Szymon Hołownia został marszałkiem Sejmu. "Woda sodowa nie uderzy do głowy"

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia został wybrany marszałkiem Sejmu. Jego kandydaturę poparło 265 posłów. Drugą kandydatką była Elżbieta Witek.

Publikacja: 13.11.2023 15:19

Nowo wybrany marszałek Sejmu X kadencji Szymon Hołownia

Nowo wybrany marszałek Sejmu X kadencji Szymon Hołownia

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Czytaj więcej

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji

- Gdy zostanę marszałkiem Sejmu, to woda sodowa nie uderzy do głowy. Mam świadomość tego, jak potężna to jest praca. Przez dwa lata jest do zrobienia mnóstwo fantastycznych rzeczy. Czy ja się cieszę, jeśli ta odpowiedzialność  mi przypadnie? Nauczyły mnie ta lata w polityce tyle pokory, by wiedzieć, że pycha zawsze kroczy przed upadkiem. Trzeba skupić się na pracy, a nie na celebrowaniu swojej funkcji - mówił przed pierwszym posiedzeniem Sejmu lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Kandydaturę Szymona Hołowni przedstawił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Po pierwsze Erudycja. Ta wywodząca się z domu, wywodząca się z doświadczenia życiowego, wywodząca się z zajmowanych i sprawowanych funkcji, miejsc pracy, doświadczenia, które powoduje, że masz świadomość, masz wiedzę, masz umiejętności - mówił.

- Marszałek Sejmu wypowiadający słowa w imieniu Wysokiej Izby, musi się cechować ogromną odpowiedzialnością za słowo, być erudytą i dawać nadzieję w tym słowie - kontynuował.

- Wszyscy, tak jak tutaj siedzimy, jesteśmy wybrani przez naród, przez naszych obywateli. Kontakt z nimi jest jednym z podstawowych obowiązków parlamentarnych. Słuch społeczny to jest jedna z tych cech, które parlamentarzysta, a pierwszy spośród nas szczególnie musi posiadać. Słuch społeczny, który słyszy tych, którym jest najtrudniej, tych, którzy nie mogą często się przebić, tych, którzy są ciemiężeni, czasem upokorzeni. Tych, którzy potrzebują wielkiego wsparcia. To jest słuch społeczny, daje później poczucie. (...) Dlatego słuch i wrażliwość społeczna, którą cechuje się pan poseł Szymon Hołownia jest niezbędny - powiedział.

Elżbieta Witek drugą kandydatką do objęcia funkcji marszałka Sejmu

Hołownia był jednym z dwojga kandydatów. Rywalką do objęcia funkcji marszałka Sejmu była kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Witek.

Kandydaturę Szymona Hołowni poparło 265 posłów. Za Elżbietą Witek było 193 posłów.

- Przyszedłem do polityki spoza polityki. Nie znam jej wszystkich, ale znam jej serce, o którym czasem zbyt często się zapomina. Polityka to nie przemoc. Polityka to troska. Ta sala to nie oktagon z Gali MMA. To dom spotkań i rozmowy. Polacy tą ogromną frekwencją powiedzieli nam bardzo wyraźnie, dość już tego, co było. Ma się zmienić nie tylko partia. Ma się zmienić politykę - mówił Hołownia.

- Ona zaczęła się psuć od Sejmu. I od Sejmu musi zacząć się jej naprawa. (...) Znikną szpecące Sejm policyjne barierki  Sejm nigdy więcej nie będzie punktem obsługi rządu. Nie będzie czyjąkolwiek maszynką do głosowania - dodał.

Marszałek Hołownia: Witajcie w Sejmie różnych Polaków

- Zaproszę w najbliższych dniach najstarszych sejmowym stażem dziennikarzy, by pomogli mi znów mądrze otworzyć dla nich Sejm. Przywrócimy śniadania prasowe z marszałkiem. Regularne briefingi, na których przedstawiciele mediów będą mogli dowiedzieć się, co dzieje się w tej Izbie. Chcę spróbować wyjść do tych, którzy w demokrację wciąż mało wierzą. Marszałek Sejmu będzie obecny w mediach, będzie miał swój podcast - kontynuował.

- Sejm nie będzie polem do korupcji. Nie będzie nigdy więcej trybuną dla pogardy. Mój cel i program jest prosty. Chciałbym, aby rodzice, gdy w telewizji pojawi się Sejm, nie zasłaniali dzieciom oczu i nie za zatykali im uszu. Przeciwnie, by mówili, zobaczcie tak można ze sobą rozmawiać, nawet gdy się ze sobą nie zgadzamy - zapowiedział marszałek Sejmu.

Hołownia marszałkiem Sejmu będzie przez dwa lata. W ramach umowy koalicyjnej partie ustaliły, że od 13 listopada 2025 funkcję tę przejmie przedstawiciel Lewicy - Włodzimierz Czarzasty. Będzie marszałkiem Sejmu do końca kadencji.

Czytaj więcej

Donald Tusk do członków PO: Głosowanie ws. marszałek Witek będzie pierwszym poważnym testem

Hołownia swoją przygodę z polityką rozpoczął od startu w wyborach prezydenckich w 2019 roku. Jako kandydat bezpartyjny uzyskał trzeci wynik - 13,87 proc. głosów.

Szymon Hołownia: Od prezentera telewizyjnego do marszałka Sejmu

Wcześniej lider Polski 2050 był m.in. dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym. Na swoim koncie ma również ponad 20 książek. Od 2013 roku prowadził fundację Kasisi, która prowadziła dom dziecka w Zambii. Założył również fundację Dobra Fabryka, która wspiera mieszkańców państw w Afryce, Azji i Europie.

W wyborach parlamentarnych Szymon Hołownia zdobył niemal 80 tys. głosów, startując w okręgu nr 24, który obejmuje m.in. Białystok, Łomże i Suwałki.

Prywatnie Szymon Hołownia jest ojcem dwóch córek - Marii i Elżbiety. Jego małżonka jest Urszula jest oficerem Wojska Polskiego, lata na myśliwcach MiG-29.

- Gdy zostanę marszałkiem Sejmu, to woda sodowa nie uderzy do głowy. Mam świadomość tego, jak potężna to jest praca. Przez dwa lata jest do zrobienia mnóstwo fantastycznych rzeczy. Czy ja się cieszę, jeśli ta odpowiedzialność  mi przypadnie? Nauczyły mnie ta lata w polityce tyle pokory, by wiedzieć, że pycha zawsze kroczy przed upadkiem. Trzeba skupić się na pracy, a nie na celebrowaniu swojej funkcji - mówił przed pierwszym posiedzeniem Sejmu lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Poseł PiS wtargnął na mównicę podczas wystąpienia Tuska. Zareagował marszałek Sejmu
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego: kandydaci - okręg 2
Polityka
Donald Tusk w Sejmie: PiS od lat działa pod wpływem rosyjskich interesów i rosyjskich wpływów
Polityka
Protest w Sejmie. Rolnicy zapowiadają, że nie wyjdą z budynku. Żądają spotkania z Tuskiem
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Polityka
Kosiniak-Kamysz o "plecaku bezpieczeństwa": Gotowość na sytuacje kryzysowe to obowiązek