Jak wynika z naszych informacji, w najbliższych dniach przedstawiciele różnych szczebli jednostek samorządu terytorialnego rozpoczną cykl rozmów z liderami politycznymi nowej rządowej koalicji. Rozmowy będą toczyć się wokół oczekiwań środowiska samorządowego wobec nowego rządu i nowej większości.
Samorządowcy z zadowoleniem odnotowali, że w umowie koalicyjnej znajduje się zapis dotyczący decentralizacji i roli samorządu. Ale już teraz przystępują do swego rodzaju politycznej ofensywy. W tym tygodniu środowiska samorządowe, największe korporacje opublikowały listę postulatów wraz z konkretnymi projektami ustaw. W kuluarach wyraźnie widać, że oczekiwania wobec nowej władzy są wysokie.
Czytaj więcej
Przywrócenie subwencji rozwojowej dla jst na przyszły rok, zwiększenie subwencji oświatowej, przywrócenie autonomii w zatwierdzaniu taryf za wodę i ścieki – to tylko niektóre oczekiwania samorządowców wobec nowego rządu.
Lokalni włodarze chcą zmian dotyczących m.in. finansowania JST. Podstawowe postulaty dotyczą m.in. przywrócenia subwencji rozwojowej dla JST, zwiększenie subwencji oświatowej na 2024 rok, odblokowanie KPO, zapewnienie pełnego pokrycia kosztów zadań zleconych gminom czy przywrócenie gminom autonomii w zatwierdzaniu np. taryf za wodę. Samorządy chcą też daleko idących zmian, jeśli chodzi o transformację energetyczną i jej finansowanie czy też obowiązkowe konsultacje wszystkich ustaw, które dotyczą samorządu – przez Komisję Rządu i Samorządu. Brak konsultacji władzy ze stroną samorządową był zresztą jednym z najczęstszych zarzutów wobec PiS w trakcie ostatnich ośmiu lat z tej strony.
Kluczowy czas dla samorządów
Dlaczego akurat teraz te postulaty są przedstawiane? – To kluczowy czas dla samorządów. Pierwsze 100 dni nowego rządu przypadną na okres kampanii samorządowej. Wszyscy będą licytować się na prolokalność. Musimy wykorzystać ten moment, aby na poziomie parlamentu zostały przyjęte ustawy decentralizujące władzę i zwiększające autonomię finansową jednostek samorządu terytorialnego – mówi nam Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa i sekretarz Związku Miast Polskich. – Dlatego wypracowaliśmy kilkanaście oczekiwań wobec nowej większości sejmowej, które łączą interes mieszkańców naszych lokalnych wspólnot. To nie tylko hasłowe postulaty, ale przede wszystkim już gotowe projekty ustaw, które mogą być procedowane przez parlament – dodaje w rozmowie z nami Kosiński.