Szymon Hołownia marszałkiem Sejmu został 13 listopada, na pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji.
Szymon Hołownia - marszałek wybrany na pół kadencji
Hołownia był kandydatem na marszałka koalicji KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy. Jego kontrkandydatką w czasie wybierania marszałka Sejmu była popierana przez PiS Elżbieta Witek, marszałkini Sejmu IX kadencji. Na Hołownię zagłosowało 265 posłów, za Elżbietą Witek było 193 posłów.
Hołownia, zgodnie z umową koalicyjną zawartą przez nową sejmową większość, ma być marszałkiem do 13 listopada 2025 roku. Potem na stanowisku tym zastąpi go lider Nowej Lewicy, Włodzimierz Czarzasty (obecnie wicemarszałek Sejmu).
Czytaj więcej
Szymon Hołownia, gdy znajdzie wolną chwilę między postponowaniem szturmującego sejmową mównicę Marka Suskiego, a wprowadzaniem w stan głębokiej konsternacji dziennikarza TVP, powinien wysłać kwiaty Elżbiecie Witek.
- Sejm nie będzie polem do korupcji. Nie będzie nigdy więcej trybuną dla pogardy. Mój cel i program jest prosty. Chciałbym, aby rodzice, gdy w telewizji pojawi się Sejm, nie zasłaniali dzieciom oczu i nie za zatykali im uszu. Przeciwnie, by mówili, zobaczcie tak można ze sobą rozmawiać, nawet gdy się ze sobą nie zgadzamy - mówił Hołownia po wyborze go na marszałka.