Sondaż: Komu prezydent powinien powierzyć misję tworzenia rządu? Jednoznaczna odpowiedź

"Komu Pani/Pana zdaniem prezydent powinien powierzyć po wyborach misję tworzenia rządu?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 21.10.2023 09:39

Mateusz Morawiecki, Andrzej Duda, Donald Tusk

Mateusz Morawiecki, Andrzej Duda, Donald Tusk

Foto: PAP, Marian Zubrzycki, Radosław Pietruszka

Wybory parlamentarne z 15 października wygrał PiS, uzyskując 35,38 proc. głosów, co przełożyło się na 194 mandaty w Sejmie - o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość.

Drugie miejsce w wyborach zajęła Koalicja Obywatelska (30,7 proc. poparcia), która wraz z Trzecią Drogą (14,4 proc.) oraz Nową Lewicą (8,61 proc.) dysponuje 248 mandatami w parlamencie. Wszystkie te partie deklarują chęć wspólnego stworzenia rządu, co oznacza, że PiS nie ma szans na jej zbudowanie (nawet wraz z Konfederacją, która ma 18 posłów, dysponuje zbyt małą liczbą głosów).

Wybory 2023: Jak, po wyborach, wyłaniany jest nowy rząd?

Zgodnie z konstytucją w tzw. pierwszym kroku misję tworzenia rządu powierza kandydatowi na premiera prezydent. Prezydent nie jest tu niczym ograniczony - tzn. że może powierzyć misję tworzenia rządu politykowi, którego sam wybierze. Zazwyczaj prezydent powierza misję tworzenia rządu kandydatowi wskazanemu przez partię, która wygrała w wyborach - i, według nieoficjalnych informacji, tak będzie również obecnie. To oznacza, że Andrzej Duda powierzy misję tworzenia rządu prawdopodobnie obecnemu premierowi, Mateuszowi Morawieckiemu, który będzie miał 14 dni na zbudowanie parlamentarnej większości.

Czytaj więcej

Prezydent trzyma karty. Opozycja chce szybkich rozmów o utworzeniu rządu

Jeśli w tym czasie rząd sformowany przez Morawieckiego nie uzyska bezwzględnej większości w parlamencie, wówczas kandydata na premiera wskazuje właśnie parlament. Gdyby i ten krok się nie powiódł wówczas znów kandydata na premiera wskazuje prezydent, a stworzony przez niego rząd musi uzyskać już tylko względną większość w parlamencie (co oznacza, że posłowie wstrzymujący się od głosu w głosowaniu nad wotum zaufania są traktowani tak, jakby poparli wniosek).

KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica apelują do prezydenta, by ten od razu - w pierwszym kroku - powierzył misję tworzenia rządu kandydatowi wskazanemu przez te partie, ze względu na to, że dysponują one bezwzględną większością. Prezydent w nadchodzącym tygodniu zaprosił do Pałacu Prezydenckiego, na konsultacje, przedstawicieli wszystkich komitetów wyborczych, które wprowadziły posłów do Sejmu - konsultacje ma prowadzić z przedstawicielami każdego komitetu osobno.

Czytaj więcej

Wielka gra wokół PSL. "Żadnych rozmów z PiS-em"

Na zwołanie nowego parlamentu prezydent ma 30 dni od dnia wyborów.

Sondaż: 60,4 proc. wyborców do 24 roku życia chce powierzenia misji tworzenia rządu kandydatowi wskazanemu przez KO, Trzecią Drogę i Nową Lewicę

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy komu - ich zdaniem - prezydent powinien powierzyć po wyborze misję tworzenia rządu.

Na tak zadane pytanie 56 proc. badanych odpowiedziało, że prezydent powinien powierzyć tę misję kandydatowi wskazanemu przez KO, Trzecią Drogę i Nową Lewicę.

Zdaniem 25,7 proc. badanych misję tworzenia rządu prezydent powinien powierzyć kandydatowi wskazanemu przez PiS.

18,3 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

25,7 proc.

Tylu badanych (mniej niż wyniosło poparcie PiS w wyborach) uważa, że prezydent powinien powierzyć misję tworzenia rządu kandydatowi wskazanemu przez PiS

- Wyznaczenie na przyszłego premiera polityka związanego z KO, Lewicą i Trzecią Drogą za lepsze rozwiązanie uważa 6 na 10 kobiet i 53% mężczyzn. Biorąc pod uwagę wiek respondentów odpowiedź tę najczęściej wskazywali najmłodsi badani (60,4%). Wyznaczenie na szefa rządu polityka związanego z obecną opozycją popiera 7 na 10 respondentów z największych miast i 62% badanych o dochodach mieszczących się w granicach 3001 – 4000 zł. Z uwagi na wykształcenie odpowiedź ta cieszy się największą popularnością wśród badanych, którzy ukończyli studia (58%) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 17-18 października 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Lista posłów i senatorów w "Rzeczpospolitej"

W poniedziałek w papierowym wydaniu „Rzeczpospolitej” załączamy dodatek „Posłowie i senatorowie”. „Rzeczpospolita” drukuje listę 460 posłów i 100 senatorów wybranych w wyborach powszechnych 15 października.

Polityka
„Rzecz w tym”. Wyborcy oczekują rozwoju i rozliczeń. Dlaczego Tusk tłumaczy się z wypuszczenia Romanowskiego
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Polityka
Marcin Romanowski chce pozwać Donalda Tuska. „Sceny jak z gangsterskiego filmu”
Polityka
Politycy PiS o koalicji rządzącej. „Myśleliśmy, że to mafia, a to gang Olsena”
Polityka
Marek Kozubal: Wiatraczek do chłodzenia dla Bosaka, czyli jak wojsko ma walczyć z anarchią
Polityka
Kurski i nie tylko. Europejski problem PiS