniedziałkowych emocji na sejmowej sali. Politycy nowej rządzącej koalicji powtarzali w kuluarach i publicznie, że na ten dzień czekali przez osiem lat. Z kolei posłowie PiS z sejmowej mównicy dziękowali w trakcie debaty po exposé premierowi Morawieckiemu, a Janusz Kowalski z Suwerennej Polski zapowiadał, że teraz nie będzie „totalnej opozycji”, lecz co najwyżej opozycja „twarda”. Żaden z naszych rozmówców zarówno z opozycji, jak i koalicji nie miał za to wątpliwości, że 11 grudnia to historyczny dzień w Sejmie.

Ucichły spekulacje dotyczące tego, czy i kto przyjdzie do obozu PiS, a potem poprze gabinet Morawieckiego. Były one zresztą zaklinaniem rzeczywistości – niemal od momentu ogłoszenia wstępnych wyników wyborów aż do poniedziałkowego głosowania było całkiem jasne, że los rządu PiS jest przesądzony, a spójności nowej koalicji w zasadzie nic nie jest w stanie zagrozić.

Czytaj więcej

Donald Tusk na szczycie UE. Powrót zawodnika wagi ciężkiej

Głosowanie przebiegło bez zaskoczeń, rząd Morawieckiego nie uzyskał wotum zaufania. Poparło go tylko 190 posłów, w tym 187 polityków PiS i trzech polityków Kukiz’15. W klubie PiS nie głosowali Zbigniew Ziobro, Szymon Szynkowski vel Sęk i Agnieszka Ścigaj.

We wtorek w Sejmie wygłoszone zostanie drugie exposé

Sejmowe kuluary rozgrzały spekulacje dotyczące tego, co w swoim exposé powie premier Donald Tusk. Jak wynika z naszych informacji, wystąpienie Tuska planowane na wtorek rano ma być „krótkie” i „treściwe”. Jeden z naszych rozmówców zasugerował, że może potrwać około godziny.

Przemówienie – jak słyszymy od polityków Koalicji Obywatelskiej – ma być przede wszystkim listą tematów, zadań i konkretnych posunięć, które planuje nowy rząd w ciągu najbliższych dni, tygodni i miesięcy. Politycy nowej rządzącej koalicji zapowiadają, że pierwsze konkretne działania, m.in. dotyczące mediów publicznych, spółek Skarbu Państwa czy Unii Europejskiej, to kwestia najbliższych godzin i dni.

Donald Tusk szybko przystąpi do działania

Donald Tusk powoła też w najbliższych dniach wojewodów, którzy mają reprezentować różne partie koalicyjne. Trwają też przymiarki do stanowisk wiceministrów. Jak słyszymy od polityków Koalicji Obywatelskiej, szybko ma być też rozwiązana kwestia odblokowania KPO, jedna ze sztandarowych obietnic z kampanii wyborczej.

PiS szykuje się na kolejne wybory

Mateusz Morawiecki w swoim poniedziałkowym wystąpieniu zapowiedział, że PiS zaproponuje w przyszłości nową wersję „pakietu demokratycznego”, który ma dać opozycji – od kolejnej kadencji – nowe możliwości działania. PiS zamierza też powołać zespół rozliczający działania nowego rządu.

Czytaj więcej

Koniec rządów PiS. Mateusz Morawiecki bez większości w Sejmie

W swoim wystąpieniu Mateusz Morawiecki wielokrotnie podkreślał również rolę inwestycji lokalnych w całej Polsce. To jednocześnie szykowanie gruntu pod kampanię samorządową. Bo na Wiejskiej trwają już kuluarowe dyskusje o kolejnych wyborach.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną