Zaufany człowiek Zbigniewa Ziobry przechodzi w stan spoczynku. W jego ślady pójdą inni?

Zastępca prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry ds. wojskowych, prokurator Przemysław Funiok, 23 października 2023 roku, tydzień po wyborach, przeszedł w stan spoczynku - podaje Onet.

Publikacja: 31.10.2023 07:01

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Z informacji Onetu wynika, że w stan spoczynku mogą przejść wkrótce kolejni prokuratorzy związani z Ziobrą - decyzję taką ma rozważać jeszcze jeden zastępca Ziobry, prokurator Krzysztof Sierak.

Prokurator związany ze Zbigniewem Ziobrą w stanie spoczynku będzie otrzymywać 30 tys. zł miesięcznie?

Jak podaje Onet pozostając w stanie spoczynku prokuratorzy związani z Ziobrą mogą otrzymywać nawet ok. 30 tys. zł miesięcznie.

- Prokurator Przemysław Funiok powrócił w stan spoczynku z dniem 23 października 2023 r. Wniosek o przywrócenie go do stanu spoczynku złożył w tygodniu poprzedzającym powrót do stanu spoczynku – potwierdził Onetowi rzecznik Prokuratory Krajowej, prok. Łukasz Łapczyński.

Czytaj więcej

PiS po wyborach. "Partia się rozlazła", "bez sensu straciliśmy mandaty"

Funiok trafił do Warszawy prokuratory rejonowej w Częstochowie po tym jak Zbigniew Ziobro został ministrem sprawiedliwości w 2015 roku. Początkowo trafił do wojskowej prokuratury okręgowej w Warszawie, później do Naczelnej Prokuratury Wojskowej, a ostatecznie został prokuratorem Prokuratury Krajowej.

W 2010 roku Funiok trafił już w stan spoczynku wraz z innymi prokuratorami, głównie związanymi ze Zbigniewem Ziobro. Jednak po powrocie Ziobry do resortu sprawiedliwości i zmianie prawa powrócił do pracy - nowe przepisy stanowiły, że prokuratorzy wracający do służby ze stanu spoczynku będą mogli powrócić do tego stanu utrzymując 100 proc. uposażenia, a po siedmiu latach pracy będą mogli liczyć na wypłatę w stanie spoczynku w wysokości 115 proc. wynagrodzenia.

Prokurator Przemysław Funiok powrócił w stan spoczynku z dniem 23 października 2023 r.

prok. Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratory Krajowej

Kolejni prokuratorzy związani ze Zbigniewem Ziobrą odejdą w stan spoczynku?

Przemysław Funiok ma 54 lata. Jego nazwisko zniknęło już ze strony internetowej Prokuratury Krajowej.

Przejście w stan spoczynku rozważać ma obecnie, oprócz wspomnianego już Sieraka, jeszcze co najmniej jeden prokurator z Prokuratury Krajowej na dyrektorskim stanowisku.

W wyborach parlamentarnych z 15 października PIS zdobył 35,38 proc. głosów co przełożyło się na 194 mandaty w Sejmie. PiS nie ma jednak żadnego koalicjanta, a koalicja KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, dysponująca 248 mandatami, zapowiada utworzenie wspólnego rządu. Oznaczać to będzie utratę władzy przez PiS po ośmiu latach jej sprawowania.

W czasie sprawowania rządów przez PiS Zbigniew Ziobro nieprzerwanie sprawował funkcję ministra sprawiedliwości. PiS połączył ponownie stanowisko ministra sprawiedliwości ze stanowiskiem prokuratora generalnego.

Z informacji Onetu wynika, że w stan spoczynku mogą przejść wkrótce kolejni prokuratorzy związani z Ziobrą - decyzję taką ma rozważać jeszcze jeden zastępca Ziobry, prokurator Krzysztof Sierak.

Prokurator związany ze Zbigniewem Ziobrą w stanie spoczynku będzie otrzymywać 30 tys. zł miesięcznie?

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Bogdan Klich stanie na czele polskiej ambasady w USA. Wbrew prezydentowi Dudzie
Polityka
Zbigniew Ziobro o decyzji sejmu. „Człowieka służącego Polsce wydają w łapy mścicieli”
Polityka
Dwóm największym partiom spada poparcie. Kto zyskuje w sondażu?
Polityka
Tomasz Szatkowski chce pozwać Donalda Tuska. „Nieprawdziwe i zmanipulowane oskarżenia”
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Polityka
Roman Giertych o projekcie ustawy aborcyjnej. „Niechlujny, nierozsądny, groźny dla kobiet”
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą