Europoseł PiS o tworzeniu rządu przez Morawieckiego: Być może za pół roku się zgodzą

Po drugiej stronie (sceny politycznej) są też ludzie poważni, którym zależy na dobru Rzeczpospolitej, którzy nie wierzą w te wszystkie opowieści o państwie PiS-owskim, o korupcji od góry do dołu - mówił w rozmowie z RMF FM europoseł PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski.

Publikacja: 17.11.2023 08:53

Zdzisław Krasnodębski

Zdzisław Krasnodębski

Foto: EP, materiały prasowe

Europoseł był pytany czy PiS powinien zgłosić nowych wicemarszałków w Sejmie i Senacie po tym jak Sejm i Senat odrzuciły kandydatury Elżbiety Witek i Marka Pęka na wicemarszałków, odpowiednio, Sejmu i Senatu.

Prof. Zdzisław Krasnodębski: PiS wygrało wybory, gdyby miało zdolność koalicyjną nie byłoby o czym rozmawiać

- Nie może być tak, że inna partia wybiera sobie (wicemarszałka partii). Moim zdaniem PiS powinno się tu zachować pryncypialnie. Są wyznaczeni kandydaci i oni powinni zostać przyjęci - odparł.

Czytaj więcej

Z kim Morawiecki chce budować rząd? Premier wskazuje Trzecią Drogę i Konfederację

A po co Mateusz Morawiecki, mimo braku większości w Sejmie (PiS może liczyć na 194 głosy, o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość), podejmuje się misji tworzenia rządu?

- Przecież jest tak, że jest jakiś wynik wyborów, PiS uzyskało najlepszy wynik, wygrało te wybory, gdyby miało zdolność koalicyjną to w ogóle nie byłoby o czym rozmawiać - wyjaśnił Krasnodębski.

Na uwagę, że PiS tej zdolności nie ma europoseł odparł: "Nie wiemy". - Pan premier Morawiecki podjął się tej misji - podkreślił. 

Prof. Zdzisław Krasnodębski o tworzeniu rządu przez Mateusza Morawieckiego: Polityka to pewne procesy

Dopytywany po co podejmować taką misję, prof. Krasnodębski odparł, że jest to "próba zbudowania większości". - Być może się nie zbuduje, natomiast pan premier Morawiecki podejmuje próbę rozmawiania z politykami po drugiej stronie. Po drugiej stronie są też ludzie poważni, którym zależy na dobrze Rzeczpospolitej, którzy nie wierzą w te wszystkie opowieści o państwie PiS-owskim, o korupcji od góry do dołu i z nimi trzeba rozmawiać. Być może nie teraz, być może za pół roku - tłumaczył.

- Polityka to są pewne procesy. Być może ci politycy, z którymi premier Morawiecki będzie rozmawiał dziś się nie zgodzą, a za pół roku powiedzą "tak" - dodał.

Są koledzy z Parlamentu Europejskiego, akurat nie z mojej grupy, którzy też siedzieli w więzieniu. Myślę, że utworzą jakiś odrębny klub z panem Włodzimierzem Karpińskim

Prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS

W piątkowej rozmowie z "Faktem" Morawiecki zasugerował, że będzie próbował przekonać do stworzenia rządu z PiS polityków Trzeciej Drogi i Konfederacji.

Prof. Krasnodębski był też pytany o słowa Jarosława Kaczyńskiego, który nazywał ostatnio kilka razy PO "niemiecką partią", a o Donaldzie Tusku mówił, że w kampanii zachowywał się jak "lump". Czy zdaniem europosła rząd Donalda Tuska rzeczywiście będzie ulegał zewnętrznym wpływom?

- Nie wiem czy akurat niemieckim, ale unijnym to mogę pana zapewnić, że będzie ulegał. A ponieważ Unia ulega wpływom największych państw, a głównie Niemiec, to pewnie tak - odparł. 

Prof. Zdzisław Krasnodębski o Włodzimierzu Karpińskim: Są koledzy z PE, którzy siedzieli w więzieniu

A jak prof. Krasnodębski ocenia fakt, że były minister skarbu w rządzie Donalda Tuska, Włodzimierz Karpiński, objął mandat europosła i wyszedł z aresztu po uzyskaniu w związku z tym immunitetu (Karpiński jest podejrzany w tzw. aferze śmieciowej w Warszawie).

Czytaj więcej

Prokuratura uchyla areszt Włodzimierzowi Karpińskiemu. Bo został europosłem i ma immunitet

- Są koledzy z Parlamentu Europejskiego, akurat nie z mojej grupy, którzy też siedzieli w więzieniu. Myślę, że utworzą jakiś odrębny klub z panem Włodzimierzem Karpińskim - mówił Krasnodębski wymieniając nazwiska Marca Tarabelli i Evy Kailii.

Europoseł był pytany czy PiS powinien zgłosić nowych wicemarszałków w Sejmie i Senacie po tym jak Sejm i Senat odrzuciły kandydatury Elżbiety Witek i Marka Pęka na wicemarszałków, odpowiednio, Sejmu i Senatu.

Prof. Zdzisław Krasnodębski: PiS wygrało wybory, gdyby miało zdolność koalicyjną nie byłoby o czym rozmawiać

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jan Krzysztof Ardanowski dołączył do koła Kukiz'15
Polityka
Radosław Sikorski: Służba Polsce nie może być sposobem na bogacenie się
Polityka
Wybory w USA. Zaremba: Kamala Harris nie była kochaną przez USA polityczką
Polityka
Suchoń: Nasi wyborcy oczekują politycznego przyspieszenia
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Renta wdowia to największy projekt socjalny koalicji rządzącej