Andrzej Duda spotkał się z Szymonem Hołownią. Marszałek Sejmu opowiedział o spotkaniu

- Prezydent zapewnił mnie, że będzie przestrzegał wszystkich konstytucyjnych terminów związanych z formowaniem się w Polsce nowego rządu i że wszystkie czynności będzie wykonywał bez żadnej zwłoki - powiedział po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050).

Aktualizacja: 17.11.2023 14:19 Publikacja: 17.11.2023 12:56

Prezydent Andrzej Duda i marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkali się w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Andrzej Duda i marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkali się w Pałacu Prezydenckim

Foto: PAP/Leszek Szymański

W piątek tuż po godz. 11:00 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią (Polska 2050). W rozmowach oprócz prezydenta i marszałka Sejmu brali udział także szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz nowy szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki. Spotkanie trwało 90 minut.

Przed rozpoczęciem rozmów marszałek Sejmu deklarował, że - "nie zdradzając żadnych tajemnic" - po opuszczeniu Pałacu Prezydenckiego poinformuje o przebiegu spotkania z prezydentem. Konferencję prasową zapowiedziano na godz. 12:30.

Czytaj więcej

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Szymonem Hołownią

O czym Szymon Hołownia chciał rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą?

W wygłoszonym dzień przed spotkaniem z Andrzejem Dudą orędziu Szymon Hołownia zapowiadał, że pojedzie do prezydenta, by zapewnić głowę państwa o "potrzebie szybkiego stworzenia nowego rządu, który zaraz zajmie się rozwiązywaniem realnych spraw Polaków: obniżeniem kosztów życia, zapewnieniem bezpieczeństwa".

W piątek przed rozpoczęciem rozmów marszałek Sejmu w rozmowie z dziennikarzami mówił, że chce przekonać się, "jakie są możliwości". - Jak pan prezydent widzi naszą współpracę, swoją - prezydenta - z parlamentem, z Sejmem - mówił.

Czytaj więcej

Orędzie Szymona Hołowni. Marszałek Sejmu chce zmian w Kodeksie wyborczym

- Będę też pokazywał panu prezydentowi perspektywy, które w mojej ocenie, ale też i wielu osób w tej izbie wskazują, że należy przyspieszyć z daniem Polsce sprawnie działającego rządu. Nie wiem, czy pan prezydent to przyjmie, ale na pewno o tym też będziemy rozmawiać - oświadczył.

Szymon Hołownia o rozmowach z prezydentem Dudą

W piątek przed godz. 13:00 Szymon Hołownia opowiedział mediom o swym spotkaniu z Andrzejem Dudą. - Drodzy państwo, jak wiecie spotkaliśmy się przed chwilą z panem prezydentem Andrzejem Dudą - powiedział. - Spotkanie trwało półtorej godziny. Rozmawialiśmy o bardzo wielu wątkach, wiele tematów zostało poruszonych - dodał.

- Pan prezydent zapewnił mnie, że będzie przestrzegał wszystkich konstytucyjnych terminów związanych z formowaniem się w Polsce nowego rządu i że wszystkie czynności, które w związku z tym konstytucja przewiduje dla prezydenta Rzeczpospolitej będzie wykonywał bez żadnej zwłoki, i że te procesy będą biegły szybko, sprawnie, z poczuciem odpowiedzialności za państwo i powagi, która należy się tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - zmiany władzy, zmiany rządu - mówił Szymon Hołownia.

Czytaj więcej

Zandberg: Dziwię się Morawieckiemu, że angażuje się w teatr przeciągania władzy PiS

- Poruszaliśmy oprócz tego kwestie związane z sytuacją geopolityczną naszego kraju - przekazał marszałek Sejmu. Dodał, że na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda mówił o projekcie ustawy o działaniu organów państwa w sytuacji zagrożenia zewnętrznego, który ma wkrótce wnieść do Sejmu.

Kwestia powstania nowego rządu

Marszałek Sejmu podał, że rozmowa dotyczyła także perspektyw, które może mieć nowy rząd w temacie kwestii, które zostały omówione w czasie powyborczych konsultacji, zorganizowanych przez prezydenta 24 i 25 października. - Pan prezydent zapoznał mnie ze swoim stanowiskiem w tych kwestiach - chodzi o kontynuowanie różnych rzeczy, które były rozpoczęte w czasie poprzedniego rządu - pytał też o moje spojrzenie i mojego ugrupowania politycznego na te kwestie - powiedział Hołownia.

Czytaj więcej

Europoseł PiS o tworzeniu rządu przez Morawieckiego: Być może za pół roku się zgodzą

Marszałek Sejmu mówił, że jeśli chodzi o powstanie rządu w Polsce "z bardzo wysokim prawdopodobieństwem" dojdzie do tzw. drugiego kroku (kandydata na premiera zgłasza grupa posłów) po tym, jak powstanie rząd Mateusza Morawieckiego, który, zdaniem Szymona Hołowni, nie uzyska wotum zaufania. - Z bardzo wysokim prawdopodobieństwem - bo wierzę deklaracji pana prezydenta - dojdzie do szybkiego powołania rządu, który z tego drugiego kroku się wyłoni, rządu, który w Sejmie dysponować będzie realną większością - zaznaczył.

Szymon Hołownia odpowiadał też na pytania dziennikarzy. Marszałek Sejmu został zapytany, czy podczas rozmowy prezydent odniósł się do jego czwartkowego orędzia. - Moje serce, można powiedzieć, krwawi, bo (prezydent - red.) nie powiedział mi, czy oglądał (orędzie - red.), nie odniósł się w żaden sposób, nie wspomniał ani słowem. Natomiast myślę, że nasza relacja z panem prezydentem nie będzie się jednak opierała na wzajemnym komentowaniu sobie orędzi, które wygłaszamy - odparł lider Polski 2050. - O tym rozmowy, już mówiąc zupełnie poważnie, zupełnie nie było - dodał.

- Prezydent potwierdził doniesienia (z mediów - red.), że za 7-8 dni (premier Mateusz Morawiecki - red.) ma być gotowy ze składem swojego gabinetu, potem udać się pana prezydenta, uzyskać powołania, a następnie ma 14 dni na to, żeby zawiadomić mnie, że jest gotów do wygłoszenia exposé. Wtedy ja wyznaczam panu premierowi czas, miejsce, posiedzenie, na którym może to exposé wygłosić i Sejm może się do tego exposé odnieść - mówił na konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Czytaj więcej

Szymon Hołownia o tworzeniu rządu przez Morawieckiego: Premier rozmawia ze sobą

Szymon Hołownia: Tłuste koty pakują kuwety, ile wlezie

Hołownia odniósł się też do informacji podanych przez posłów KO Michała Szczerbę i Dariusza Jońskiego, że minister aktywów państwowych Jacek Sasin wypłacił 18 pracownikom resortu dodatki zadaniowe za realizację Krajowego Planu Odbudowy.

- Kiedy w pamiętnej debacie w Telewizji Polskiej apelowałem do tłustych kotów, żeby pakowały kuwety, nie myślałem, że będą robiły to tak sprawnie i że mają tak duże kuwety i że będą miały tyle czasu na to, żeby to robić. Ale jak widać te słowa głęboko zapadły im w pamięć i pakują, ile wlezie. I będą jeszcze niestety pakowały przez następne dwa albo trzy tygodnie - powiedział lider Polski 2050.

- Ale cóż? Tak pan prezydent z panem jeszcze wciąż urzędującym premierem ułożyli nam kalendarz jak ułożyli, musząc mieć świadomość, jak reagują na to ludzie, a reagują tak, że patrzą na to z oburzeniem - dodał.

W piątek tuż po godz. 11:00 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią (Polska 2050). W rozmowach oprócz prezydenta i marszałka Sejmu brali udział także szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz nowy szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki. Spotkanie trwało 90 minut.

Przed rozpoczęciem rozmów marszałek Sejmu deklarował, że - "nie zdradzając żadnych tajemnic" - po opuszczeniu Pałacu Prezydenckiego poinformuje o przebiegu spotkania z prezydentem. Konferencję prasową zapowiedziano na godz. 12:30.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Daniel Obajtek pojawił się w Sejmie. "Napuszczano policję z całego województwa"
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Polityka
Mateusz Morawiecki nie może liczyć na Suwerenną Polskę w wyborach prezydenckich. "Nie poprzemy"
Polityka
Prof. Antoni Dudek: PiS wybierze sobie polityków Suwerennej Polski. Reszta zostanie na lodzie
Polityka
John Godson przeciwko paktowi migracyjnemu. "Nie jest on dobry dla Polski"
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Grzegorz Schetyna o sytuacji na granicy z Białorusią: Tam nie ma już rodzin z dziećmi
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży