Sondaż: Kto powinien być kandydatem nowej większości na premiera?

"Kto Pani/Pana zdaniem powinien zostać kandydatem KO, Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi na premiera?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 22.10.2023 07:17

Donald Tusk, Rafał Trzaskowski, Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia

Donald Tusk, Rafał Trzaskowski, Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia

Foto: PAP

Wybory parlamentarne z 15 października wygrało PiS, zdobywając 35,38 proc. głosów, co przełożyło się jednak jedynie na 194 mandaty w Sejmie - o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość. Z kolei KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica uzyskały łącznie 248 mandatów i deklarują chęć stworzenia koalicyjnego rządu.

Donald Tusk z rekomendacją PO na premiera po wyborach

Według nieoficjalnych doniesień prezydent Andrzej Duda, który w przyszłym tygodniu zaprosił na konsultacje do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli komitetów wyborczych, które wprowadziły swoich kandydatów do Sejmu, powierzy misję tworzenia rządu przedstawicielowi PiS, prawdopodobnie Mateuszowi Morawieckiemu. Jeśli jednak PiS nie przekona do wejścia w koalicję Konfederacji i jednej z partii, które deklarują utworzenie rządu z KO, wówczas sformowany przez niego gabinet nie uzyska wotum zaufania. W takim wypadku kandydata na premiera wskaże parlament.

Czytaj więcej

Komu prezydent powinien powierzyć misję tworzenia rządu? Jednoznaczna odpowiedź

Z sondażu SW Research dla rp.pl, który publikowaliśmy w sobotę wynika, że 56 proc. badanych chciałoby, aby prezydent powierzył misję tworzenia rządu kandydatowi wskazanemu przez KO, Trzecią Drogę i Nową Lewicę.

Donald Tusk, przewodniczący PO uzyskał już rekomendację Platformy Obywatelskiej na stanowisko premiera. Szczegóły dotyczące nowego rządu mają jednak zostać ustalone w ramach negocjacji prowadzonych przez KO, Trzecią Drogę i Nową Lewicę.

Czytaj więcej

Donald Tusk z rekomendacją Platformy Obywatelskiej na stanowisko premiera

Tusk był już premierem w latach 2007-2014. Ze stanowiska szefa rządu odszedł w 2014 roku w związku z objęciem funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej. Stanowisko to zajmował do 30 listopada 2019 roku. Potem był jeszcze przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej.

W sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" z września ankietowani, pytani o to kto powinien być kandydatem opozycji na premiera, pierwsze miejsce zajęli, ex aequo, Tusk i Rafał Trzaskowski (po 22,7 proc. wskazań). Trzeci był Szymon Hołownia, którego wskazało 4,6 proc. respondentów.

Czytaj więcej

Sondaż: Kto powinien zostać premierem rządu opozycji?

Sondaż: 37 proc. osób w wieku powyżej 50 lat chce, by premierem był Donald Tusk

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy o to samo po wyborach.

Najwięcej wskazań - 27,4 proc. - uzyskał w badaniu Donald Tusk.

Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, wskazało 14,3 proc. badanych.

10,3 proc. respondentów uważa, że kandydatem na premiera powinien być Szymon Hołownia.

10,1 proc. badanych widziałoby w tej roli Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Adrian Zandberg powinien być kandydatem na premiera zdaniem 3,2 proc. badanych.

1,4 proc. respondentów w roli kandydata na premiera widziałoby Włodzimierza Czarzastego.

7,6 proc. badanych uważa, że premierem powinien zostać inny polityk.

25,7 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Donald Tusk powinien podjąć próbę stworzenia rządu w opinii co czwartej kobiety i trzech na dziesięciu mężczyzn. Częściej niż młodsi respondenci na Donalda Tuska wskazują osoby po 50 roku życia (37%). Lider Platformy Obywatelskiej jest najlepszym kandydatem na szefa rządu w opinii co trzeciej osoby, której dochody przekraczają 5000 zł netto i podobnego odsetka (34%) badanych z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 17-18 października 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Lista posłów i senatorów w "Rzeczpospolitej"

W poniedziałek w papierowym wydaniu „Rzeczpospolitej” załączamy dodatek „Posłowie i senatorowie”. „Rzeczpospolita” drukuje listę 460 posłów i 100 senatorów wybranych w wyborach powszechnych 15 października.

Wybory parlamentarne z 15 października wygrało PiS, zdobywając 35,38 proc. głosów, co przełożyło się jednak jedynie na 194 mandaty w Sejmie - o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość. Z kolei KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica uzyskały łącznie 248 mandatów i deklarują chęć stworzenia koalicyjnego rządu.

Donald Tusk z rekomendacją PO na premiera po wyborach

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jan Krzysztof Ardanowski dołączył do koła Kukiz'15
Polityka
Radosław Sikorski: Służba Polsce nie może być sposobem na bogacenie się
Polityka
Wybory w USA. Zaremba: Kamala Harris nie była kochaną przez USA polityczką
Polityka
Suchoń: Nasi wyborcy oczekują politycznego przyspieszenia
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Renta wdowia to największy projekt socjalny koalicji rządzącej