Sawicki: PiS miał 19 miesięcy na rozwiązanie kryzysu zbożowego, nie zrobił nic

Kiedy PiS-owi zaczęła zagrażać z prawej strony Konfederacja, to sięgnął po retorykę anty-ukraińską - mówił Marek Sawicki, poseł PSL (Trzecia Droga), w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską, komentując napięcia pomiędzy Polską i Ukrainą.

Publikacja: 03.10.2023 15:31

Sawicki została zapytany o przyczyny pogarszających się relacji Polski z Ukrainą.

Marek Sawicki o pogarszających się relacjach Polski z Ukrainą: Chodzi o wybory

- Rząd świadomie nie utrzymał dobrych relacji z Ukrainą, w związku z wyborami parlamentarnymi. Rządzący mieli 19 miesięcy na to, żeby rozwiązać kwestie eksportu ukraińskich towarów żywnościowych do innych części świata. Niestety nie zrobił nic, nie uruchomił taboru kolejowego, ani nie zwiększył przepustowości bałtyckiego terminala zbożowego. Kiedy PiS-owi zaczęła zagrażać z prawej strony Konfederacja, to sięgnął po retorykę antyukraińską. Przypomnę, że embargo z kwietnia, które wprowadziła Polska na wszystkie produkty żywnościowe z Ukrainy, zostało po kilku dniach zniesione. W maju wszyscy europosłowie PiS-u głosowali za przedłużeniem bezcłowego importu żywności z Ukrainy do Europy - podkreślił parlamentarzysta.

Już 19 miesięcy trwa wojna w Ukrainie, a minister Robert Telus podpisuje umowy z Ukrainą i Litwą na reeksport produktów przez terytorium Polski, ale z kontrolą na Litwie

Marek Sawicki, poseł PSL (Trzecia Droga)

- Problem polega też na tym, że tranzyt pszenicy, rzepaku i słonecznika, odbywa się przez nasze środki transportu, blokując dostęp dla polskich produktów. Obecnie w magazynach zalegają jeszcze produkty z poprzedniego roku - dodał.

Czytaj więcej

Tranzyt ukraińskiego zboża. Minister rolnictwa: Dogadaliśmy ważną sprawę

Zdaniem posła, "Polską rządzą nieudacznicy, którzy nie są w stanie przewidywać na 3-4 miesiące do przodu".

Marek Sawicki: Rząd utworzył możliwość zbycia żywności w Polsce ukraińskim agroholdingom

- Nie mówiąc już o perspektywie kilkuletniej. Już 19 miesięcy trwa wojna w Ukrainie, a minister Robert Telus podpisuje umowy z Ukrainą i Litwą na reeksport produktów przez terytorium Polski, ale z kontrolą na Litwie. Jeżeli w porcie na terenie Kłajpedy służby inspekcyjne stwierdzą, że produkty ukraińskie nie spełniają norm, to cofną je do Polski, a nie Ukrainy. Jestem zdumiony, że tak duże państwo jak Polska, która posiada pięć różnych inspekcji w zakresie bezpieczeństwa żywności, nie jest w stanie sprawdzić jakie produkty powinny być przewożone przez Polskę tranzytem. Mało tego, część tych produktów nadal jest lokowana na rynku polskim. Nie rozwiązano problemu reeksportu produktów żywnościowych do regionów, w których panuje głód. Zamiast tego otworzono ukraińskim agroholdingom możliwość zbycia produktów żywnościowych na bogatszym rynku europejskim - zaznaczył polityk.

Sawicki została zapytany o przyczyny pogarszających się relacji Polski z Ukrainą.

Marek Sawicki o pogarszających się relacjach Polski z Ukrainą: Chodzi o wybory

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wójcik: Giertych ma rację. Sprawa Romanowskiego to kompromitacja prokuratury
Polityka
Mastalerek: W przeciwieństwie do liderów PiS znam swoje miejsce w szeregu
Polityka
Grzegorz Schetyna o głosowaniu ws. aborcji: Porażka. Przegrywamy wszyscy
Polityka
Hołownia wstrzymuje budowę nowego hotelu dla posłów
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Polityka
Mateusz Morawiecki: Zbiry Bodnara realizują politykę zastraszania narodu