Sondaż: Czy Polskie granice są dobrze chronione? Polacy podzieleni

"Czy Pani/Pana zdaniem granice Polski są obecnie dobrze chronione?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl

Publikacja: 01.10.2023 06:24

Pas drogi granicznej w kierunku trójstyku granic Polski, Litwy i Białorusi

Pas drogi granicznej w kierunku trójstyku granic Polski, Litwy i Białorusi

Foto: Michał Zieliński. PAP

Temat bezpieczeństwa polskich granic stał się jednym z ważniejszych tematów kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 15 października.

PiS i opozycja spierają się o to czy polskie granice są bezpieczne

PiS przekonuje, że tylko wyborcza wygrana tego ugrupowania zapewnia skuteczną ochronę polskich granic zarówno przed zagrożeniem militarnym ze strony Rosji, jak i przed napływem nielegalnych imigrantów. Tematowi bezpieczeństwa granicy poświęcone są aż dwa z czterech pytań referendum, które odbędzie się równolegle z wyborami parlamentarnymi. PiS w referendum pyta o to czy Polacy "popierają likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" oraz "czy popierają przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską" - w spotach, w których przedstawiono pytania referendalne partia rządząca zasugerowała wskazanie odpowiedzi "nie". Politycy PiS przekonują, że dojście opozycji do władzy będzie oznaczać zgodę na relokację do Polski imigrantów z południa i zachodu Europy.

Czytaj więcej

Czy kontrole na granicach z Niemcami sprawią, że młodzi zagłosują na opozycję?

Szef MON, Mariusz Błaszczak, w jednym z kampanijnych spotów opublikował - po wcześniejszym odtajnieniu - plan obrony Polski przyjęty w 2011 roku, który - w ujawnionych fragmentach - wskazywał, że obrona w przypadku ataku ze wschodu miałaby być prowadzona na linii Wisły, co - jak przekonuje PiS - oznaczało zgodę na okupację wschodniej części Polski, gdzie Rosjanie mogliby dopuszczać się zbrodni wojennych, tak jak na Ukrainie.

Opozycja wskazuje z kolei, że PiS - mimo zbudowania bariery na granicy i retoryki antyimigracyjnej - w rzeczywistości sprowadza do Polski setki tysięcy imigrantów spoza UE, którzy otrzymują pozwolenia na pracę w naszym kraju. Ponadto - co ujawniła tzw. afera wizowa - w MSZ funkcjonował proceder wydawania przez pośredników wiz uprawniających do wjazdu na teren strefy Schengen osobom wskazanym przez centralę MSZ. Onet ujawnił, że grupa takich imigrantów z Indii podawała się np. za filmowców z Bollywood. Osoby, które uzyskały w takim procesie polskie wizy, znalazły się potem m.in. na granicy Meksyku z USA, próbując przedostać się do Stanów Zjednoczonych - podał Onet.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Dlaczego PiS straszy Polaków, że Tusk chciał oddać pół kraju Rosjanom?

W związku z dużą liczbą imigrantów docierających do Niemiec m.in. przez Polskę, niemiecki rząd zdecydował się na wprowadzenie kontroli na granicy Polski z Niemcami.

W kontekście ujawnionych przez PiS planów obronnych Polski politycy PO i emerytowani generałowie wskazują, że PiS przedstawia wyrwane z konteksty elementy planu, dotyczące jednego ze scenariuszy obrony Polski zakładającego niekorzystny dla naszego kraju obrót wydarzeń.

Sondaż: 49 proc. mieszkańców średnich miast uważa, że granice są bezpieczne

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - granice Polski są obecnie dobrze chronione.

Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 41,6 proc. respondentów.

Odpowiedzi "nie" udzieliło 38,2 proc. ankietowanych.

Zdania w tej kwestii nie ma 20,2 proc. badanych.

- Więcej niż czterech badanych na dziesięciu (43%) w wieku od 25 do 34 lat uważa, że granice Polski są obecnie dobrze chronione. Taką samą opinię wyraża ponad połowa (53%) respondentów z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Co druga osoba (49%) z miast o wielkości między 200 a 499 tys. mieszkańców oraz nieco mniejszy odsetek (46%) badanych z dochodem między 2001 a 3000 zł netto jest zdania, że granice Polski są obecnie dobrze chronione - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 26-27 września 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Temat bezpieczeństwa polskich granic stał się jednym z ważniejszych tematów kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 15 października.

PiS i opozycja spierają się o to czy polskie granice są bezpieczne

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Hołownia chce rekordowych pieniędzy dla Sejmu
Polityka
Adam Bielan: Jeśli wygra Trump, Tusk nie będzie miał wstępu do Białego Domu
Polityka
Joe Biden rezygnuje. Donald Tusk mówi o najtrudniejszej decyzji w życiu
Polityka
"Wiadomość roku! Kluczowe pytanie: co dalej?". Polscy politycy o konsekwencjach decyzji Bidena
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Polityka
Sondaż „Rz”: Jarosław Kaczyński do dymisji? Większość Polaków jest zgodna