Sondaż: Jak Polacy oceniają prowadzenie obrad Sejmu przez marszałka Szymona Hołownię?

"Jak ocenia Pani/Pan sposób w jaki Szymon Hołownia prowadzi obrady Sejmu?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 03.12.2023 07:41

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Albert Zawada

Szymon Hołownia marszałkiem Sejmu został 13 listopada, na pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji.

Szymon Hołownia - marszałek wybrany na pół kadencji

Hołownia był kandydatem na marszałka koalicji KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy. Jego kontrkandydatką w czasie wybierania marszałka Sejmu była popierana przez PiS Elżbieta Witek, marszałkini Sejmu IX kadencji. Na Hołownię zagłosowało 265 posłów, za Elżbietą Witek było 193 posłów.

Hołownia, zgodnie z umową koalicyjną zawartą przez nową sejmową większość, ma być marszałkiem do 13 listopada 2025 roku. Potem na stanowisku tym zastąpi go lider Nowej Lewicy, Włodzimierz Czarzasty (obecnie wicemarszałek Sejmu).

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Szymon Hołownia, dziennikarz TVP i kwiaty dla marszałek Witek

- Sejm nie będzie polem do korupcji. Nie będzie nigdy więcej trybuną dla pogardy. Mój cel i program jest prosty. Chciałbym, aby rodzice, gdy w telewizji pojawi się Sejm, nie zasłaniali dzieciom oczu i nie za zatykali im uszu. Przeciwnie, by mówili, zobaczcie tak można ze sobą rozmawiać, nawet gdy się ze sobą nie zgadzamy - mówił Hołownia po wyborze go na marszałka.

Jedną z pierwszych decyzji Hołowni była likwidacja barierek, które pojawiły się przed Sejmem w czasie, gdy większością w parlamencie dysponował PiS.

9,5 proc.

Tylu respondentów przyznaje, że nie ogląda obrad Sejmu

W czasie wciąż trwającego, rozciągniętego na wiele dni posiedzenia Sejmu, Hołownia kilkukrotnie wdawał się w polemiki z politykami PiS - m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, Markiem Suskim, Przemysławem Czarnkiem (ten ostatni określił Hołownię mianem "marszałka rotacyjnego". Sejm kierowany przez Hołownię przyjął też dwie ustawy - ustawę zmieniającą ustawę o handlu w niedzielę (tak, aby niedzielą handlową nie mogła być Wigilia) oraz ustawę przywracającą finansowanie in vitro z budżetu państwa.

Sondaż: 65 proc. osób w wieku 18-24 lata pozytywnie ocenia sposób prowadzenia obrad Sejmu przez Hołownię

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak oceniają sposób w jaki Szymon Hołownia prowadzi obrady Sejmu.

Na tak zadane pytanie 57,6 proc. respondentów odpowiedziało "pozytywnie"

20,2 proc. badanych ocenia sposób prowadzenia obrad przez marszałka Hołownię negatywnie.

12,7 proc. respondentów nie ma w tej sprawie zdania.

9,5 proc. badanych nie obserwuje obrad Sejmu.

- Blisko dwie na trzy osoby (65%) w wieku do 24 lat oraz taki sam odsetek badanych posiadających wykształcenie wyższe ocenia pozytywnie sposób prowadzenia debaty sejmowej przez Szymona Hołownię. Ponad siedmiu respondentów na dziesięciu (72%) z dochodem powyżej 5000 zł netto jest zdania, że Szymon Hołownia dobrze radzi sobie w roli prowadzącego obrady Izby Niższej Parlamentu. Najczęściej sposób prowadzenia obrad Sejmu przez Szymona Hołownię pozytywnie oceniają badani z miast o wielkości powyżej 500 tys. mieszkańców (72%) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 28-29 listopada 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Szymon Hołownia marszałkiem Sejmu został 13 listopada, na pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji.

Szymon Hołownia - marszałek wybrany na pół kadencji

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Komisja śledcza ds. afery wizowej. Piotr Wawrzyk odmawia składania zeznań
Materiał Promocyjny
Elektrownie jądrowe to naturalny dla Warty obszar zainteresowań
Polityka
Europoseł Ryszard Czarnecki straci immunitet za fałszywe kilometrówki?
Polityka
Siemoniak: Protesty rolników? Mam nadzieję na dialog i pokojowe rozwiązanie
Polityka
Kowal: Warto płacić za obronę Ukrainy, by za jakiś czas nie płacić polską krwią
Polityka
Patryk Jaki mówi o zdrowiu Zbigniewa Ziobry. "Walczy, jest twardy"
Polityka
Horała komentuje budowę CPK: Generalnie utrzymaliśmy się w harmonogramie