Czy Mateusz Morawiecki przestanie być premierem 11 grudnia?

Mimo że trzeci rząd Mateusza Morawieckiego nazywany jest "czternastodniowym" w rzeczywistości jego kadencja będzie nieco dłuższa.

Publikacja: 10.12.2023 08:03

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Tomasz Gzell

11 listopada Mateusz Morawiecki wygłosi o godzinie 10 exposé, a następnie Sejm, w głosowaniu ok. 15 (po debacie nad exposé) będzie głosował nad wnioskiem o wotum zaufania dla jego rządu. Wobec braku większości dla poparcia rządu tworzonego przez obecnego premiera (PiS dysponuje w Sejmie 194 głosami, nie ma żadnego koalicjanta) wniosek zostanie odrzucony.

Kiedy Mateusz Morawiecki przestanie być premierem?

Zgodnie z artykułem 162 konstytucji w takim przypadku premier składa dymisję swojego rządu, a prezydent musi taką dymisję przyjąć.

To jednak nie kończy misji zdymisjonowanego rządu. Zgodnie z regułą, że kraj nie może pozostawać bez rządu ten sam artykuł 162 w punkcie 3 stanowi, że prezydent przyjmując dymisję Rady Ministrów powierza jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.

Czytaj więcej

12 najtrudniejszych i najpilniejszych zadań przed rządem Tuska

Z konstytucji wynika przy tym, że powołaniem rządu jest moment zaprzysiężenia go przez prezydenta. Oznacza to, że nawet w momencie gdy Sejm, w tzw. drugim kroku konstytucyjnym (opisuje go punkt 3 artykułu 154 konstytucji) wybierze Donalda Tuska na premiera ten będzie miał taki status jak Mateusz Morawiecki po powierzeniu mu misji tworzenia rządu przez Andrzeja Dudę 13 listopada. Do momentu zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska w Pałacu Prezydenckim (co ma nastąpić 13 grudnia) formalnie administrować będzie nadal trzeci rząd Mateusza Morawieckiego co oznacza, że funkcjonować będzie on prawdopodobnie 16, a nie 14 dni.

Czytaj więcej

Donald Tusk zapowiada pierwsze decyzje, ujawnia nazwiska ministrów

Konstytucja nie stanowi przy tym ile czasu ma prezydent na powołanie rządu wyłonionego w Sejmie w ramach drugiego kroku konstytucyjnego. Przepis konstytucji w tej sprawie głoszący, że "Prezydent Rzeczypospolitej powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków" należy odczytywać tak, że prezydent powinien uczynić to niezwłocznie.

16 dni

Tak długo będzie - prawdopodobnie - funkcjonował trzeci rząd Mateusza Morawieckiego

Czy w III RP był rząd działający krócej niż trzeci rząd Mateusza Morawieckiego?

Trzeci rząd Mateusza Morawieckiego, nawet biorąc pod uwagę, że faktycznie będzie funkcjonował zapewne 16 a nie 14 dni, będzie najkrócej sprawującym władzę rządem w historii III RP. Po 1989 roku zdarzyło się dwukrotnie, że premier rządu powołanego przez prezydenta nie uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Za pierwszym razem był to Waldemar Pawlak (w 1992 roku) (w tym przypadku nie doszło nawet do głosowania wniosku o wotum zaufania w Sejmie), którego rząd funkcjonował 35 dni. Wotum zaufania w Sejmie nie uzyskał też pierwszy rząd Marka Belki (2004 roku), który funkcjonował 40 dni.

Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla w izraelskim ataku. Sejm przyjął informację MSZ
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Projekt Trzeciej Drogi ws. aborcji: Jarosław Kaczyński się wstrzymał