Kraj na Bałkanach się rozpadnie, jeśli Donald Trump zostanie prezydentem USA?

Milorad Dodik, prezydent wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny Republiki Serbskiej oświadczył, że planował ogłosić niepodległość w czasie, gdy Donald Trump był prezydentem USA.

Publikacja: 04.12.2023 13:31

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

Dodik powiedział też, że zamierza ogłosić niepodległość Republiki Serbskiej, jeśli Trump wygra wybory prezydenckie w 2024 roku.

Prezydent Republiki Serbskiej żałuje, że nie ogłosił niepodległości wcześniej

- Kiedy Donald Trump wygrał w Ameryce, miałem zamiar ogłosić niepodległość Republiki Serbskiej, ale wtedy niektórzy wokół mnie się przestraszyli i tego nie zrobiłem. Muszę powiedzieć, że dziś żałuję, iż tego nie zrobiłem. Jeśli Trump znów wygra, sądzę, że nie będę się wahał - stwierdził Dodik w rozmowie z serbską telewizją TV Prva.

Czytaj więcej

Serbia, Bośnia, Czarnogóra… Czy Unia Europejska wyrwie je Rosji i Turcji

Dodik podkreślił, że wierzy w niepodległość Republiki Serbskiej i uważa, że kiedyś do niej dojdzie.

W przeszłości Dodik wielokrotnie mówił o możliwości ogłoszenia niepodległości Republiki Serbskiej, która wchodzi w skład Bośni i Hercegowiny. Jej status został uregulowany porozumieniem pokojowym, które zakończyło wojnę domową w Bośni w 1995 roku.

Republika Serbska stanowi niemal połowę terytorium Bośni i Hercegowiny (ok. 25 tys. km2). Zamieszkuje ją ok. 1,2 mln mieszkańców.

Kiedy Donald Trump wygrał w Ameryce, miałem zamiar ogłosić niepodległość Republiki Serbskiej, ale wtedy niektórzy wokół mnie się przestraszyli i tego nie zrobiłem

Milorad Dodik, prezydent Republiki Serbskiej

Konstytucja Bośni i Hercegowiny nie daje żadnej części państwa prawa do secesji, a integralność terytorialna Bośni i Hercegowiny jako jednego państwa jest gwarantowana w porozumieniu pokojowym w Dayton.

Za co prezydent Republiki Serbskiej stanie przed sądem w Bośni i Hercegowinie?

Dodik 6 listopada stanie przed sądem w Bośni i Hercegowinie za nierealizowanie decyzji Wysokiego Przedstawiciela ONZ dla Bośni i Hercegowiny, który w imieniu społeczności międzynarodowej nadzoruje realizację cywilnych aspektów porozumienia z Dayton.

Dodik jest oskarżony w związku z przyjęciem przez parlament Republiki Serbskiej dwóch ustaw 27 czerwca, które Dodik podpisał. Ustawy te stanowią, że decyzje Wysokiego Przedstawiciela ONZ dla Bośni i Hercegowiny nie będą publikowane w lokalnym dzienniku ustaw, podobnie jak orzeczenia Sądu Konstytucyjnego Bośni - co oznacza, że nie będą one stosowane w Republice Serbskiej.

1 lipca 2023 Wysoki Przedstawiciel ONZ dla Bośni i Hercegowiny anulował przepisy dotyczące Sądu Konstytucyjnego Bośni, a następnie wprowadził zmiany w Kodeksie karnym Bośni i Hercegowiny, które stanowią, iż niewdrażanie decyzji Wysokiego Przedstawiciela jest przestępstwem kryminalnym zagrożonym karą do pięciu lat więzienia.

Dodik powiedział też, że zamierza ogłosić niepodległość Republiki Serbskiej, jeśli Trump wygra wybory prezydenckie w 2024 roku.

Prezydent Republiki Serbskiej żałuje, że nie ogłosił niepodległości wcześniej

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Trump wykorzystuje zdjęcie z zakrwawioną twarzą do zbierania środków na kampanię
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Polityka
Nobliści apelują do Aleksandra Łukaszenki o "madrość" i "miłosierdzie"
Polityka
Republikanie wypominają Bidenowi słowa o "wzięciu Trumpa na celownik"
Polityka
TK odrzucił skargę rosyjskiej mniejszości. Szkoły na Łotwie muszą uczyć po łotewsku
Polityka
Premier Estonii, Kaja Kallas, podała się do dymisji
Polityka
Ministrowie UE zignorują szczyt organizowany przez Węgry? Jasny sygnał dla Viktora Orbána