Prof. Antoni Dudek o sondażach: W historii III RP myliły się nawet te tuż przed wyborami

Mnie by się marzyła debata (Jarosława) Kaczyńskiego z (Donaldem) Tuskiem, natomiast nie mam wątpliwości, że oni się na debacie w TVP nie pojawią, na pewno Kaczyński się nie pojawi - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem politolog i historyk prof. Antoni Dudek.

Publikacja: 05.10.2023 09:25

Prof. Dudek był pytany jaki jest wyborczy efekt Marszu Miliona Serc PO w Warszawie.

Czy Marsz Miliona Serc może być katastrofą dla opozycji? W jakim przypadku?

- Ciągle jeszcze nie mamy zbyt wielu sondaży po minionej niedzieli, ale mam wrażenie, że pewien efekt jest i to jest efekt oczywiście korzystny dla KO. Dla mnie najistotniejsze jest pytanie czyim kosztem będzie ten efekt - czy to będzie kosztem niezdecydowanych wyborców, bo wtedy to miało sens, czy to będzie kosztem Trzeciej Drogi - i wtedy może się okazać, że każdy procent zdobyty przez KO za sprawą marszu będzie katastrofą dla Trzeciej Drogi, a co za tym idzie dla całej opozycji. Tego się dowiemy dopiero 15 października, czy właściwie po 15 października, a nawet wtedy będzie się toczył spór kto za co ponosi odpowiedzialność, jeśli oczywiście PiS wygra, bo to moim zdaniem nie jest przesądzone w tej chwili - stwierdził.

Czytaj więcej

Nowy sondaż: KO zbliża się do PiS. Opozycja z bezpieczną większością w Sejmie

Czy to oznacza, że - zdaniem prof. Dudka - opozycja może wygrać wybory?

- Ja się odwołam do doświadczeń historycznych: wielokrotnie w wyborach w III RP bywało tak, że nawet sondaże ogłaszane w piątek, w ostatnim dniu kampanii wyborczej, różniły się w przypadku głównych graczy o 3 lub więcej punktów procentowych - zauważył prof. Dudek dodając, że gdy skoryguje się ostatnie sondaże o 3 punkty proc. to okazuje się, że możliwy jest każdy scenariusz, w tym pełne zwycięstwo opozycji.

Politolog był też pytany o policyjne szacunki na temat Marszu Miliona Serc mówiące o kilkudziesięciu tysiącach uczestników.

Niewątpliwie Kaczyński z Tuskiem już nie wystąpi w debacie telewizyjnej, choć powinni

Prof. Antoni Dudek, politolog i historyk

- Uczestników było zdecydowanie więcej, ja nie jestem specjalistą od szacowania liczby ludzi. Nie bardzo wierzę w ten milion, wydaje mi się, że było kilkaset tysięcy, ale nie chcę przesądzać czy 300 czy 600 tysięcy. Tych ludzi było naprawdę dużo. Oczywiście policja zaniża liczbę. Taka jest zła tradycja, że policja zawsze podlega rządowi, a rząd tworzą jacyś politycy. Mamy gorsze problemy w tej chwili niż upartyjnienie policji - odparł.

Konwencja PiS w Katowicach kojarzy się z "imprezami ku czci Edwarda Gierka"

A co pokazała nam konwencja PiS organizowana w niedzielę w Spodku w Katowicach?

- Konwencja pokazała, że to jest partia, która boi się otwartych, masowych zgromadzeń. Dla mnie było oczywiste, że prawdziwą odpowiedzią na Marsz Miliona Serc w Warszawie powinno być wielkie zgromadzenie zwolenników PiS gdzieś indziej - odparł prof. Dudek. - Tego nie zrobiono, zrobiono konwencję w miejscu, które się fatalnie kojarzy - mnie się kojarzy z imprezami organizowanymi ku czci Edwarda Gierka, który w ten sposób ratował poparcie - odparł prof. Dudek.

- Robienie tam imprezy - bardzo ryzykowny krok - dodał.

Politolog był też pytany o debatę wyborczą, która ma odbyć się 9 października w TVP.

- Bezstronności nie będzie. Mnie by się marzyła debata (Jarosława) Kaczyńskiego z (Donaldem) Tuskiem, natomiast nie mam wątpliwości, że oni się tam nie pojawią, na pewno Kaczyński nie pojawi się w tej debacie. Zapewne pojawi się premier Morawiecki. Nie wiem czy Tusk się pojawi, moim zdaniem powinien pójść. To będzie namiastka głównej debaty, natomiast niewątpliwie Kaczyński z Tuskiem już nie wystąpi w debacie telewizyjnej, choć powinni. Natomiast cieszę się, że dojdzie do takiej debaty - stwierdził przypominając, że debata z 2015 roku, w której bardzo dobrze wypadł Adrian Zandberg, odebrała prawdopodobnie Zjednoczonej Lewicy miejsce w parlamencie.  

Polityka
Tomasz Siemoniak o wydarzeniach w USA. Polskie służby analizują zamach
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Polityka
Zatrzymanie Marcina Romanowskiego. Pałac Prezydencki: Tusk wprowadza nowe standardy
Polityka
Donald Tusk przegrywa w sprawie aborcji, To komplikuje plany koalicji
Polityka
Tomasz Siemoniak: SOP analizuje to, jak doszło do zamachu na Donalda Trumpa
Polityka
Lewica znów składa ustawę o depenalizacji aborcji. Czarzasty wysyła Sawickiego na wakacje
Polityka
Patryk Jaki: Polska prawica powinna postawić na Trumpa. Tylko on postawi tamę